Paavst Franciscus

Paavst Franciscus alustas "revolutsiooni pedofiilide vastu". Kogudus on vastu

99
(Uuendatud 14:23 07.03.2019)
Austraalia kohus kuulutab kolmapäeval kardinal George Pelli kohtuotsuse. Vatikani tähtsuselt kolmas isik mõisteti süüdi kahe alaealise poisi seksuaalses ahistamises.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Põlatud vaimulik ise ei ole kohtuotsusega nõus ja Rooma katoliku kirikus on tal palju mõjukaid liitlasi. Milleks nad paavsti pedofiilia-vastases võitluses valmis on, uuris RIA Novosti korrespondent.

Skandaalne kohtuotsus

Möödunud pühapäeval loeti katoliku kirikutes toimunud missadel ridu Luuka evangeeliumist: "Sa silmakirjatseja, tõmba esmalt palk oma silmast, siis sa näed tõmmata välja pindu, mis on su venna silmas!", otsustasid kardinal Pelli toetajad Austraalia kohtule meelde tuletada, alustades kohalikus meedias ulatuslikku kampaaniat pedofiilias süüdistatavate vaimulike toetuseks. Teleriekraanidel ja ajalehtedes rõhusid nad sellele, et kohtuistungil, kus kardinal süüdi mõisteti ja uurimisel rikuti menetlusnorme. Näiteks ei viibinud kaitsjate arvates kõik kannatanud kohtuistungil ning vandekohus ja uurijad uskusid kannatanute ütlusi ilma nende tõepärasust kontrollimata.

Rooma paavstil on nimetuse „kõikide pommide ema“ pärast häbi
© AP Photo / Alessandra Tarantino

Pelli vastased selgitasid vastuseks, et kannatanuid lihtsalt hirmutati ja selles ongi kogu põhjus, miks nad aastaid vaikisid (jutt on 90ndate keskpaigas aset leidnud juhtumitest) ja nende ütlused kohtus ebakindlad olid. Kohtuotsus ise saab nende sõnul olema üleskutseks paljudele vaimulikurüüs pedofiilide ohvritele: olge julgemad! Nii tegi näiteks 50-aastane austraallane David (nimi uurimise huvides muudetud), kes süüdistas Pelli hiljuti 1970. aastatel toime pandud vägivallas.

Paavst: natsionalistlikud juhid õõnestavad rahvusvahelist diplomaatiat>>

Just kartus, et ohvritele ja tunnistajatele võidakse survet avaldada, sundis Austraalia ametivõime pidama kohtuistungeid kinniste uste taga. Kardinal Pelli süüdimõistmine sai teatavaks alles veebruari lõpus, kuigi žürii tegi otsuse juba detsembris. Nüüd peab kohus otsustama karistuse – kui mitu aastat peab üks võimsamatest kirikuhierarhidest vanglas veetma.

Kohtuprotsess on riigi lõhestanud - mõned karjuvad: "Pedofiil tuleb vangi panna!", samas kui teised peavad seda kõike osa katoliku kiriku mustamiskampaaniast. Süüdistuste sõjas on ilmunud juba ka esimesed ohvrid - Pelli avaliku toetamise pärast on Greg Craven vabastatud Austraalia katoliku ülikooli presidendi ametikohalt.

"Tema kommentaarides kardinali kohtuotsuse kohta jäid väärkohtlemise ohvreid tähelepanuta. Craveni avaldus ei aidanud taastada usku kirikusse," selgitas ülikool oma otsust.

Ohvrite raev

Ükskõiksuses pedofiilia ohvrite suhtes süüdistati isegi paavst Franciscust ennast, kes kuulutas selle kurja vastu välja ristisõja. Ohvrid ise korraldasid Roomas neljapäevase protestimeeleavalduse. Selle ajendiks oli veebruari lõpus kirikus seksuaalse ahistamise vastasele võitlusele pühendatud konverents. Seda nimetati ajalooliseks juba enne algust – paavst otsustas pakkuda sellel vägivallaohvritele tribüüni.

Lisaks teatas mõni päev enne konverentsi RIA Novosti allikas Vatikanis, et üritusel oodatakse "revolutsioonilisi otsuseid" pedofiilia vastu võitlemisel, kuid neid otsuseid ei tulnudki. Sümpoosion jäi meelde vaid vägivallaohvrite pahameelehüüete poolest, paavst ei esitanud nende sõnul mingit konkreetset tegevuskava. Ja polnud ka eriti karmi hukkamõistu stiilis "nulltolerants pedofiiliale" või "Vatikan kiiremini patust puhtaks" kuulda. Anti ainult lubadusi "äärmiselt tõsiselt" kaaluda iga uut ahistamisjuhtumit.

