Euroopa Parlament

Euroopa parlamendi valimised: ja mis siis edasi saab

110
(Uuendatud 19:00 30.03.2019)
Sel aastal peab toimuma kõigi Euroopa Liidu võimuorganite juhtide vahetus. Euroopa Parlamenti, Euroopa Komisjoni, Euroopa Nõukogusse ja Euroopa Keskpanka tulevad uued inimesed.

TАLLINN, 30. märts — Sputnik, Аleksei Toom. Eestist Euroopa Parlamenti kandideerijad, olles registreerimistasu ära maksnud, saavad 27. märtsist valimiskampaaniat alustada. Vaat et esimest korda riigi ajaloos peetakse valimisi üleeuroopalisse võimuorganisse olulisemaks sündmuseks kui kohalikke valimisi.

Seda Euroopa parlamendisaadikute koosseisu väljavahetumist nimetatakse ajalooliseks, osutades kriisile elanikkonna usus EL-i helgesse tulevikku, skandaalsele "lahutusprotsessile" Suurbritanniaga, "tõehetkele" – valikule ühtse, lõimuva Euroopa ja "rahvuslusse libisemise" vahel.

Leitakse, et Euroopa Liidu riikide kodanikud ütlevad nende või teiste Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide poolt hääletades välja oma seisukoha liidu tuleviku kohta ja ütlevad, mida nad tahavad – kas rohkem lõimumist või rohkem suveräänsust.

Kavandatava võimuliidu volikogud toetavad valitsusliidu moodustamist>>

Parlamendi tulevasel koosseisul tuleb tõepoolest lahendada EL-i elu võtmeküsimused, mis määratlevad tema tuleviku või siis toovad jõupingutused, mis tulenevad rahvuslaste sallimatusest sisserändajate vastu, kaasa ühtse Euroopa idee enese kõrvaleheitmise, katkestavad liikumise "Euroopa föderaalse vabariigi" suunas.

Pealekauba peab tänavu aset leidma võtmetegelaste vahetumine peaaegu kõigis Euroopa Liidu võimuharudes.

Oodata on tavapärast "populistide" võitu

Euroopa Parlamendi praeguse koosseisu viimane istungjärk toimub Strasbourgis 15.–18. aprillini, misjärel parlamendisaadikud lähevad koju, kui nad enam kandideerida ei soovi, või oma valimiskampaaniat tegema. Kui kavatsevad tagasivalituks saada.

Väärib märkimist, et paljudel neist pole sugugi kerge oma kasulikkust valijatele tõestada, kuna needsamad valijad ei kujuta endale tihtilugu üldse ette, millega too konkreetne saadik kodust kaugel Brüsselis ja Strasbourgis tegeles – kohalikud massiteabekanalid ei jälgi just eriti teraselt riigi esindajate tegevust seniajani veel üsna mõistetamatus kogu Euroopa parlamendis.

Otsuse langetavad valijad 23.–26. maini – valimised toimuvad kõigis EL-i riikides varasemate valimiste põhjal otsustades mitte just väga suure valimisaktiivsusega. Niipea kui valimiste ametlikud lõpptulemused teatavaks saavad, asuvad valitud saadikud parlamendirühmi moodustama (Sõna "fraktsioon" Brüsselis eriti ei armastata).

Kõik kalduvad arvama, et enamiku kohtadest saavad siiski need rahvusriikide erakondade esindajad, kes kuluvad poliitilisse rühma Euroopa Rahvapartei (kristlikud demokraadid ehk EPP).
Sellesse kuulub eestlaste Isamaa, mida esindab praegu Tunne Kelam, kes Euroopa Parlamendi materjalide põhjal järeldades näeb oma saadikukohust peamiselt "salakavala Venemaa" paljastamises ja hääletab kõige poolt, mis teda kasvõi kuidagigi kahjustab, nagu näiteks ühe saadikuterühma kollektiivne kiri, mis kutsus kõiki üles hiljutisi jalgpalli maailmameistrivõistlusi boikoteerima.

Ilustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Sel juhul, kui Euroopa Parlamenti pääsevad mingisugused erakonnad, kes varem valimistel võitnud ei ole, hakkavad nende esindajad poliitiliste rühmade juhtidega arutama, kelle juurde nimelt ennast sättida.

Tänavusel "ajaloolisel" aastal on oodata rahvuslikult meelestatud "euroskeptikute" hulga juurdevoolu Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriikidest, millega seoses Euroopa "raskekaallased" on juba korduvalt murelikkust väljendanud ja kutsunud valijaid üles "populistidele" vastu seisma.

Kogu liidu juhtide täielik väljavahetus

Parlamendisiseste arutelude ja läbirääkimiste lõpptähtaeg jõuab kätte 26. juunil, mil saadikurühmade juhid esitavad parlamendi peasekretärile (kantseleiülemale) Klaus Wellele aruanded oma pooldajaskonna koosseisu kohta.

1. juulil aga läheb EL-i eesistumine Rumeenialt üle Soomele, mis vaimustab vägagi Põhja-Euroopa asjalikkuse, korrektsuse ja vaoshoituse pooldajaid.

Saadikute uus koosseis koguneb 2. juulil inauguratsiooniistungile ja valib endale esimehe (praegu on selleks EEP esindaja, itaallane Antonio Tajani, kes on juba teatanud oma kavatsusest taas samale ametikohale pretendeerida). Võiduvõimalused on Tajanil üsna suured – oma olemuselt on ta saadikuterühma poolest paljudele meelepärane ja väga kogenud.

29 . juuli istungil hääletavad parlamendisaadikud (või ei hääleta, mis on väheusutav) Euroopa Komisjoni uue presidendi poolt, kelle kandidatuuri esitab liidu liikmesriikide konsensuse alusel Euroopa Liidu Nõukogu.

Brüsseli täitevvõimu ametisolev juht, ajakirjanike lemmik Jean-Claude Juncker on ammu enne valimisi teatanud, et enam ta kandideerima ei hakka ja lahkub poliitikast. Ametisolevad EL-i volinikud, kaasa arvatud Eesti esindaja Andrus Ansip, paneb oma volitused maha. Uus president asub moodustama kabinetti nende kandidaatide põhjal, kelle Euroopa Liidu riikide peaministrid välja pakuvad.

Vältimatu on võitlus võtmetähtsusega volinikekohtade pärast, nagu selleks on rahandus ja eelarve, majandus, energeetika ja personal. Nii et senikaua, kuni vastvalitud saadikud augustis puhkavad, seisavad Euroopa Komisjoni uuel juhil ees üpriski rasked päevad ja keerulised läbirääkimised, et tulemusena saaks ta esitada saadikutele kandidaadid volinike ametikohtadele.

Nad kuulatakse ära Euroopa Parlamendi asjaomastes komisjonides ja istungil, pärast kergelt ülekuulamist ja läbiarutamist, üllatusi kandidaatide tagasilükkamisega tavaliselt ei juhtu. Oktoobris toimub Euroopa Komisjoni uue koosseisu hääletamine ja kinnitamine. Novembris annavad volinikud ametivande.

Keskpank vahetab samuti presidendi välja

Käesoleval aastal, 31. oktoobril seisab Euroopa Liidul ees ka Euroopa Keskpanga presidendi vahetus – itaallase Mario Draghi kaheksa-aastane ametiaeg ja, nagu paljud täheldavad, Euroopale hästi kasulik ülemvõim EL-i tähtsaimas pangas saab läbi.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Tema mantlipärija valitakse EL-i riikide riigipeade ja valitsuste poolt Euroopa Nõukogus kvalifitseeritud häälteenamusega (vähemalt 55% liidu liikmesriikide häältest, mis esindavad vähemalt 65% liidu rahvastiku huve, seega EL-i suurimatel riikidel tuleb üksteisega kokkuleppele jõuda).

Novembri lõpul täitub Euroopa Liidu Nõukogu presidendi, poolaka Donald Tuski volitusteaeg (2,5 aastat), selle, enesest liidu täitevvõimu teist haru kujutava ametkonna uus juht valitakse samuti Euroopa Nõukogus kvalifitseeritud häälteenamusega (vähemalt 72% liidu liikmesriikide häältest, esindades vähemalt 65% elanikkonna huve).

110
Tagid:
valimised, Eesti, Euroopa Liit
Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega