Euroopa Parlamendi valimised

Euroskeptikud on võitmas, olukord muutub ettearvamatuks

107
(Uuendatud 12:50 27.05.2019)
Euroopa Parlamendi uus koosseis on hoopis euroskeptilisem - euroskeptikud ja rahvuslased saavad 113 kohta, mida on rohkem kui eelmises koosseisus.

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Euroopa Parlament tunnistas euroskeptikute tugevnemist, mida oligi oodata, leidis politoloog Vladimir Šapovalov raadio Sputnik eetris Euroopa Parlamendis kujunevat olukorda kommenteerides. 

Tütarlaps Euroopa Parlamendi peakorteri juures Brüsselis.
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Parlamendi uus koosseis on hoopis euroskeptilisem. Euroskeptikud ja rahvuslased saavad parlamendis 113 kohta, mida on rohkem kui eelmises koosseisus, öeldakse Euroopa Parlamendi täpsustatud hinnangus, edastab RIA Novosti.

Teatatakse, et (Itaalia asepeaminister Matteo) Salvini Liiga, mis ühendab Euroopa skeptikuid Prantsusmaalt, Austriast, Belgiast, Itaaliast ja teistest riikidest, võib saada 57 kohta (eelmises koosseisus 37) ja Brexiti toetajad „Freedom Europe“-st võivad arvestada veel 56 mandaadiga (eelmises koosseisus 41). 

Euroopa Liidus on võimu võtmas selle hävitajad >>

Seni on lahtine, kas need jõud ühtse saadikuterühma moodustavad, arvestades, et Itaalia Viie tärni liikumise ja Brexiti toetajate saadikud jäävad teise fraktsiooni. Täpsustatud andmetel saavad Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsiooni saadikud veel 60 kohta (varem 76), Euroopa Liidu juhtiv Euroopa Rahvapartei saab 178 kohta, sotsiaaldemokraadid - 147 ja rohelised 70 mandaati. Euroopa Parlamendi valimiste osalus oli viimaste aastate suurim ja ületas 50%.

Euroopa Parlamendi valimised tähistavad ühiskonnas muutuste vektorit
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Sellised tulemused annavad hoobi praegusele Euroopa bürokraatiale, ütles Moskva Riikliku Pedagoogilise Ülikooli Ajaloo ja poliitika instituudi rektori asetäitja Vladimir Šapovalov raadio Sputnik eetris.

„Selline tulemus oli prognoositav - viimasel ajal tugevnesid euroskeptikute positsioonid pidevalt. Euroskeptilised erakonnad olid valimiste esirinnas mitmetes olulistes riikides, näiteks Itaalias, Prantsusmaal, hea tulemuse saavutasid nad ka Ühendkuningriigis ja Belgias. 

Kõik see näitab, et nende erakondade vaated on valijatele südamelähedased. Tegelikult on see üsna tõsine löök Euroopa bürokraatia ja euro-atlantlaste seisukohtade toetajate pihta. See ei tähenda mitte ainult euroskeptikute reitingu tõusu, vaid ka olukorda, kus varasem tsentristlik koalitsioon tõenäoliselt absoluutset enamust ei saa.

See aga tähendab, et olukord muutub veelgi ettearvamatumaks ja koalitsiooni puudumisel peavad EP juhid ühinema väikeste fraktsioonidega hetkekoalitsioonidesse. See raskendab tööd ja hajutab Euroopa Parlamendi töö tulemusi," ütles Vladimir Šapovalov. 

Tema arvates hõivavad Euroskeptikud tulevikus veelgi tugevama positsiooni. „Praegu ei ole euro-skeptikutel parlamendis veel enamust, kuid kui see suundumus jätkub, siis tulevikus nad tõenäoliselt selle saavad. See on üsna oluline tõend EL praeguse poliitika ekslikkuse ja Euroopa riikide kriitiliste meeleolude kasvu kohta.

Tõenäoliselt mõjutab selline tulemus parlamendivalimisi paljudes Euroopa riikides ning võib eeldada, et euroskeptikute seisukohad tugevnevad, mis võib tulevikus kaasa tuua üsna tõsiseid tagajärgi, sealhulgas EL lagunemise,“ leiab Vladimir Šapovalov.

 

107
Tagid:
Euroopa Parlament, euroskeptik, EL, valimised
Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Samal teemal
Kahe päevaga on Euroopa Parlamendi valimistel hääletanud 53 780 valijat
Euroopa Parlamendi valimised tähistavad ühiskonnas muutuste vektorit
Mitteametlik: Lätist pääsevad Euroopa Parlamenti ka Ždanok ja Ušakov
EP valimised: Eesti elanikud olid aktiivsemad kui 2014. aastal
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega