Kokaiin ja dollarid

Eesti annab kuritegudes süüdistatavad kodanikud taas USA-le välja

75
(Uuendatud 14:58 22.03.2019)
Neljapäeval otsustas Eesti valitsus anda USA-le välja järjekordsed seal narkokuritegudes kahtlustatavad Eesti kodanikud.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Eesti annab USA-le välja tuntud karatetreenerid Jevgeni Bõkovi (44), Vitali Voronjuki (36) ja väidetava aserbaidžaani kuritegeliku ühenduse juhi, samuti tuntud treeneri Amid Magerramovi (38), vahendab Pealinn BNS-i.

Samas kriminaalasjas on USA-le juba üle antud määratlemata kodakondsusega Viktor Litvintšuk (38), kes enda loovutamist ei vaidlustanud. Küll aga protesteeris otsuse kodakondsuseta Nikolai Niftalijev (32), kelle kaebus jäeti aga rahuldamata.

Väidetavalt leidis kohus, et Niftalijevit puudutav haldusakt on piisavalt põhjalik ning puudutab kõiki tähtsaid asjaolusid. Külla aga saab halduskohtu otsuse saab vaidlustada ringkonnakohtus.

Eestis jaguneb inimeste välisriigile väljaandmise menetlus eelmenetluseks justiitsministeeriumis ja riigiprokuratuuris, väljaandmise õigusliku lubatavuse kohtulikuks kontrollimiseks ja täitevvõimu pädevusse kuuluvaks väljaandmise otsustamiseks.

Mullu hilissügisel tunnistas Harju maakohus Bõkovi, Magerramovi, Niftalijevi, Voronjuki ja Litvintšuki USA-le väljaandmise õiguslikult lubatavaks.

Välismaalaste väljaandmise otsustab justiitsminister, Eesti kodanike üle aga valitsus. 

Taotluse kohaselt süüdistatakse mehi USA-s aastatel 2017-2018 toimepandud kuritegudes kokku üheksas punktis. USA nõue kahtlusaluste väljaandmiseks tugineb 8. veebruaril 2006 allakirjutatud Eesti valitsuse ja Ameerika Ühendriikide valitsuse vahelisele lepingule.

Leping kohustab riike teineteisele välja andma isikuid, keda taotluse esitaja kahtlustab, süüdistab või on süüdi mõistnud kuriteos, mis on mõlema riigi seaduste alusel karistatav vabaduskaotusega rohkem kui üks aasta.

Eesti pole fentanüüliprobleemiga üksi >>

Eesti politsei pidas mehed USA õigusabipalve põhjal kinni mullu septembri alguses, kuna USA ametivõimud süüdistavad neid rahvusvahelises fentanüüliäris ja rahapesus.

Meeste tabamiseni viis ligi aasta kestnud USA DEA agentuuri operatsioon.

2003. aasta kevadel mõistis kohus Bõkovi kaheksaks aastaks vangi kuritegelike ringkondadega seotud ärimeeste Vadim Polištšuki, Viktor Šapovalovi ja Meelis Lao tapmiskatsete korraldamise eest.

Sel nädalal saatis riigiprokuratuur kohtusse aserbaidžaani kuritegeliku ühenduse kriminaalasja, milles Magerramovile omistatakse juhiroll.

Bõkov ja Magerramov töötasid viimasel ajal treeneritena karateklubis Iman. Sputnik Eesti palus kommentaari klubi juhatuse liikmelt Vadim Grilt, kes ütles, et tunneb Bõkovit ja Magerramovit väga ammu ja uudis tema kolleegide vahistamisest ja väidetavast osalusest kriminaalses tegevuses osutus tema jaoks šokeerivaks ootamatuseks.

Gri tunneb oma sõnul Amid Magerramovit ja Jevgeni Bõkovit peaaegu kogu oma elu ja tunneb neid professionaalsete treeneritena ning omal ajal kaalukate saavutustega heade sportlastena.

75
Tagid:
õigusabi, Eesti, USA
Samal teemal
Soome toll avastas Tallinna laevaga toodud õllekastist narkootikume