Madridi Ülikooli poliitikateaduse ja sotsioloogia professor Jorge Verstrynge

Politoloog: Lääs pole lõhenenud, ta on alati olnud Venemaa vastu

107
(Uuendatud 11:43 22.02.2019)
Madridi Ülikooli poliitikateaduse ja sotsioloogia professor Jorge Verstrynge selgitas Sputnikule, miks lääneriigid ei taha näha, et Venemaa tegevus on kaitse-, mitte ründeiseloomuga.

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik. Kommenteerides Lääne reaktsiooni president Vladimir Putini iga-aastasele läkitusele Föderaalkogule, juhtis Jorge Verstrynge tähelepanu, et Lääs süüdistab Venemaad kasvavates pingetes Ameerika Ühendriikidega, mitte vastupidi.

Vladimir Putin kinnitas USA luurajate suurimaid kartusi >>

"Ei võeta arvesse, et Ameerika Ühendriigid loobusid esimesena lepingust (kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leping – INF), mitte Venemaa, sest inimestel on nii lihtsam mõelda, et Ameerika Ühendriigid kaitsevad neid aga Venemaa ründab. Neid on aastakümneid nii õpetatud ja peale on kasvanud mitu põlvkonda. Selle muutmiseks kulub väga palju aega, kui seda üldse saabki muuta," ütles politoloog intervjuus portaalile Sputnik Mundo.

Tema sõnul ei ole USA eesmärk Venemaa suhtes - riiki alandada - muutunud NSV Liidu aegadest saadik.

Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad >>

Rääkides ajakirjanduse, sealhulgas Hispaania ajakirjanduse erapoolikusest, märkis Verstrynge, et see teenib Ameerika Ühendriikide huve, mistõttu süüdistab Venemaa presidenti pingete kasvus suhetes Washingtoniga ja õigustab Washingtoni tegevust.

Poliitikateadlase sõnul ei ole Hispaania ajakirjandusele mõtet tähelepanu pöörata, sest see on peamiselt Ameerika-meelne ja enamasti "praht".

"Meedia on ära ostetud. Teda ei peagi ära ostma rahaga. Teda saab ära osta mõjuvõimuga, reisidega USAsse, kutsetega USA saatkonda Madridis. Nad on äraostetavad. (...) Ma ei saa öelda, et läänemaailm on lõhenenud, ta on alati olnud Venemaa vastu," ütles Verstrynge.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Venemaa presidendi läkitus Föderaalkogule põhjustas NATO terava reaktsiooni. Näiteks NATO pressiesindaja asetäitja Piers Cazalet kommenteeris Vladimir Putini sõnu Venemaa võimaliku vastuse kohta INF-lepinguga keelatud rakettide võimalikule paigutamisele Euroopasse, et Põhja-Atlandi Liit peab "Venemaa poole avaldust liitlaste sihikule võtmise kohta vastuvõetamatuks" ega taha uut võidurelvastumist.

Putin: meie sõjaline vastus USA agressioonile >>

Venemaa välisministeerium reageeris Põhja-Atlandi liidu murele irooniaga. "Milleks kohe närvitseda," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Täpselt aasta tagasi hakkasid Lääne partnerid üksteise võidu rääkima, et "Venemaa multifilme" uusimatest relvadest ei maksa karta ja et kõik see on Kremli bluff. Ja nüüd siis äkki on nad "mõistnud", et "on sihikul" ja hakkasid isegi "aru saama", mille küljes see sihik on," kirjutas ta Facebookis irooniliselt.

Zahharova rõhutas, et Moskva ainult vastab Põhja-Atlandi Liidu tegevusele. "Kas te tõesti lootsite, et pärast NATO laienemist, USA lahkumist raketitõrjelepingutest, Ameerika kontingendi suurendamist Euroopas ja kollektiivse Lääne lõputut sekkumist suveräänsete riikide siseasjadesse hakkame me nendega selfie'sid tegema," kirjutas diplomaat.

Venemaa president Vladimir Putin puudutas 20. veebruaril Föderaalkogu ees esinedes ka USA ühepoolset taganemist INF lepingust. Muuhulgas kinnitas ta, et kõigile ohtudele riigi julgeolekule antakse kindlasti vastus.

107
Tagid:
poliitika, läkitus, kaitse, Lääs, Venemaa, Vladimir Putin
Samal teemal
Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Avangard" katsetamisest
Unikaalne video mehitamata allveeseadme "Poseidon" katsetamisest polügoonil
"Poseidon" paneb hirmust värisema – raputab NATO-gi laiali
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega