USA välisminister Mike Pompeo

Pompeo soovis Eesti kolleegile edu uues ametis

55
(Uuendatud 17:43 25.05.2019)
USA välisminister Mike Pompeo õnnitles kirja teel välisminister Urmas Reinsalu tema ametisse asumisel. Pompeo avaldas lootust, et hea koostöö Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahel jätkub.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Oma läkituses sõnas Pompeo, et Eesti ja Ameerika Ühendriigid on teinud suurepärast koostööd enam kui üheksakümne seitsme aasta pikkuse diplomaatiliste suhete ajaloo vältel, veelgi tihedamalt ühiste liitlastena NATO-s viimase viieteistkümne aasta jooksul, edastab Valisministeerium.

Eesti ja USA avasid kaitsekoostöö uue viisaastaku >>

Mike Pompeo avaldas lootust, et hea koostöö Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahel jätkub, et võidelda ühiselt ohtudega rahule ja stabiilsusele, sealhulgas Venemaa poolse tegevusega Ukrainas ja mujal; samuti Afganistanis, Iraagis ja ISIS*e vastases koalitsioonis.

Pompeo soovis välisministrile edu uues ametis ja lisas, et "töötades üheskoos suudame edasi viia jagatud visiooni rahulikumast, turvalisemast ja küllsuslikumast maailmast."

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus reede hommikul Varssavis Poola kolleegi Jacek Czaputowicziga. Reinsalu sõnul on Poola Eesti julgeoleku seisukohast regiooni üks võtmeriike. Välisministrid puudutasid ka Poola ja Ameerika Ühendriikide kaitsekoostööd ning võimalusi Eesti tihedamaks kaasamiseks USA vägede paiknemisel Poolas.

Eesti ja USA kinnitasid kaitsekoostöö tegevuskava aastateks 2019–2024. Kokkulepe näeb ette koostööd mitmes valdkonnas, mille hulgas on mainitud näiteks küberkaitset ja sõjaliste õppuste korraldamist. Üheks tähtsaimaks suunaks kujuneb kaitseinsvesteeringute arendamine ja koostöö Balti riikide kaitsealastes ühishangetes.

Dokument allkirjastati Pentagonis 22. mail. Eelnevalt olid samalaadsetele kokkulepetele alla kirjutanud Läti ja Leedu. Uus plaan kaitsekoostööks USA-ga kinnitab tegelikult suunda Balti riikide edasisele militariseerimisele.

Nii USA kui NATO juhtkond põhjendab "heidutusstrateegia vajalikkust" Euroopas väidetavalt Venemaa poolt ähvardava ohuga. Moskva on korduvalt toonitanud sedasorti paranoiliste avalduste ohtlikkust.

24. aprillil kiitis Kersti Kaljulaid Eesti uue, Keskerakonna esimehe Jüri Ratase juhitava valitsuse heaks. Pärast ametivande andmist asusid uued ministrid oma kohustusi täitma. Endisest justiitsminister Urmas Reinsalu on Eesti Vabariigi välisminister alates 29. aprillist 2019. 

© Sputnik / Deniss Grabussov
Eesti uus valitsus

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroristlik organisatsioon.

55