Raudtee. Illustreeriv foto

Euroopa Liit suurendab uue taristu rahastust peaaegu poolteist korda

133
(Uuendatud 09:43 09.03.2019)
Balti riigid ei pea ilmselt enam muretsema Rail Balticu rahastamise pärast. Brüssel kavatseb suurendada riikide transpordi- ja energiaprojektide rahastust aastateks 2021-2027 peaaegu poolteist korda - 42 miljardi euroni.

TALLINN, 9. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit kavatseb drastiliselt suurendada kulutusi kontinendi transpordi- ja energiasüsteemide arendamisele, kavatsedes järgmise seitsme aasta jooksul eraldada selleks üle 42 miljardi euro.

Euroopa Komisjoni pressiteenistuse andmetel eelistatakse liikmesriikide rahastamistaotlusi EL nõuetega kooskõlas olevatele keskkonnasõbralikele transpordi- ja energiainfrastruktuuride ning viienda põlvkonna sidevõrgu arendusprojektidele.

Rail Balticu projekt hõlmab kiire rahvusvahelise raudtee ehitust Tallinnast Leedu-Poola piirini.
© Sputnik / Вадим Анцупов

Brüssel väljendas heameelt, et Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu leppisid siiski kokku Euroopa ühendamise rahastu (Connecting Europe Facility – CEF) tulevase seitsmeaastase eelarve, mis ulatub üle 42 miljardi euro. Seda on umbes 47% rohkem kui aastatel 2014–2020 selleks eraldatud vahendid.

Pidu saab läbi: EL keeldus Balti riikidele raha eraldamisest>>

 

Just see sihtasutus rahastab teiste transpordi- ja energeetikaprojektide hulgas ka Euroopa rööpalaiusega Rail Balticu rajamist. Selle raudtee majandusliku tasuvuse ja keskkonnasõbralikkuse on paljud selle piirkonna elanikud küll kahtluse alla seadnud, nagu Sputnik Eesti on korduvalt kirjutanud, kuid mitmemiljonilised investeeringud ja nende rakendamine meeldib peaaegu kõigile.

Brüsseli raha saamiseks võib esitada uusi taotlusi

Sihtasutuse sõnul on Eestile raudtee projekteerimiseks ja ehitamise ettevalmistamiseks aastatel 2014-2016 kolmes jaos juba eraldatud ligi 683 miljonit eurot. Siiski läks neist vahenditest otse Eestile ainult väike osa. Kuni aprilli lõpuni, mil Brüssel transpordiprojektide kaasrahastamise taotluste vastuvõtmise lõpetab, võib Tallinn taotleda uut rahastust (kui ta seda veel teinud ei ole). Seda enam, et liikmesriigid ei ole veel ka lõppevale rahastamisperioodile reserveeritud fondi rahalistest vahenditest märkimisväärset osa "välja võtnud".

Eestimaa Rohelised: Rail Balticuga on probleeme>>

"Euroopa ühendamise rahastu CEF tagab sidususe, kiirendab süsihappegaasi emissiooni vähendamise ja EL majanduse digitaliseerimise, loob sünergilise sideme transpordi, energeetika ja digitaalse infrastruktuuri vahel," kommenteeris EL transpordivolinik Violeta Bulc eelarveprojekti kooskõlastamist.

"Lisaks võimaldab see EL-l viia 2023. aastaks lõpule ühtse turu selgroo moodustava peamiste transpordivõrkude loomise, mis vastavad logistikaoperaatorite ja reisijate vajadustele." "See kokkulepe (Euroopa Parlamendi ja Nõukogu vahel – toim.) võimaldab meil rajada taristu, mis on vajalik üleminekuks "puhtale" energiale," toetas oma kolleegi looduskaitse ja energeetikavolinik Miguel Arias Cañete, "Euroopa ühendamise rahastu on otsustav jõud energiaturu integreerimisel, mis aitab kaasa taastuvate energiaallikate arendamisele, tõstab energiavarustuse usaldusväärsust ja turvalisust. Uus programm aitab meil ellu viia strateegilisi projekte, millel on otsustav tähtsus tõelise energeetikaliidu jaoks."

Rail Baltic: vastuoluline raudtee>>

Balti riikide, sealhulgas Eesti jaoks tähendab Euroopa ühendamise rahastu suurendatud eelarve suuremaid võimalusi saada vahendeid Rail Balticu projekti arendamiseks ja võimaluse korral ka teistele, üldsusele vähem tuntud programmidele.

Kuna Tallinna ja Varssavi vahelist raudteed peetakse osaks üleeuroopalisest projektist TEN-T, võib seda selgelt pidada "strateegiliseks", see tähendab selliseks, mis eurovolinik Cañete sõnul tingimata valmis ehitatakse.

133
Tagid:
raha, Euroopa Komisjon, Rail Baltic
Teema:
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega