GPS-signaali kontrollimine, illustreeriv foto

Fox News: Venemaa varjab Putini asukohta, eksitab laevu ja moonutab GPS-signaali

97
(Uuendatud 12:01 10.04.2019)
Venemaa on peaaegu 10 000 korda kasutanud elektronvõitlusvahendeid, et moonutada GPS-signaali, eksitada laevu kursilt ja varjata president Vladimir Putini asukohta, väidetakse mittetulundusliku organisatsiooni "Modern Defense" (C4ADS) uues raportis.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Uurimiskeskus kirjeldas ligi 10 000 juhtumit, kus Venemaa moonutas GPS-signaali, manipuleeris satelliitnavigatsioonisüsteeme laevadel, lennujaamades ja mujal väljaspool Moskva kontrollitavat territooriumi, vahendas portaal Inosmi osundusega Fox News-ile. 

USA eksperdid avastasid "Putini transkontinentaalse impeeriumi" >>

Kaasaegse kaitse keskus "Modern Defense" (C4ADS) on mittetulundusühing, mis analüüsib globaalseid konflikte ja julgeolekuküsimusi. Teatatakse ka "tihedast seosest Venemaa riigipea liikumiste ja globaalse satelliitnavigatsioonisüsteemi signaalide moonutamise vahel", mis näitab, et seda meetodit kasutatakse "Putini asukoha varjamiseks".

Globaalne satelliitnavigatsioonisüsteem on üldmõiste, mis hõlmab kõiki satelliidipõhiseid navigatsioonisüsteeme, sealhulgas GPS, Venemaa GLONASS, Euroopa Galileo ja Hiina Beidou. Vene spoofingutehnoloogia (signaali moonutamine) moonutab navigatsioonisüsteemide signaale, paisates eetrisse raadiosignaalide tulva ja peites sellega kosmosest tulevaid tegelikke andmeid, teatab BBC News.

Keskuse uurimistöö kestis 12 kuud ja valmis 2018. aasta novembris. Kasutati avalikult kättesaadavaid andmeid ja kommertstehnoloogiaid, sealhulgas Rahvusvahelisele kosmosejaama vajadusteks kasutatavat teavet. Selle tulemusena avastati 9,883 Venemaa spoofingu juhtumit.

Alates 2016. aasta veebruarist on Venemaa vetes ja selle läheduses moonutatud vähemalt 1311 kaubalaeva GPS-signaali. Kuna enamikul laevadel on asukoha määramiseks ka varumeetodid, suutsid nad oma kurssi korrigeerida, seisab raportis.

"Avalik Putin" – ameeriklased otustasid Venemaa presidenti lähemalt tundma õppida >>

"C4ADS tõi välja vähemalt 7 910 juhtumit, kus Venemaa territoriaalvetest väljapool olevad laevad langesid navigatsioonisüsteemide signaalide moonutamise ohvriks. See ohustab laevaliiklust," märgitakse raportis.

GPS-signaali moonutamist kasutati ka Süürias ja Krimmis ning mõnel juhul on spoofingut kasutatud droonide häirimiseks, et nad ei lendaks tundlikus või salastatud õhuruumis. Organisatsiooni teatel moonutasid venelased GPS-signaali, et varjata Putini asukohta Kertši silla (seda nimetatakse ka Krimmi sillaks) külastamisel 15. mail ja 15. septembril 2018.

NATO kritiseerib teravalt Ukrainat Venemaaga ühendava silla ehitamist. "Venemaa suurendab oma eeliseid spoofingutehnoloogiate sihipärase rakendamise ja arendamisega, et saavutada taktikalisi ja strateegilisi eesmärke nii kodu- kui välismaal," öeldakse raportis.

Seepärast on paljud hakanud esitama küsimusi selle elektroonilise sõjapidamise tagajärgede kohta, kui see omandab laialdasema leviku maailmas.

97
Tagid:
laev, lennujaam, meri, GPS-süsteem, Venemaa, Vladimir Putin