Salisburyи

Skripali juhtum - "teda pole esimesest päevast peale enam elavate seas"

138
(Uuendatud 15:02 04.03.2019)
Esmaspäeval, 4. märtsil saab täpselt aasta endise GRU polkovniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisest, Suurbritannia võimud kinnitavad, et "erus spioon" ja tema tütar on elus, neid ei ähvarda miski. Kuid seniajani on avalikkusele esitletud vaid Juliat.

TALLINN, 4. märts — Sputnik. Meedia on püüdnud vaikida ka muudest tänapäeva kõige mõistatuslikuma spiooniloo üksikasjadest, teatab RIA Novosti.

"Toetas täielikult Krimmi ühendamist"

"Sergei Skripal ütles, et ukrainlased on lausa lambad, kellel on head karjast vaja. <…> Nad ei tea, kuidas juhtida, selleks on neil tarvis venelasi," kirjutab briti ajakirjanik Mark Urban oma raamatus "Skripalide juhtum". Ta kinnitab, et oli üle aasta enne Salisbury sündmusi suhelnud Sergei Skripaliga ja jutuajamised diktofonile salvestanud.

Ühendkuningriigi raamatukauplustes müügile tulnud spioonipõneviku haarati riiuleilt nagu sooje saiu. Urbani sõnul igatses MI6 raha eest ostetud majas elanud endine GRU polkovnik kangesti kodumaa järele, tahtis Venemaale naasta ja oli üldse Kremli poolehoidja. "Tervete päevade kaupa vaatas Sergei Pervõi Kanali ja toetas täielikult Krimmi ühendamist Venemaaga," teatab Urban.

"Pärast mürgitamist Salisbury haiglas ärgates keeldus Skripal uskumast, et tema tapmiskatse taga võisid olla Venemaa võimud," kinnitas Urban intervjuus kolleegidele. Kusjuures seda teavet edastas ta teiste sõnadele toetudes. Huvitav küll, aga Skripali asjus peamine asjatundja polegi oma raamatu kangelast pärast mürgitamist näinud.

Kõik, mis Urbanil üle jääb, on pajatada, kuidas isa ja tütar "suhtlevad sotsiaalvõrgustiku kaudu ja e-posti teel, mõned on neid isegi näinud." "Me teame, et Julia sõbratar sõitis juunis Venemaalt tema juurde, nii et Skripalid kohtuvad sõpradega," lisas ta intriigi. Sergei ja Julia peidusolekut põhjendas aga sellega, et tõenäoliselt nad lihtsalt ei taha ajakirjanikke näha.

Skripali ema palus oma poja teadmata kadunuks kuulutada>>

Samal seisukohal ollakse Londonis. Suurbritannia suursaadik Venemaal Laurie Bristow kinnitab samuti, et Skripalid on elus. "Ma võin kinnitada, et Venemaa saatkonna kohtumispalve on neile edasi antud," teatas suursaadik. Tema info kohaselt isa ja tütar "ei soovi Venemaa saatkonna esindajatega kohtuda".

Spioonipõneviku vaimus

Suurbritannia provintsilinnake Salisbury, mida vahel on nimetatud Smallsburyks (ingliskeelsest sõnast small — väike), osutus möödunud aasta 4. märtsil ülemaiilmsete intriigide ristumiskeskuseks. Isa ja tütar Skripalid leiti teadvusetuina linna pargipingilt. Kiirabi toimetas kriitilises seisundis kannatanud haiglasse.

Meedia paiskas esile terve lasu versioone. Skripalid olid mürgitatud. Paljud süüdistasid Venemaad, mõned aga lääne luureteenistusi, nähes selles "hästi kavandatud provokatsiooni".

Kreml lülitas Venemaaga võitluse spetsialisti mobiiltelefoni välja
© Sputnik / Дружинин/Денисов/Пресс-служба президента РФ

Seejärel teatati mürgist: Nõukogude Liidus välja töötatud Novitšok-klassi närvigaas. Samas ei suutnud Keemiarelva Keelustamise Organisatsioon selle päritolu kindlaks määrata.