Paavst Franciscuse visiit Eestisse>>

Ühe ürituse osavõtja sõnul sarnanes see väga paavst Johannes Pauluse II avaldusega pärast Boston Globe'i uurimist 2002. aastal. Tookord avastasid ajakirjanikud laiaulatusliku pedofiilia varjamise skeemi Rooma katoliku kirikus.

"Kogu maailma katoliiklased nõuavad konkreetseid muudatusi, kuid paavst annab selle asemel ebamäärased lubadusi, mida me oleme varemgi kuulnud," ütles vaimulike kuritarvitusi monitooriva organisatsiooni Bishop Accountability juht Anna Doyle ajakirjanikele.

Lisaks kõige karmimate meetmete kohaldamist seaduserikkujatele nõuavad pedofiilia ohvrid kõigi seksuaalse ahistamise juhtumite avalikustamist. Nüüd tegeleb selliste juhtumite kirikusisese uurimisega Usuasjade kongregatsioon (endine Püha inkvisitsioon), mille töömeetodid on veel 21. sajandilgi varjutatud saladuselooriga.

USA vs Franciscus

Paavst Franciscus ise ei ole oma piiskoppidega rahul - nad ei tahtvat "saatana tööriista" vastu, nagu ta pedofiiliaks nimetas, võidelda. Sellelt pinnalt tekkis tal isegi konflikt Ameerika Ühendriikide katoliku piiskoppide konverentsiga, mida peetakse Rooma katoliku kirikus kõige rikkamaks ja mõjukamaks.

Selle aasta alguses saatis paavst Ameerika piiskopidele kirja, nõudes sisemiste erimeelsuste ületamist ja lõpuks ometi tõsise seksuaalse ahistamise probleemi lahendamist – sest pedofiiliskandaalid katoliku kirikus said alguse just Ameerikast. Paavsti läkituse toon oli rahulik ja see oli tulvil tsitaate piiblist, justkui polekski Ameerika Ühendriikide ja Vatikani vahel mingeid vastuolusid.

"Usalduse kaotus kiriku vastu tekitab valusaid küsimusi, kuidas me üksteist kohtleme," teatas paavst Franciscus.

Niikaua, kui Ameerika piiskopid kirja lugesid, tunnistas Vatikan pedofiiliks endise Washingtoni peapiiskopi Theodore MacCarricki, kellel oli vaimulike ja usklike seas suur autoriteet. Sellega sai paavst vaid uusi vaenlasi juurde.

"Ma tundsin McCarrickit isiklikult ja kui mulle oleks öeldud, et ta on selliste kuritegudega kuidagi seotud, oleksin väga üllatunud. Ja Ameerika oli sellest üldiselt šokis. See tähendab, et suhtumine sellistesse süüdistustesse on katoliku kirikus väga erinev, "ütles intervjuus agentuurile RIA Novosti teoloog Aleksei Judin.

Kui paavsti ei kuulata

Ameerika katoliku kirik ise on üsna võimas organisatsioon, mis ei karda avalikult tülitseda ei paavst Franciscuse ega ka tema administratsiooni, Rooma Curiaga. Viimasel ajal on ameeriklased võtnud eeskuju teistest piiskopkondadest.

"See on kirikureformi tagajärg, mis kuulutati välja Vatikani II kirikukogul (toimus aastatel 1962-1965 - toim.). Kui varem lahendas kõik küsimused Curia, siis nüüd tehakse seda kohapeal. Arvamused võivad seejuures erineda. Pedofiiliaga korra loomine on väga raske. Nüüd saavad isegi kõige mõjukamad kirikutegelased öelda: "Aga meil on selles küsimuses teistsugune seisukoht."

"Praegu kõlavad peaaegu avalikud üleskutsed erakorralise kirikukonklaavi kokkukutsumiseks - see tähendab, et tegemist on sõna otseses mõttes paavsti tagandamisega," ütles Judin.

Vahi all on rekordarv pedofiile>>

Uue paavsti valimisel tähendab Vatikani Sixtuse kabeli korstnast tulev must suits, et kardinalide hääletus lõppes tulemusteta. Lõhe Rooma katoliku kirikus, millest on hakatud rääkima just seksiskandaalide taustal, võib varsti saada reaalsuseks. Paavsti võitlus "patuga" on ta löögi alla seadnud. Kardinal Pelli kohtuotsus võidakse kuulutada tuhkapäeval, mis on katoliiklaste paastu esimene päev, mil usklikud puistavad pühakodades tuhka peadele, mis sümboliseerib kahetsust ja meeleparandust.

Ka paavst osaleb sellel riitusel. Otsustades katoliku kiriku mitmemõttelise reaktsiooni põhjal tema välja kuulutatud pedofiiliavastases ristisõjas, on paavstil kindlasti mida kahetseda.

99
Tagid:
kohus, pedofiil, Franciscus, paavst
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega