Illustreeriv foto

Päästa ja hoia: kuidas Venemaa OPECit juhib

97
(Uuendatud 04:01 21.04.2019)
Detsembris oli OPEC kokkuvarisemise äärel: kartelliosalised ei suutnud kuidagi tootmise kärpimises kokku leppida, kuigi vaid poolteise kuuga ja langesid nafta noteeringud 30 protsenti. Kriisi lahendamisel mängis otsustavat rolli Venemaa,

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Kriisi lahendamisel mängis otsustavat rolli Venemaa, kes mitte ainult ei tugevdanud sidemeid kartelliga, vaid omandas ka piiramatu mõju maailma naftaturu üle, kirjutab Wall Street Journal. Sellest, kuidas see võimalikuks osutus, järgnevas RIA Novosti materjalis.

Otsustav sõna

Detsembriks teravnes olukord naftaturul viimase piirini, naftahinnad langesid ligi 30 protsenti. Nii reageerisid investorid USA toormevarude ja OPECi riikide naftatoodangu kasvule. Olukorra võis päästa ainult tootmise vähendamise kokkuleppega, kuid mitte kõik ei olnud selleks valmis. Iraan, Venezuela ja Liibüa lükkasid ettepaneku tagasi, Katar aga teatas hoopis OPECist lahkumisest, seletades seda sooviga keskenduda edaspidi veeldatud maagaasi tootmisele.

Mürgine laoseis: USA strateegilised naftavarud on saastunud>>

The Wall Street Journal'i (WSJ) teatas viitega Qatari kõrgetele ametnikele, et suurima maagaasi eksportija rahulolematuse põhjustas kartell muutumise täpselt selliseks nagu Saudi prints Mohammed ja tema sõber Vladimir Putin tahtsid. Tundus üsna reaalne, et Saudi Araabia survel otsustab OPEC tootmist mitte vähendada. Sellest tulenevalt ähvardas turgu ülepakkumine ja hindade langus 2014. aasta miinimumideni.

Saudi Araabia energeetikaminister Al-Falih pöördus Iraani naftaministri Bijan Zangenehehi poole palvega tootmist vähendada, too aga süüdistas Saudi Araabiat Iraani turuosa ülevõtmise püüdes, teatab WSJ. Naftaeksportijate riikide organisatsioon oli lagunemise äärel.

OPECi päästis kartelli mittekuuluv Venemaa. "President Vladimir Putin nõustus koos OPECiga tootmist vähendama, kuid tingimusel, et Iraanil lubatakse hoida oma tootmist samal tasemel," märgib WSJ.

Iraanil, Venezuelal ja Liibüal lubati tootmist mitte vähendada, kuna Washington kehtestas Iraani ja Venezuela suhtes sanktsioonid ning Liibüas puhkes uus kodusõda.

Kartelli detsembrikohtumisel toimus tegelikult Venemaa ja Saudi Araabia kokkuleppe vormistamine. OPEC vähendas toodangut 1,2 miljoni barreli võrra päevas: OPECi maht vähenes 800 tuhande, kartelli mittekuuluvate riikide toodang 400 tuhande barreli võrra.

"Nüüd on Putinil võimalik mõjutada Lähis-Ida ja kogu maailma naftaturgu 1,7 triljoni dollari ulatuses," rõhutab WSJ.

Sõltumatud eksperdid kinnitavad WSJi järeldusi. RBC Capital Markets'i strateegiliste kaubaturgude osakonna juhataja Helima Croft teatas väljaandele, et "Venemaa tegutses tegelikult OPECi raviarstina."

Suhete vormistamine

Vaatlejad pööravad tähelepanu sellele, et tegemist ei ole niivõrd "ravi", kui kartelli juhtimise ja asjaoluga, et maailmaturgu mõjutab üha enam OPEC+ leping, mille peamised osapooled ja ühtlasi suurimad naftat tootvad riigid - Venemaa ja Saudi Araabia - määravad peaaegu täielikult organisatsiooni otsused. Nii nagu Moskva ja Riyadh kokku lepivad, nii ka jääb.

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов

Saastunud toode: Aasia keeldub USA põlevkivinaftast>>

Analüütikud peavad OPEC+ peamiseks nõrkuseks ametliku kokkuleppe puudumist tehtava koostöö ja endale võetud kohustuste täitmise kohta. Seetõttu võiks Venemaa ja Saudi Araabia järgmine samm olla suurimate naftaeksportijate uue ülemaailmse liidu loomine, mis asendaks OPECi. Kartellikokkuleppe reformimise küsimus saab eeldatavasti olema mais toimuva OPECi tippkohtumise keskne teema.

"Ameerika Ühendriigid pidasid Saudi Araabiat aastakümneid üheks lähimaks geopoliitiliseks liitlaseks ja oluliseks stabiliseerivaks jõuks Lähis-Idas. USA müüs Riyadhile relvi. Vastutasuks ootas Washington stabiilseid naftatarneid, et vältida naftahindade tõusu maailmaturgudel ja majanduse kahjustamist, kirjutab WSJ. "Nüüd on selge, et uue liitlase Venemaaga ei kuulu Saudi Araabia enam Washingtonile."

Novak lükkas ümber väited, nagu tahaks Venemaa OPEC+ kokkuleppeid lõpetada>>

Et vältida Saudi Araabia ja Moskva lähenemist, valmistub Kongress arutama naftat tootvate ja eksportivate kartellide seaduse eelnõu (No Oil Producing and Exporting Cartels (NOPEC) Act), mille Esindajatekoja õiguskomitee veebruaris heaks kiitis. See dokument tunnistab ebaseaduslikuks OPECi otsused, samuti teiste riikide (va USA) valitsuste ühismeetmed, mille eesmärk on piirata naftatootmist ja reguleerida toorainete hindu.

Saudi-Araabia ei anna survele järele. Riyadh hoiatas Washingtoni, et kui eelnõu vastu võetakse, keeldub Saudi Araabia naftatehingutes arveldamisest dollarites, kahjustades sellega Ameerika valuuta rahvusvahelist positsiooni. Moskva omakorda annab kartellile juba märku, et võib olla oleks aeg tootmise vähendamine peatada.

Rahandusministri ja peaministri asetäitja Anton Siluanovi sõnul ei kavatse Venemaa naftaturgu Ameerika põlevkivifirmadele loovutada.

"Meie dilemma on, kas me kaotame jätkuvalt ameeriklaste turuosa või taganeme OPEC+ lepingust," ütles Siluanov.

97
Tagid:
OPEC, Saudi Araabia, Vladimir Putin, Venemaa, nafta
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega