Tank Т-90МС

India ja Venemaa: Vene tankid kõigepealt ja alles siis Washington

122
(Uuendatud 20:00 14.04.2019)
Venemaa sõjalis-tehnilise koostöö partnerid kuulevad loomulikult ookeanitagust kisa ja teavad, millega Washington ähvardama hakkab. Kuid nad eelistavad ikkagi koostööd Moskvaga, näidates kogu maailmale, kui oluline Venemaa nende jaoks on.

Meedia teatel ostab New Delhi Moskvalt muljetavaldava kahe miljardi dollari eest suure koguse T-90MS tanke. Masinad tarnitakse osadena ja monteeritakse kokku Indias. See tähendab, et me räägime täiemahulisest sõjalis-tehnilisest koostööprojektist. Venemaa jaoks on tehing äärmiselt kasulik: see on selle kaitsetööstuse segmendi viimaste aastate üks suurimaid tellimusi, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin.

Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400 >>

India näitab sellega mitte niivõrd endale ja Moskvale, kuivõrd ülejäänud maailmale, et Venemaa oli ja jääb üheks tema peamiseks partneriks.

õhutõrje raketisüsteem C-400 Triumf
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Eelmisel aastal allkirjastati riikide vahel teine oluline mitme miljardi dollariline leping Venemaa õhukaitse raketisüsteemi S-400 tarnimiseks. Esialgu ei ole lõplikku selgust hinnas, kuid sellised tehingud ei toimugi viperusteta.

On iseloomulik, et uudiste ilmudes India poolt S-400 ostu kohta ärkasid ameeriklased viivitamatult. Nad lihtsalt ei saanud endale mittereageerimist nendele nii kurva asjaolu üle lubada. See oli ka ennustatav – ähvardamine sanktsioonidega.

New Delhi vastas kindlalt ja ühemõtteliselt, et India järgib sõltumatut poliitikat ja jätkab koostööd Venemaaga. Nii et ei toiminud. Pole välistatud ja on pigem tõenäoline, et sarnased ähvardused järgnevad ka "tankilepingule", kuid selline väljapressimine muutub üha nõrgemaks ja nõrgemaks.

Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud >>

S-400 ja Venemaa hävituslennukite ostmise eest kehtestas USA Pekingile sanktsioonid. Sellele polnud mingit reaktsiooni.

Nüüd hirmutab Washington Venemaa Su-35 hävituslennukite ostmise eest Egiptust. Loomulikult ei saa jätta mainimata Türgit, kellele USA pressib Venemaa õhukaitsesüsteemi asemel peale oma, hoopis kallimat ja vähem tõhusat süsteemi.

Kuid ka ameeriklastelt relvi ostev Ankara on kõigutamatu ja tahab Moskvaga sõlmitud lepingu tingimused isegi ennetähtaegselt täita. Lisaks lubas Türgi sõlmida veel ühe lepingu S-400 ostmiseks, kui ameeriklased ei täida USA ja Türgi kahepoolsete lepingute järgseid kohustusi.

See kõik ei tähenda muidugi, et relvaturul konkurentsis kõiki lubatud ja lubamatuid meetodeid kasutavad ameeriklased seal juba homme oma juhtpositsiooni kaotaksid. Seda aga mõõdetakse üha enam rahas ja vähem reaalses poliitilises mõjus.

Venemaal on relvaekspordilt kindlalt teisel kohal. Endistel aegadel oli Washingtonil palju lihtsam oma tahet traditsiooniliste klientide juures läbi suruda ja uusi võita. Nüüd on sellel teel juba palju takistusi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

122
Tagid:
sanktsioonid, ost, relv, Türgi, Egiptus, Hiina, USA, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Venemaa C-400 hoiab Türgi taeva Ameerika hävitajatest puhtana
National Interest: Su-35 on USA õhujõudude õudusunenägu
Sõjandusekspert kommenteeris Egiptuse Su-35 ostu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega