Saakašvili poolehoidjatega Kiievis pärast kinnipidamiselt vabastamist

Poliitoloog: Saakašvili ilmumine Ukrainas kuulutab tõsiseid sündmusi

49
(Uuendatud 16:34 30.05.2019)
Ukraina esimene president Leonid Kravtšuk selgitas, miks Volodõmõr Zelenski andis Mihhail Saakašvilile kodakondsuse tagasi. Politoloog Juri Kot märkis raadio Sputnik eetris, et praegune riigipea peaks arvestama ka selle otsuse tagajärgedega.

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Endine Ukraina president Leonid Kravtšuk selgitas, miks Ukraina uus president Volodõmõr Zelenski tagastas endisele Gruusia presidendile ja Odessa oblasti kubernerile Mihhail Saakašvilile Ukraina kodakondsuse. Kravtšuki sõnul oli see uuele riigipeale "au ja väärikuse" küsimus. 

Zelenskile pole vaja "aega anda": Ukrainal pole seda enam >>

"Me ju mäletame, kuidas Petro Porošenko Saakašvilile kodakondsuse andis - ta andis selle väga kiiresti ja võttis selle sama kiiresti jälle ära. Olen veendunud, et selles andmises ja äravõtmises ei olnud mingit Ukraina rahvuslikku huvi. Seal olid mängus vaid Porošenko isiklikud huvid," ütles Kravtšuk telekanali 112 Ukraina saates.

Saakašvili saabus Kiievisse
© REUTERS / GLEB GARANICH

Tema arvates ei saa Saakašvili Ukrainas tõenäoliselt enam mingit tähtsat riigiametit, sest ta peaks "teenima oma maal, oma kodumaal".

Raadio Sputnik vaatleja Ukraina venelaste liikumise "Parus" juht Juri Kot kommenteeris raadio Sputnik saates seda seisukohta. "Kui Saakašvilile anti kodakondsus tagasi, mõistsin: "Mihomaidan" on jälle koos: Arsen (Avakov, Ukraina siseminister – toim.), Julia (Julia Tõmošenko – toim.), Benja (Igor Kolomoisky – toim.) ja Saakašvili.

Nad kõik on jälle koos, nagu vanadel headel aegadel ja lahendavad tähtsaid küsimusi. Me saame suurepäraselt aru, kelle huve maailmas ja eelkõige Ukrainas Saakašvili esindab. CIA (USA Luure keskagentuuri – toim.) huve.

Benja püüab mängida oma mängu, tuua Ukrainale tema mitmevektorilisus tagasi, proovida kaubelda kõikide osapooltega ja müüa sellele, kes kõige rohkem maksab," ütles Juri Kot. Tema sõnul on Ukrainas Saakašvili tulekuga oodata tõsiseid sündmusi. 

Ukraina valimised: kuhu "rahva teener" Zelenski riigi suunab >>

"Saakašvili ilmumine Ukrainasse kuulutab tõsiste sündmuste, murrangute lähenemist. Julgen väita, et püütakse kärpida presidendi volitusi ja anda talle "kantsleri" omad. Vähemalt Tõmošenko näeb magades und, kuidas see kõik juhtub - ta unistab Ukraina kantsleriks saamisest.

Ja selline arengustsenaarium on täiesti võimalik ... Saakašvilile passi tagasi andes oleks Zelenski pidanud mõtlema võimalusele, et just Saakašvili võib olla üks neist, kes teda juba poole aasta pärast, parlamendivalimiste lähenedes, taga kiusama hakkab," usub politoloog. 

Saakašvili tuli Ukraina poliitikasse 2015. aasta kevadel, kui Petro Porošenko nimetas ta Ukraina kodakondsuse andmise järel Odessa oblasti kuberneriks.

Kuid juba 2016. aasta novembris vallandas Porošenko Saakašvili, öeldes, et too mitte ainult ei suutnud täita oma lubadusi piirkonna arendamiseks, vaid oblasti majandusnäitajaid halvenesid.

2017. aastal võeti Gruusia endiselt presidendilt Ukraina kodakondsus ära, sest selle taotlemisel oli ta andnud valeandmeid (eelkõige enda kodumaal süüdimõistmise kohta).

Piirivalve keelas talle sissesõidu riiki kuni 2021. aastani. Kui käesoleva aasta aprillis sai teatavaks Volodõmõr Zelenski võit Ukraina presidendivalimistel, teatas Saakašvili oma kavatsusest tagasi pöörduda. 28. mail andis Volodõmõr Zelenski Saakašvilile Ukraina kodakondsuse tagasi.

49
Tagid:
kodakondsus, president, Leonid Kravtšuk, Mihhail Saakašvili, Ukraina
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Samal teemal
Arulagedus ja teadmatus: maailma meediaväljaanded analüüsivad Zelenski võitu
Vladimir Zelenski sai Ukraina presidendiks ja saatis Ülemraada laiali
Kaljulaid rääkis Ukraina presidendiga korruptsioonivastase võitluse tähtsusest
Analüütikud: Ukraina, Moldova ja Gruusia juhtkond tuleks välja vahetada