USA sõjaväeinstruktorid

Ameeriklased rääkisid, kuidas sõjavägi nende elu hävitas

155
(Uuendatud 22:13 26.05.2019)
Ameerika relvajõudude ametlikul Twitteri-kontol korraldati uuring, et selgitada, kuidas sõjaväeteenistus sõjaväelaste elu mõjutab. Paljud kasutajad meenutasid, et sõja õudused jätavad psüühikale kustumatud armid.

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Praeguseks on oma arvamust jaganud umbes kaheksa tuhat inimest, edastab RIA Novosti. Lisaks arvamusele, et armee muudab inimesed füüsiliselt ja emotsionaalselt tugevamaks, annab nende elule mõtte ja avab uusi karjäärivõimalusi, jagavad inimesed kommentaarides ka skeptilisi ja kriitilisi arvamusi relvajõudude mõju kohta maailmale, riigile ja üksikisiku isiklikule elule. Muuhulgas märkisid paljud, et sõjaväeteenistus on nende elu ära rikkunud, kuid riik ei osutanud neile mingit abi.

USA riigisekretär Mike Pompeo
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Kuidas teenistus mind mõjutanud on? Ta hävitas mu elu. Mitte õudusunenägu tõttu, mille all ma kannatasin. Vaid sellepärast, et kui ma koju tagasi tulin, heitis armee mind teepervele," kirjutas @SmokeShip.

Teised juhtisid tähelepanu, et paljudes USA sõjalistes operatsioonides tapeti ja vigastati süütuid inimesi ja vastasvõitlejaid. "Kuidas sõjaväeteenistus USA imperialismi heaks mõjutas süütuid inimesi Lähis-Idas ja Aafrikas? Mõelge sellele," kirjutas @milksheikhman. 

"Mind saadeti Iraaki üheks aastaks. Olin seal koos oma sõprade Smithi, Hawkesi, Loshi ja Berniega. Nüüd on nad kõik surnud," kirjutas @ dyllyp. Tema sõnul tappis ühe neist snaiper lahingus, teine ​​hukkus joobnuna autot juhtides, kolmas tegi enesetapu, neljas suri vähki.

"Kui mu abikaasa tervis halvenes niivõrd, et tal oli juba raske hingata, pidin ma tema nimel sekkuma ja taotlema invaliidsushüvitist. Tema kopsud said Iraagis põletada. Vastasel juhul oleksime me sattunud tänavale," kirjutas @MelEnterkin.

Eestlastele hakkab kohale jõudma: ameeriklased ei kavatsegi meie eest surra >>

"Minu abikaasa oli merjalaväelane, ta sai Iraagis vigastada, kaotas jala, muutus valuvaigistite tõttu narkomaaniks ja suri hiljem," jutustas @ KarieWrites.

Mõned Twitteri-kasutajad meenutasid Agent Orange'i (Ameerika Ühendriikide poolt Vietnami sõjas kasutatud keemilised mürkained) negatiivset mõju USA sõjaväelaste tervisele. 

"Mu kallis isa ei saa ise sellest rääkida, sest ta suri peaaegu kolm aastat tagasi vähktõppe pärast aastaid kestnud võitlust. Aastakümneid kestnud lõputu ravi - kõik agent Orange'i pärast kirjutas @ MBwendeAnderson.

"Minu naabri isal amputeeriti pärast mitu aastat kestnud Agent Agent Orange'i ravi jalg," kirjutas @tinsbabe.

Leidus ka neid, kelle sugulased või kes ise pidid teenistuse ajal vägivalda taluma. "Ma ise ei teeninud sõjaväes, küll aga mu ema. Üks tema ülem vägistas ta. Mina ja mu pere ei teadnud sellest midagi peaaegu 15 aastat pärast tema teenistuse lõpetamist. Nüüd kannatab ta traumajärgse stressihäire ja depressiooni all," kirjutas @ dazzymaiee.

Paljud kasutajad meenutasid, et sõja õudused jätavad psüühikale kustumatud armid. "Minu parim lapsepõlve sõber läks sõjaväkke. Ta oli sõpradest kõige õnnelikum. Pärast teenistust muutus ta täiesti ja sooritas hiljem enesetapu. Ma vihkan sind, sõjavägi," kirjutas @Balancement.

Sõjaväelane rääkis USA ülemvõimu kadumise põhjustest >>

"Ma kaotasin oma isa Vietnamis. Ta jäi küll ellu, kuid temast polnud enam ei täisväärtuslikku lapsevanemat ega abikaasat. Ta saadeti sõjaväkke snaiprina, ma kaotasin ta veel enne sündi," kirjutas @shinygeekgirl.

155
Tagid:
traumajärgsed stressihäired, sõjaväeteenistus, USA, uuring
Samal teemal
Ajateenija lapse toetus tõuseb kuus korda
Eestis mälestati välisoperatsioonidel langenud kaitseväelasi
Sõjandusekspert: Baltimaade Ameerika-meelsus viib Euroopa hukatusse
Eesti ja USA avasid kaitsekoostöö uue viisaastaku
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega