Учебники русского языка

EKRE minister sunnib ametnikke õigusakte vene keelde tõlkima

106
(Uuendatud 17:26 05.06.2019)
Pärast rahvuskonservatiiv Martin Helme nimetamist rahandusministriks tõlgiti Raamatupidamise Toimkonna juhendid vene keelde. Sputnik Eesti uuris, millised Eesti ministeeriumid hoolivad veel vene keelt kõnelevatest maksumaksjatest ja millised mitte.

TALLINN, 4. juuni — Sputnik, Oleg Leontjev. Eesti venekeelsed raamatupidajad said rahandusministeeriumilt abiks Raamatupidamise Toimkonna juhendite ametlikud tõlked vene keelde. On tähelepanuväärne, et see kauaoodatud tulemus saavutati alles pärast seda, kui Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme, kellel on valijate silmis "russofoobi" maine, sai Eesti rahandusministriks. 

Rahandusministeeriumi pressiteenistuse teatel tõlgiti Eesti finantsaruandluse standard vene keelde koostöös Raamatupidamise Toimkonnaga ja see kiideti heaks kõikidele füüsilistele ja juriidiliste isikute poolt, kes on kohustatud raamatupidamist pidama.

Selleks oli Helmet vaja

Eesti raamatupidamisseadus muutus juba 2016. aastal uue EL direktiivi vastuvõtmisega. Pärast seda said Raamatupidamise Toimkonna juhendid osaks Eesti seadustest ja finantsaruandluse standardist. Juhendid tõlgiti aga vene ja inglise keelde alles nüüd, juunis 2019, seega kolm aastat hiljem. Tähelepanuväärne on see, et kauaoodatud üldeeskiri tõlgiti vene keelde pärast seda, kui rahandusministriks sai EKRE esimehe poeg ja aseesimees Martin Helme. 

Мартин Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
Martin Helma

EKRE rõhutas oma propagandamaterjalides korduvalt vajadust Eesti "totaalse eestistamise" järele ning rahvuskonservatiivide noorteühendus "Sinine äratus" tegi isegi ettepaneku piirata mitte-eestlastest valitsusametnike ametissenimetamist. 

Eesti rahvuslased palusid Ungari rahvalt vabandust >>

Rahandusministeeriumi, nagu ka teiste Eesti valitsusasutuste ametlikel võrulehtedel ei ole ikka veel venekeelseid versioone, vaatamata sellele, et riigi ametliku statistika järgi moodustab vene keelt kõnelev elanikkond ligi kolmandiku Eesti elanikkonnast. Nii et Martin Helmel on endiselt mille kallal tööd teha.

Inglise keel on iseseisvas Eestis muutunud eesti keelest olulisemaks

Eesti vene keelt kõnelevatele maksumaksjatele ei pöörata tähelepanu Kaitseministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Kaitsepolitseiamet. 

Oudekki Loone: eestlastel on luksus teiste rahvuste diskrimineerimisele mitte mõelda >>

Kuigi sellist mõistet nagu "Eesti vene keelt kõnelev elanikkond" pole veel olemas, on kõigil mainitud ministeeriumidel olemas oma veebilehtede ametlik inglisekeelne versioon. Veelgi enam, Eesti ametivõimude patronaaži all peetud rahvusvahelistel üritustel, nagu näiteks küberjulgeoleku konverentsil CyCon , ei olnud isegi tõlget eesti keelde. Ka Tallinnas asuv NATO küberkaitsekeskus  ei hakanud end oma võrgulehe tõlkimisega asukohamaa aborigeenide keelde vaevama.

Muide, venekeelse võrgulehe olemasolu teistes ministeeriumides ei garanteeri vene keelt kõnelevale eestimaalastele veel kaugeltki ametkondliku teabe kättesaadavuse vene keeles. Peaaegu kõikide ministeeriumide värskeim venekeelne teave on seal reeglina kahe või isegi kolme kuu vanune, olles seega pigem "vana" kui värske.

Õigluse huvides tuleb märkida, et Valitsuse  ja Riigikogu pressiteenistused on mitte-venekeelsetest tarbijatest mittehoolivate ministeeriumide ja ametkondade taustal meeldivaks erandiks. Venekeelsed uudised nende ametlikel võrgulehtedel ilmuvad suhteliselt kiiresti ja õigeaegselt.

106
Tagid:
tõlketeenus, õigusakt, Martin Helme, rahandusminister, rahandusministeerium
Samal teemal
Riigiduumas kutsuti üles Eesti ÜRO-st välja heitma
President: elame vabas Eestis
Rahandusminister Martin Helme: Eestis käib kultuurimarksistlik rünnak rahva vaimu vastu
Tulevane siseminister lubas piirata naaberriigi televisiooni "vaenulikku mõju"
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega