Pühapäeval valitakse Euroopa Parlamenti

Pühapäeval valitakse Euroopa Parlamenti

53
(Uuendatud 14:07 25.05.2019)
Hääletada saab üksnes oma elukohajärgses jaoskonnas ning eelhääletamisel ja e-hääletamisel antud häält muuta ei saa. Terviseseisundi või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu saab valija valimispäeval ka kodus hääletada.

TALLINN, 25. mai — Sputnik. Pühapäeval, 26. mail kella 9-20 toimuvad Euroopa Parlamendi valimised. Tallinnas on 85 valimisjaoskonda. Hääletada saab üksnes elukohajärgses valimisjaoskonnas, seisab valimiskomisjoni kodulehel.

Eelhääletas üle veerandi valijatest >>

Terviseseisundi või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu saab valija valimispäeval ka kodus hääletada. Kodus hääletamise soovi korral tuleb esitada taotlus.

Taotluse saab esitada telefoni teel kella 9–14 elukohajärgsele jaoskonnakomisjonile. Kodus hääletamise taotlus peab sisaldama valija nime, isikukoodi, aadressi, telefoninumbrit ja kodus hääletamise põhjust.

2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel eelhääletas Tallinna jaoskondades kokku 27 818 inimest, neist hääletas väljaspool elukohta 13 625 ja elukohajärgselt 14 193 inimest.

Üle Eesti osales Euroopa Parlamendi valimiste e-hääletusel ja eelhääletamisel jaoskonnas kokku 223 870 inimest, mis moodustab 25,4% valijaskonnast. Valimisjaoskondades anti kokku 68 349 häält, elektroonilisel hääletusel osales üle Eesti kokku 155 521 valijat. 2014. aastal toimunud Euroopa Parlamendi valimistel e-hääletas üle Eesti kokku 103 151 inimest.

Muudame tulevikku: Tallinnas toimus marss "Ood vabadusele" >>

Euroopa Parlamendi valimistel saab hääletada Eesti Vabariigi kodanik, kes on hiljemalt valimispäevaks saanud 18-aastaseks, ei ole valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud ning ei ole kohtus süüdi mõistetud ega kanna vanglakaristust.

Valimisõigus on ka Eesti kodakondsust mitteomaval Euroopa Liidu kodanikul, kes on valimispäevaks saanud 18-aastaseks, kelle elukoha aadressiandmed on kantud rahvastikuregistrisse ning on esitanud Siseministeeriumile vastava taotluse hiljemalt 26. aprillil.

Euroopa Parlamendi valimistele on oma kandidaadid üles seadnud üheksa Eesti erakonda. Koos viie sõltumatu kandidaadiga pretendeerivad seitsmele parlamendikohale 88 Eesti kodanikku.

Kantar Emori läbi viidud uuringust selgus, et kõige populaarsem on hetkel on sotsiaaldemokraatide nimekirjas kandideeriv Marina Kaljurand, poolt hääletaks 12,5 protsenti küsitletutest.

Euroopa Parlament valib Euroopa Komisjoni presidendi ja nimetab ametisse komisjoni volinikud (kolleegiumina), kes vastutavad parlamendi ees. Parlament võtab vastu õigusakte, mis kaitsevad kõigi ELi kodanike huve.

Lech Walesa: Euroopa Liit tuleb likvideerida ja uuesti luua >>

Samuti kiidab ta kodanike nimel heaks ELi eelarve. Parlament esindab meid välismaal, vaatab läbi meie petitsioonid ja tegutseb nende põhjal. Parlamendiliikmete tegevus kujundab meie poliitilist ja ühiskondlikku maastikku ning kaitseb Euroopa Liidu lepingus sätestatud väärtusi.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Naised Euroopa Parlamendi valimistel
53
Tagid:
hääletamine, EL, Eesti, poliitika, valimised, Euroopa Parlament
Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Samal teemal
Europarlamendi valimised - 2019