Venemaa välisministeerium Moskvas

Moskva ei jäta senaatoritele sissesõidukeeldu Eestisse vastuseta

121
(Uuendatud 08:50 23.02.2019)
Juhul kui Eesti keelab Aleksei Puškovil ja teistel Venemaa senaatoritel riiki sisenemise, ei jää see samm ilma Moskva vastuseta, hoiatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

TALLINN, 23. veebruar - Sputnik. Venemaa vastab teatud Venemaa senaatoritele seatud Eestisse sisenemise keelule, juhul kui Eesti valitsus vastava otsuse langetab. Seda teatas brifingul Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova Riigikogus toimunud hääletuse tulemusi kommenteerides.

"Arusaadav, et sellele järgnevad alati asjaomased vastused," rõhutas ta.

Ta märkis ühtlasi, et Eesti parlament põhjendas oma otsust sellega, et Venemaa Föderatsiooninõukogu liikmed, kelle suhtes võidakse kehtestada personaalsed sanktsioonid, olevat väidetavalt "seotud vahejuhtumiga Kertši lahes."

Välisministeeriumis, märkis Zahharova, loetakse Riigikogu samme "vaenulikuks väljaastumiseks", mille taga seisavad "Eesti russofoobidest poliitikud".

Pirileping on ohus

Riigikogu toetas 56 poolthäälega vabaerakondlase Andres Herkeli poolt ette valmistatud algatust, mille kohaselt parlament pöördub valitsuse poole ettepanekuga kehtestada sissesõidukeeld Venemaa senaatorite Aleksei Puškovi, Vladimir Kulišovi, Sergei Stankevitši ja Vassili Piskarjovi suhtes.

Vastu hääletas vaid kaks rahvasaadikut. Üks neist, parteitu Olga Ivanova väitis intervjuus portaalile Sputnik Eesti, et Riigikogu ei lähtunud hääletamisel riiklikest huvidest ega poliitilisest tarkusest vaid praeguse valimiskampaania kaalutlustest.

"Praegu on käimas, ütleme nii, viimased tunnid valimiskampaaniast (uued parlamendivalimised päädivad 3. märtsil – toim.) ja iga erakond otsib kõige kirkamaid võimalusi ennast valijatele näidata ja silma paista," selgitas ta karistusalgatuse esilekerkimist.

Päästke eesti haridus: Vabaerakond korraldas Kohtla-Järvel piketi >>

Tema sõnul annab Venemaa kahtlemata vastuse Eesti ebasõbralikule sammule. On tõenäosus, toonitas ta, et Eesti poliitikute lühinägelike otsuste tõttu saavad nullitud kõik varasemad edusammud Vene-Eesti piirilepingu ratifitseerimise asjus.

"Pärast keeluotsust võib nüüd lepingule risti peale tõmmata," leiab rahvasaadik.

Olga Ivanova juhtis ka tähelepanu sellele, et ettepanek kehtestada teatud Venemaa senaatoritele sissesõidukeeld esitati ilma vastava konsensuseta sääraste sanktsioonide küsimustes Euroopa Liidu liikmesriikide seas.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Ivanova rõhutas, et tema hinnangul on sanktsioonide politika end ammendanud, see ei anna midagi peale vaenulikkuse ja pingete kasvu rahvusvahelistes suhetes.

Süüdistati riigipiiri kaitsmises

"Kertši intsident", millest jutt käib, leidis aset Kertši väinas möödunud aasta 25. novembril. Kolm Ukraina sõjalaeva sooritasid sissetungi Venemaa territoriaalvetesse Mustal merel ja võeti Venemaa piirivalvurite poolt vahi alla.

Kiiev ja hulk lääneriike on alusetult süüdistanud Venemaad "agressioonis". Venemaa president Vladimir Putin hindas vahejuhtumit Mustal merel Kiievi provokatsioonina ja rõhutas, et vahejuhtumi käigus tegutsesid Venemaa piirivalvurid nii, nagu nende teenistuskohustustes riigipiiri kaitsmisel ette nähtud.

121
Tagid:
Maria Zahharova, Välisministeerium, poliitika, Eesti, Venemaa
Samal teemal
Venemaa vastab Eesti ebasõbralikele sammudele proportsionaalselt
Nähtuna Venemaalt: keda ja mille eest Eestis häbimärgistatakse
Valitsus kehtestab sissesõidukeeld nn Magnitski nimekirjas olevatele isikutele