Suurbritannia ja teised lääneriigid asetasid vastutuse mürgitamise eest Venemaale. USA-st, Suurbritanniast ja teistest Euroopa riikidest saadeti välja ühtekokku poolteistsada Venemaa diplomaati. Moskva lükkas kõik süüdistused tagasi ja vastas peegelmeetmetega.

Suurbritannias leiti Boširovile ja Petrovile lisa>>

Järelepärimistest hoolimata mürkaine näidist Venemaale ei esitatudki. See-eest lükati ette "paljastatud GRU agendid Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Lõpuks täpsustas meedia, et tegelikult on tegemist väidetavalt GRU kaastöötajate Aleksandr Miškini ja Anatoli Tšepigaga. Petrov ja Boširov andsid intervjuu meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetajale Margarita Simonjanile. Kaadrid sellest kohtumisest ja vestluskaaslaste repliigid kujunesid rikkalikuks meemide ja aforismide allikaks. Kuid selgust Skripalidega seotud loosse see ei lisanud. Petrov ja Boširov kinnitasid, et tegelevad ettevõtlusega spordi- ja fitness-toitude valdkonnas, Salisburysse aga tulid imetlema sealset gooti katedraali.

Kahjutegu linnale

Ühesõnaga, see intervjuu aitas pärast juhtunut linnal ennast koguda – vene turistid tõttasid Salisburysse. Paljud said teada, et seal on mitte ainult maailma kõrgeim keskaegne hoone (123- meetrine), vaid ka vanim tänini töötav kell. Ja koguni kuulsa Magna Harta – briti demokraatia alusdokumendi originaal. Järsku selgus, et ka ilma spiooniloota leidub Salisburys nii mõndagi, mida vaadata.

Reisifirmad pakuvad spetsiaalseid marsruute. "Oo, kui kaunis on Salisbury katedraal sellel aastaajal! <…> Pigem lendame Londonisse ning sealt on kõigest poolteist tundi rongiga sõita," kutsub reklaam. Enne seda kaebasid linna elanikud, et spioonilugu on neile närvikulu maksma läinud ja toonud vaid kahju sellepärast, et reisijad eelistavad nüüd neist paikadest eemale hoida.

Boonuseid endise GRU polkovniku ja tema tütrega juhtunust on lõiganud ka Suurbritannia peaminister Theresa May. Tema kasutas Skripalide juhtumi maksimaalselt ära mitte üksnes poliitilisi plusspunkte kogudes, vaid ka tähelepanu Brexiti läbikukkumisest ja valitsuse ebaõnnestumistest kõrvale juhtides.

Nii näiteks langes Mayd populaarsuselt edestanud opositsioonijuht Jeremy Cobryn kriitikalaviini alla. Ning kõike sellepärast, et tema suust kõlas mõistlik üleskutse esitada "täpsed tõendid Moskva osaluse kohta kallaletungis Skripalidele."

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kus on Skripalid?

Sergeid ja Juliat varjatakse hoolega mitte ainult Venemaa, vaid ja läänemaailma eest. Suurbritannia võimud annavad teavet portsukeste kaupa. Nii teatati 5. aprillil, et Sergei Skripal läks järelravile, ning nelja päeva pärast, et Julia "kirjutati haiglast välja ja toimetati ohutusse kohta". See, et ka tema isa on raviasutusest lahkunud, sai teatavaks 18. mail.

Näidati videointervjuud Juliaga. Ta ütles, et viibis mürgitamise järel 20 päeva koomas, paranemine oli aeglane ja väga valuline. Ta lisas, et aitab isa eest hoolitseda ja loodab tulevikus Venemaale naasta.

May teatas Suurbritannia valmisolekust "teistsugusteks" suheteks Venemaaga>>

Jaanuaris teavitas ajaleht The Telegraph mingitele eriteenistustele lähedastele allikatele viidates, et Skripalid jäävad endiselt arstide järelvalve ja eriteenistuste kaitse alla. Julia sai kokku mõningate sõpradega ja on juba tööle vormistatud. Kusjuures, nagu väljaanne märgib, isa ja tütar on "välimuselt muutunud". Sergei on kõvasti kõhnunud ja võib-olla väldib intervjuud, kuna ei taha, et teda hakataks taas ära tundma.

Kusjuures sugulased selles ei kahtle. Endise GRU polkovniku vennatütar ja tema tütre Viktoria Jaroslavlis elav nõbu ütles RIA Novostile, et oli koos Sergei Skripali ema Jelena Jakovlevnaga pöördunud politsei poole palvega tema ja Julia teadmata kadunuiks tunnistada.

"Ma usun, et Sergei Viktorovitš ei ole enam esimesest päevast peale elavate kirjas. Me kogume teavet sõna otseses mõttes terahaaval. Praegusel ajal on meil teavet ainult Suurbritannia võimudelt. Suurbritannia suursaadik kinnitab aga, et Julia ja Sergei on elus ja terved. Ta ise ei ole neid näinud, aga ta teab ja meie peame teda uskuma," ütleb ta.

Julia suhtles Viktoriaga viimast korda telefonitsi 24. juulil. "Siis ütles ta, et tal on kõik korras, et ta käib hommikuti jooksmas, isa on paranemas, nad mõlemad saavad ravi. Ja niipea kui Sergei terveneb, naaseb Julia Venemaale. Esialgu on see võimatu, kuna tuleb tegelda isa tervisega," jagab Skripali vennatütar üksikasju.

Ta selgitas, et taotleb sugulaste teadmata kadunuks tunnistamist selleks, et uurida nende röövimist. "Kui politseinikud selle avalduse saavad, võivad nad pöörduda Interpoli ja esitada taotluse rahvusvaheliseks tagaotsimiseks. Praegusel ajal elavad Julia korteris Moskvas mingid kõrvalised isikud," nentis RIA Novosti usutletu.

Tema sõnul on Sergei Skripali 90-aastane ema väga mures. "Me ei räägi talle kõike, kuid ta tunneb, et midagi halba on juhtunud," tunnistab Viktoria.

Üks Novitšoki loojaid, keemik Vladimir Uglev, nagu paljud teisedki, ei usalda Suurbritannia ametivõimude versiooni.

"Selle klassi närvimürk ei jäta paari-kolme poolsurmava annuse puhul vähimatki võimalust ellu jääda. Vähemasti oli see nii 1990. aastal, mil ma sellelt töölt lahkusin. Väiksem kogus – üks kuni poolteist annust – annab veel lootust ellujäämiseks, kuid inimene jääb seepeale kogu eluks invaliidiks," selgitas ta RIA Novostile.

Teadlane lisas, et Novotšoki toime mõjud võivad ilmneda isegi pärast inimese haiglast väljakirjutamist. "Kõik sõltub sellest, millised elutähtsad elundid on kõige enam kannatada saanud. Mis puudutab Skripali, siis mõne aasta pärast on täiesti võimalik letaalne lõpp. Tema tütrega aga seda ilmselt ei juhtu," arvab Uglev.

"Inglanna õiendab häda">>

Ta lisas, et on ka ise Skripalidega seotud loo pärast kaudselt kannatanud. Salisburys toimunud meediale kommenteerinud keemikule sai osaks tagakiusamine tundmatute isikute poolt. Keegi kleepis üles lendlehed tema näopildi, nime, aadressi ja pealkirjaga "tunne nägupidi pedofiili". Seepeale tuli politsei Uglevit kontrollima. Nagu kõik teisedki Skripalidega seotud loo osalised, ei ole teadlane sugugi rõõmus skandaalse kuulsuse üle, mis talle pärast Salisbury juhtumit kaela on langenud.

138
Tagid:
GRU, Novitšok, Salisbury, Viktoria Skripal, Julia Skripal, Sergei Skripal
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)