Totalnõi diktandi korraldajad tervitasid Tallinna emakeelepäeva puhul

"Totalnõi diktandi" korraldajad tervitasid Tallinna emakeelepäeva puhul

104
(Uuendatud 16:52 14.03.2019)
Venemaa rahvusvahelise etteütluse korraldajad tsiteerivad eesti keele õpikut ja Vladivostok-Tallinna autosõidu osalejad õpetavad eestikeelseid tervitusi kõigile, kellega teel kohtuvad.

TALLINN, 14. märts - Sputnik. Rahvusvahelise haridusaktsiooni "Totalnõi diktant" (e.k. "Totaalne etteütlus") ametlik võrguleht Facebookis saatis Tallinna etteütluse korraldajatele tervituse emakeelepäeva puhul, mida tähistatakse Eestis 14. märtsil.

"Tervitame Eesti kolleege ja kihutame nende juurde autoretke sirges rivis!" teatasid nad (2019. aastal valiti etteütluse pealinnaks Tallinn ja korraldati autoretk marsruudil Vladivostok-Tallinn – toim.).

Samal ajal demonstreerisid konto autorid oma eesti keele oskust, korrates nende arvates lõbusat eestikeelset lauset: "Kuu-uurija istus töö-öös jää-äärel."

Seda lauset kasutatakse koolis eesti keele tundides nelja ühesuguse tähe kõrvuti kirjutamise illustreerimiseks.

Kõigile soovijatele on avatud online-kool

"Totalnõi diktant" on traditsiooniliselt avanud veebikooli neile, kes tahavad oma kirjaoskust testida ja eelseisvaks, käesoleval aastal 13. aprillil toimuvaks etteütluseks paremini valmistuda.

Tänavu otsustati erinevatest riikidest (seega ka erinevatest ajavöönditest) osalemissoovijate massilisuse tõttu suurendada klasside arvu ja kohandada need Kaug-Ida, Lääne-Siberi, ja Venemaa ning Euroopa keskosa esindajatele sobivale ajale.

Esmakordselt välismaal: Tallinn valiti "Totaalse etteütluse" pealinnaks >>

Vene keele õigekirja ja kirjavahemärke puudutav veebikursus pakub 28 teemat, mis on jagatud nelja moodulisse: täis- ja kaashäälikute õigekiri; kokku- ja lahkukirjutamine; sidekriipsu ja kirjavahemärkide õigekiri.

Igas õppetunnis esitatakse uus õigekirjareegel, mõnede erandite ajalugu ja testid. Esimene õppetund toimus 13. märtsil, lisaks on võrgulehel varasemad õppetunnid, näiteks "mõttekriips lihtlauses" või "2018. aasta etteütluse teksti analüüs".

Autoretk kui eesti sõnade populariseerija

Juba teist aastat korraldatakse autoretk "Totalnõi diktandi" pealinnast selle järgmise aasta toimumise pealinna. 2018. aastal viis retk Novosibirskist Vladivostokki, sel aastal toimub retk tuhandeid kilomeetreid vastassuunas ja lõpeb Tallinnas.

14. märtsil jõudis "Totalnõi diktandi" retk Blagoveštšenskisse. Ürituse korraldajad pakkusid kohalikele elanikele ja vene keele entusiastidele võimalust lahendada väikeseid õigekirjaülesandeid, panna kontrollteksti õigesti kirjavahemärgid ja selgitasid õigekirja ning kirjavahemärkide põhireegleid.

"Meil on meeles ka meie reisi sihtpunkt ja seepärast õpime me eesti keeles tervitama, head teekonda soovima ja pärima, kuidas vestluskaaslasel asjad edenevad," kirjutasid nad oma sõnumis.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Tallinn on esimene linn väljaspool Venemaad, millest on saanud õppeürituse "Totalnõi diktant" pealinn. 2018. aastal oli etteütluse pealinnaks Vladivostok, mis võitis selle tiitli veebihääletusega.

Tallinn tõusis võistluses "Totaalse etteütluse pealinna" tiitlile liidrigruppi >>

Tookord kirjutas etteütlust üle 227 000 inimese 1021 linnast 76 riigis. Eesti pealinnas toimus "Totalnõi diktant-2018" 3 kohas, kus osales kokku üle 2700 huvilise. 35 osavõtjat Eestis kirjutas etteütluse ideaalselt - hindele "väga hea".

104
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Tallinnas kogus ülemaailmne etteütlus 2500 osalejat
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega