Kirill Võšinski tänas ajakirjanikke professionaalse solidaarsuse eest

Kirill Võšinski tänas ajakirjanikke "professionaalse solidaarsuse" eest

70
Ukrainas arreteeritud ajakirjanik Kirill Võšinski tänas palvega tema vabastamiseks vastvalitud Ukraina president Vladimir Zelenskile avaliku kirja saatnud Venemaa ajakirjanikke.

TALLINN, 14. mai — Sputnik. Ülemaailmseks ajakirjandusvabaduse päevaks ajastatud avaliku kirja portaali RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski vabastamiseks allkirjastas üle 240 inimese, vastav avaldus avaldati agentuuri veebilehel. Kiri saadeti hiljuti valitud Ukraina presidendile Vladimir Zelenskile.

Venemaa ajakirjanikud pöördusid Võšinski vabastamiseks Zelenski poole >>

"Te rääkisite, et meedia peaks olema maksimaalselt vaba, kuid see, mis juhtus Kirilliga, on Euroopa õigusnormide ja ajakirjanike ning inimõiguste rikkumine. Me kutsume teid üles pöörama tähelepanu Võšinski olukorrale ja tegema kõik, mis teie võimuses, et ta vabastataks võimalikult kiiresti," kirjutavad pöördumise autorid. 

Kirill Võšinski kiri täismahus:

"Kolleegid ja sõbrad!

Alles nüüd tekkis mul võimalus anda edasi tänusõnad minu toetuseks kirjutatud avaliku kirja eest, mille te saatsite vastvalitud Ukraina presidendile Vladimir Zelenskile.

Sõnadega pole võimalik edasi anda (ja see ei ole tavaline sõnakõlks, vaid fakti konstateering), kui hea meel mul oli näha kirja teksti all suurt hulka tuttavaid nimesid: Jevgeni Bekassov, Margarita Simonjan, Andrei Kondrašov, Jevgeni Revenko, Georgi Kaptelin, Andrei Medvedev, Juria Bõstritskaja, Jevgeni Poddubnõi ja paljud teised. Ma oleks justkui tundnud tugevaid käepigistusi ja sooje, sõbralikke embusi... 

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Veelgi meeldivam on see, et mind ei toeta mitte ainult need, kellega koos ma töötasin, vaid ka kümned ja võib-olla isegi sajad ajakirjanikud, kelle jaoks professionaalne solidaarsus ei ole vaid tühjad sõnad.

Kõike, milles mind süüdistatakse: riigireetmine, Ukraina-vastane propaganda, õõnestustegevus, on kättemaks meie artiklites ilmunud tõe eest ametist lahkuva president Porošenko administratsiooni poliitiliste mängude kohta. Olen kindel, et suudan seda kohtus tõestada, kui protsess tuleb tõeliselt võistlev ja õiglane.

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Ma olen veetnud juba peaaegu aasta vanglas süüdistatuna väljamõeldud riigireetmises. Selle aasta jooksul meenutasin ma rohkem kui üks kord kõike, mida olen kirjutanud ja toimetanud, mida on avaldatud RIA Novosti Ukraina võrgulehel ning ma veendusin taas, et mina ja koos minuga töötanud ajakirjanikud täitsid ausalt oma ametikohustusi, taganemata tolligi ajakirjanduse ja sõnavabaduse aluspõhimõtetest.Tänan teid kõiki veel kord!

Страница письма Кирилла Вышинского
© Sputnik
Kirill Võšinski kiri täismahus

Vanglas viibitud aasta ei ole kindlasti olnud meelakkumine, ja polnud päeva, kui ma poleks soovinud viibida vabaduses oma pere, sugulaste, sõprade ja kolleegide kõrval.

Kuid ma ei olnud kindlasti valmis aasta ega pool aastat tagasi ega ole ka nüüd valmis maksma vabaduse eest kompromisside või osalemisega poliitilistes mängudes, mille eest mind vahistati.

Olen kindel, et igaüks minu kolleegidest, kes oleks sattunud minu olukorda (hoidku jumal, muidugi) oleks käitunud samamoodi.

Loomulikult on esimene küsimus mulle pärast aastast vangistust: "Kuidas tervis, enesetunne, meeleolu on?" Meeleolu on reibas, võitluslik. Enesetunne on normaalne, kuigi loomulikult on kõik väga subjektiivne – viimati suhtlesin arstidega Hersoni eeluurimisvanglas umbes pool aastat tagasi.

Sellest ajast peale ei ole humanitaarabiorganisatsioonide esindajad ega kvalifitseeritud arstid minuga suhelnud ja kohaliku Kiievi eeluurimisvangla meditsiiniosakonda olen ma näinud ainult eemalt, vaatamata mõnedele minu pöördumistele...

Aktsioon Võšinski toetuseks
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Kuidas asjad ka poleks, olen ma valmis võitlema oma ausa nime ja professionaalse maine eest, teadvustades, kui raske saab see võitlus poliitilise surve all olema.

Kirill Võšinski, 10.05.2019."

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja Kirill Võšinski peeti kinni Kiievis 15. mail 2018. aastal. Teda süüdistatakse omaalgatuslike Donbassi vabariikide toetamises ja riigireetmises.

Ühel kohtuistungil palus Võšinski abi Venemaa president Vladimir Putinilt. Venemaa riigipea nimetas olukorda pretsedendituks ja rõhutas, et ajakirjanik vahistati tema otsese erialase tegevuse pärast.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

OSCE peasekretär Thomas Greming väljendas samuti selle üle muret ja teatas, et kõik organisatsiooni liikmesriigid peavad järgima rahvusvahelisi standardeid ja mitte sekkuma meedia töösse.

OSCE meediavabaduse volinik Arlem Dezir kutsus Ukraina ametivõime üles toetama sõnavabadust ja Võšinski viivitamatult vabastama.

70
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, toetus, ajakirjanikud, kiri, poliitika, RIA Novosti Ukraina, Kirill Võšinski
Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Samal teemal
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega