Belgia küberturbeteenistus seadis Eesti ametivennad tobedasse valgusesse

Belgia küberturbeteenistus seadis Eesti ametivennad tobedasse valgusesse

160
(Uuendatud 05:52 20.04.2019)
Euroopa Liidu riikide küberturbeteenistused on jõudmas järeldusele USA poolt Hiina nutiseadmete tarnijate vastu esitatud süüdistuste põhjendamatuses. Eesti vist liialt kiirustas ameeriklaste "soovitusi" järgima ja sattus täbarasse olukorda.

ТАLLINN, 20. aprill — Sputnik, Аleksei Toom. Prantsusmaa eeskujul on ka Belgia eriteenistused Hiina ettevõttele Huaiway Technology esitatud süüdistused spionaažis ümber lükanud. Kuningriigi küberturbekeskus esitas valitsusjuhile raporti, milles kinnitas, et ei ole avastanud hiinlaste poolt tarnitud seadmetes mitte mingeid tõendeid võimalusest kasutada neid spionaažiks või sabotaažiks.

Riigi infosüsteemi amet, nagu portaal Sputnik Eesti pajatas, teatas möödunud aasta detsembris, et ei võta valitsusasutustes kasutusele Huaiway seadmeid ja soovitas neid salajase teabe edastamisel mitte kasutada. Kuid sedamööda, kuidas on arenenud skandaal Hiina ettevõttele esitatud süüdistuste ümber, saab nende kahtlane olemus aina ilmsemaks.

Vinton Cerf - Interneti isa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Hiina oht: veerand triljoni suurune "rööv">>

Ja aina kaheldavam paistab järeldus Eesti küberturbe spetsialistidelt, kes nähtavasti erinevalt oma Euroopa ametivendadest lihtsalt pimesi USA kolleege uskudes ise midagi ei kontrollinud ja on seeläbi Hiina korporatsiooni hea nime ja äritulud kahtluse alla seadnud. Tallinnal jääb vaid loota, et Huaiway advokaadid teda kahjutekitamise eest kohtu alla ei anna.

Mingeid tõendeid luuramisest pole õnnestunud leida

Uudise Brüsseli keeldumisest järgida Washingtoni tungivat soovitust ja loobuda lepingutest sidevahendite tootjatega avaldasid märgatava naudinguga peaaegu kõik Euroopa massiteabekanalid. Huaiway korporatsioon, keda USA poolt on süüdistatud Euroopasse tarnitavatesse seadmetesse nuhkvara sisestamises, müüb oma tooteid Belgia suurimatele mobiilsidefirmadele Proximus, Orange Belgium ja Telenet.

Eurovolinik Ansip toetas USA rünnakut Huawei vastu>>

Seadmete ekspertiis, nagu teiste seas on teatanud ka agentuur Reuters, ei tuvastanud mitte mingisuguseid ebaseadusliku pealtkuulamise võimalusi.

"Seniajani pole me avastanud tehnilisi tundemärke, mis osutaksid nuhkvara installeerimise ohule," tsiteerivad Euroopa väljaanded Belgia küberturbekeskuse esindajat. "Seni ei ole me selles küsimuses lõppraportit esitanud, kuid jätkame selle hoolikat uurimist."

Eelnevalt, nagu Sputnik Eesti kirjutas, olid Washingtoni süüdistused Hiina sidevahendite tarnijate aadressil kahtluse alla seadnud Pariis ja London, kes ei saanud asjaomaseid tõendeid ei ameeriklastelt ega omaenese küberjulgeoleku ekspertidelt.

Sakslastele seadmete tarnijate rahvus muret ei tee

Saksamaa kehtestas Huaiwayga protsessimiste kiiluvees nutiseadmete turvalisusele kõrgendatud nõuded, kuid nõudis nende täitmist eranditult kõigilt nutiseadmete tarnijatelt ega kippunud suhteid Hiina ettevõtetega katkestama.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

Saksamaa väljaannete poolt tsiteeritav kantsler Angela Merkel kordas üle, et tema valitsus ei kavatse USA-poolse surve kiuste Huaiwayd 5G sidevõrgu loomise töövõtjate hulgast välja jätta.

"On kaks asja, mida ma ei usu," ütles Merkel oma kõnes tänavu märtsi keskel Berliinis toimunud globaalsete lahenduste tippkohtumisel.

"Esimene seisneb selles, et sedavõrd tundlikke julgeolekuküsimusi on võimalik avalikult arutada ning teine selles, et ettevõtte saab ainult sellepärast (alltöövõtjate hulgast – toim.) välistada, et ta on mingist teatud riigist."

Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu küberturbe agentuur (ENISA) on teatanud kavatsusest Huaiway toodangu ekspertiisiga 2019. aasta oktoobriks lõpule jõuda. Samal ajal jätkan Hiina suurettevõte Euroopa tellijatega lepingute sõlmimist.

Ettevõtte esindajad räägivad 23 kokkuleppest telekommunikatsioonifirmadega erinevates Euroopa riikides 5G võrkudele seadmete tarnimise kohta, kaasa arvatud sellised ettevõtted nagu Vodafone, Hutchison, Deutsche Telekom ja Telecom Italia.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

Washington ise õõnestab liitlaste usaldust oma luure vastu

Oodata on, et USA jätkab oma liitlaste survestamist mai algul ees seisval erikohtumisel Prahas, mille korraldajaiks on Tšehhi riiklik küberturbe agentuur (NUKIB) ja välisministeerium ning kuhu Hiina ja Venemaa ei ole kutsutud.

Washington püüab kangekaelselt Hiina ettevõtet välja tõrjuda töövõtjate hulgast Euroopas loodava viienda põlvkonna sidevõrgu 5G loomisel, mis tagab Euroopa Liidule siirdumise IT-tehnoloogia rakendamise uuele tasandile, mis hõlmab tehisintellekti, virtuaalreaalsust, isesõitvaid autosid ja "tarku linnu".

Aga USA palub liitlastel senimaani end vaid pimesi uskuda, süüdistades Pekingit tulevaste sidesüsteemide ebaseaduslikus rakendamises.

Küllap veel meeles pidades "katseklaasi valge pulbriga", mida riigisekretär Colin Powell omal ajal liitlasi pettes demonstreeris kui tõendit massihävitusrelva olemasolust Saddam Husseini valitsusega Iraagis, ja muidki Washingtoni "trikke", Euroopa teda eriti ei usu. Ei uskunud, kui Washington väidetavalt luureandmete põhjal süüdistas Iraani "tuumalepingu rikkumises". Nüüd ei jäänud ta teda hiinlaste Huaiway asjus uskuma.

160
Tagid:
kübersõda, küberrisk, küberoht, Huawei
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega