Arnold Rüütel 2005.a.

Rüütel hoiatas NSV Liidu näitel EL föderaliseerumise eest

145
(Uuendatud 09:11 10.06.2019)
Endine nõukogude tippametnik, Eesti NSV Ülemnõukogu presiidiumi esimees, Eesti president ja praegu üks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) auliikmeid Arnold Rüütel rääkis oma tugevast vastuseisust Euroopa Liidu föderaliseerumisele.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Eesti Endine president Arnold Rüütel on kategooriliselt Euroopa Liidu liitriigiks muutmise vastu. Sellest teatas ERR viitega Rüütli kõnele pühapäeval, 9. juunil toimunud erakonna kongressil. 

Riigi elanike poole pöördudes hoiatas ta EL poliitilise ümberkujundamise toetamise eest. Rüütel on veendunud, et see viib sõltumatute riikide liidu staatuse kadumiseni. Tema sõnul räägib NSV Liidus elavate eestlaste kogemus föderaliseerumise vastu:

"Meil, eestlastel, nagu ka teistel endises NSV Liidus elanud rahvastel on föderaalriigis elamise pikaajaline kogemus. Tundub, et pealekasvanud uus põlvkond ei ole võtnud vaevaks seda kogemust tundma õppida ja oma seisukohti kujundada selleks, et seista Euroopa kui iseseisvate riikide liidu, mitte liitriigi eest. Inglismaa lahkumine Euroopa Liidust on ju selge näide selle poliitika ohtlikkusest," rääkis ta.

Just sellepärast on EKRE, kes on vastu Euroopa Liidu uuele poliitilisele formaadile, seisukohad talle südamelähedased. Ta peab valitsusliitu ühinenud erakonda rahvusliku suveräänsuse idee kaitsjaks.

ütles ta.

Sputnik Eesti on varem teatanud, et Euroopa Liit kuulutas 2017. aasta septembris välja kursi föderaliseerimisele. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus eurooplasi üles "hiivama ankru ja heiskama purjed" ning "julgelt" föderaliseerumise suunas edasi liikuma. 

Euroopa Parlamendi istungil kutsus Junker saksa ja prantsuse keeles demonstratiivselt üles loobuma inglise keele kasutamisest ja nõudma revolutsioonilisi muutusi EL struktuuris. Seda protsessi on juba toetanud Prantsusmaa ja Saksamaa.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov on läänes levinud spekulatsioonid, et Moskva on huvitatud Euroopa Liidu lõhenemisest ümber lükanud. "Moskva on avatud suhtlemisele Euroopa Liiduga ja tahab teda näha ühtse ning tugeva partnerina, mitte häälestatuna Venemaa vastu," ütles minister.

145
Tagid:
NSVL, EL, kongress, EKRE, Arnold Rüütel
Samal teemal
EKRE läheneb erakondade reitingutabelis kiiresti keskerakondlastele
Maailma ajakirjandus toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
Vaat, kus lugu: EKRE liitlased lubasid Venemaa sanktsioonid tühistada
EKRE minister sunnib ametnikke õigusakte vene keelde tõlkima