Julius Assange vabastamist nõudev banner Ecuadori Londoni saatkonna ees 11. aprilli 2019.

Margarita Simonjan peab WikiLeaksi asutajat suurimaks ajakirjanikuks

60
(Uuendatud 14:46 27.05.2019)
Margarita Simonjan nimetas Julian Assange'i suurimaks ajakirjanikuks, tänu kellele on maailm muutunud paremaks.

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Meediaagentuuri Rossija Segodnja, telejaama RT ja Sputnik peatoimetaja Margarita Simonjan hindas WikiLeaks'i asutaja Julian Assange'i kaasaja suurimaks ajakirjanikuks. 

"Ma leian, et Assange läheb kindlasti ajalukku, juhul kui maailm vähegi selles suunas areneb, nagu me harjunud oleme," vahendab RIA Novosti Simonjani sõnu.

Simonjan märkis, et WikiLeaksi asutaja avaldas inimestele tõde ja seeläbi maailma paremaks muutnud. "Assange tegi seda, mida ajakirjandus on kohustatud tegema, milleks ajakirjandus olemas on," rõhutas Simonjan.

Julian Assange saavutas ülemaailmse kuulsuse, kui tema veebiportaal WikiLeaks hakkas avaldama dokumente USA sõjaväelaste kuritegudest Iraagis ja Afganistanis. Ajakirjanik avalikustas ka väljavõtteid USA riigiasutuste salajasest kirjavahetusest ja USA diplomaatide aruandeid olukorrast nende asukohariikides. 

Kui USA võimud hakkasid 2010. aastal tema vastu huvi tundma, kolis Assange Rootsi, kus ta soovis saada kaitset tagakiusamise eest. Selle tulemusena süüdistasid Rootsi õiguskaitseorganid teda seksuaalkuritegudes. Lahkunud Rootsist, kolis Assange Suurbritanniasse, kus ta Rootsi taotlusel vahi alla võeti. Ta pääses kautsjoni vastu vabaks ja asus end varjama Ecuadori Londoni saatkonnas.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Ecuadori võimud lubasid 2019. aasta aprillis Suurbritannia politseil saatkonda siseneda ja WikiLeaksi asutaja vahistada. 

Mai alguses karistas Londoni kohus ajakirjanikku vabastamise tingimuste rikkumise eest tingimisi 50-nädalase vangistusega. Praegu viibib ajakirjanik ühes Suurbritania vanglas, tema väljaandmist taotlevad nii Ameerika Ühendriigid kui ka Rootsi.

Viimaste teadete kohaselt süüdistatakse Julian Assange'i Ameerika Ühendriikides spionaažiseaduse ja salajase teabe seaduse rikkumises kokku 17 episoodis. Varem süüdistati teda vandenõus arvutisse sissemurdmise eesmärgil.

Kui ajakirjanik USA-le välja antakse ja ta seal süüdi mõistetakse, ähvardab WikiLeaksi asutajat kuni 175 aastat vabadusekaotust.

60
Tagid:
riigisaladus, ajakirjandus, Simonjan, Julian Assange
Teema:
Julian Assange vahistamine (11)
Samal teemal
Kuidas poliitikud ebamugava tõe eest kätte maksavad
Londoni kohus mõistis Assange'le 50-nädalase vangistuse
Julian Assange Google´i korporatsiooni sidemetest USA valitsusega
Simonjan: peab päris loll olema, et uskuda Facebooki "liberaalsust"