DNA mudel

Venemaa teadlased rakendasid vähi vastu immuunsüsteemi "viienda kolonni"

94
(Uuendatud 10:11 19.05.2019)
Teadlased uurivad, kuidas takistada vähktõvel inimese kehas immuunsüsteemi vältimist ja levikut.

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Setšenovi-nimelise ülikooli molekulaarbioloogid ja nende kolleegid välismaalt selgitasid välja, miks mõned immuunsüsteemi rakud muutuvad "reeturiteks" ja hakkavad vähkkasvajaid kaitsma, teatab RIA Novosti.

Teadlaste esimeste "ümberprogrammeerimiskatsete" tulemused avaldati ajakirjas Nature.

"Kui lihtsalt seletada, siis meenutage "Lumekuningannat". Väike Gerda läks põhjapoolusele äratama Kaid igavesest unest. Meie teeme peaaegu sedasama: tuletame neutrofiilidele meelde, et nad peavad olema head immuunrakud ja kasvajaga võitlema, mitte teda abistama," ütleb Valerian Kagan, Setšenovi-nimelise ülikooli ja USA Pittsburghi ülikooli kaastöötaja. 

Viimastel aastatel on teadlased avastanud mitmeid mehhanisme, mis võimaldavad vähktõvel inimese immuunsüsteemi vältida ja kehas levida.

Saksa onkoloog nimetas parima viisi vähktõvest hoidumiseks >>

Mõnikord võivad vähirakud immuunrakkudesse tungida ja sundida neid end organismi teistesse osadesse "transportima" või siis "võltsivad" nad tüvirakkude "molekulaarset passi", matkides "paranevat haava".

Paar aastat tagasi avastasid teadlased, et teatud tüüpi rakud, nn. neutrofiilid, muutuvad mõnikord vähi jaoks täisväärtuslikuks "viiendaks kolonniks". 

Normaalsetes tingimustes reageerivad nad põletikule ja vastutavad bakterite allaneelamise ja "seedimise" eest, samuti eriliste ainete eritamise eest, mis mikroobe tapavad ja tõrjuvad.

Seniteadmata põhjustel kogunevad nad aga vähi tekkimisel kasvaja piirialale, tootes ühendeid, mis ülejäänud immuunsüsteemi rakke eemale peletavad ja sunnivad veresooni tooma sellesse kehapiirkonda vähem hapnikku ja toitaineid. See toob kaasa tervete rakkude massilise hukkumise ja loob soodsad tingimused kasvaja arenemiseks ja eriti agressiivsete metastaaside tekkeks.

Ülikooli ja "Projekti 5-100" pressiteenistuse sõnul avastasid Kagan ja tema kolleegid selle nähtuse põhjuse ja selgitasid nende rakkude käitumise muutumist uurides, kuidas neutrofiile taas organismi heaks tööle panna.

Uus teenuste loetelu toob leevendust vähihaigetele >>

Võrreldes neutrofiile tervetes ja erinevate vähivormide all kannatavates hiirtes, leidsid bioloogid, et haigete loomade rakud sisaldasid ebatavaliselt suurt hulka polüküllastumata rasvamolekule. See viis nad mõttele, et kasvaja areng võib põhjustada rasvade ainevahetuse häireid. 

Vene ja Lääne teadlased analüüsisid edasi, kuidas muutus rasvade püüdmise ja transpordiga seotud geenide töö. Selgus, et sellised muutused tekkisid geeni SLC27A6 käitumises, samal ajal aga teised ainevahetusega seotud DNA osade tegevus ei muutunud.

See tähelepanek ajendaski teadlasi proovima, mis juhtub, kui see geen vähiriskiga hiirte neutrofiilides välja lülitada.

Laupäeval, 4. veebruaril tähistatakse kogu maailmas vähipäeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Виктор Толочко

Katsed näitasid, nende kehas tekkisid ja arenesid kasvajad märksa aeglasemalt, mis kinnitas antud DNA lõigu seost immuunse "viienda kolonni" moodustumisega.

Miks see nii juhtub? Siiani ei suuda Kagan ja tema kolleegid sellele küsimusele ühest vastust anda, kuid nad oletavad, et neutrofiilid muutuvad "reeturiteks" seetõttu, et rasvade aktiivne "lisandumine" stimuleerib neid tootma suuri koguseid hormooni PGE2.

Sellel ainel on inimese immuunsüsteemis oluline roll, näidata põletikuliste protsesside algust ja pärssida nn T-rakkude - spetsiifiliste immuunrakkude tööd, mis tunnevad ära uusi patogeene, sealhulgas ka vähirakke, ja "jätavad nende eripära meelde".

Igasse maakonnakeskusesse tuleb tervisekeskus >>

Hiljuti demonstreerisid teadlased, et PGE2 molekuli neutraliseerimine kasvajas suurendab oluliselt immuunsüsteemi aktiivsust ja sunnib selle rakke hiirte organismis vähi vastu võitlema. Teadlased loodavad, et selle hormooni tekkepõhjuse avastamine aitab neil muuta immunoteraapia ja muud vähivastase võitluse liigid efektiivsemaks ja patsientidele vähem ohtlikeks.

 

94
Tagid:
geeniproov, tervishoid, meditsiin, kasvaja
Samal teemal
WHO: Leetritesse haigestumine on aastaga kolmekordistunud
Aiatööde hooajal tuleb end teetanuse eest kaitsta
Ekspert andis hinnangu läbi aegade teisele HIV-i väljaravimise juhtumile
Eesti laste tervis on EL-i kehvemate seas
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega