Набор э-резидента

E-residendid Tokyos ja San Franciscos saavad kätte ID-kaardid

103
Siseminister ning politsei- ja piirivalveameti peadirektor allkirjastasid lepingu e-residendi digitaalsete isikutunnistuste väljastamiseks Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis.

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Lepingu alusel väljastatakse tulevikus e-residendi digitaalseid isikutunnistusi ka San Franciscos ja Tokyos kohapeal. Teenusepakkujale tehtava eduka kontrolli järel avaneb dokumentide väljastamise võimalus nendes asukohtades eelduslikult juba märtsikuu jooksul, teatas PPA oma kodulehel.

"Oleme edasi liikunud e-residentsuse programmiga ning laieneme nüüd nii Ameerika Ühendriikides kui ka Jaapanis," sõnas siseminister Katri Raik. "Mõlema riigi teenusepakkujaga on leping sõlmitud ning nõuetele vastavuse kontrollimise järel võib töö alata loodetavasti juba kuu pärast."

Naabrite idee, oma tehnoloogia: Eesti notarid hakkavad töötama ka videosilla vahendusel >>

"E-residentsus 2.0 on koostööruum kõigile e-residentidele Eesti teenuste, toodete ning kultuuri ekspordiks ning ulatub üle kogu maailma. Et suurendada e-residentsuse kättesaadavust maailma eri paigus, on oluline väliste teenusepakkujate kasutamine," lisas minister.

Tema sõnul sai esimese nelja aastaga e-residendiks ca 50 000 inimest kokku 165 riigist ning programmi netotulu riigieelarve vaates on enam kui 10 miljonit eurot.

"Loodame, et teadlikkus asukohast sõltumatu äri alustamisest Eestis tõuseb veelgi ning seeläbi kasvab ka Eestisse tulev tulu," lisas Katri Raik.

PPA peadirektori Elmar Vaheri sõnul on Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis uute väljastuskohtade loomine e-residentsuse arendamise järgmine samm. 

"Projekti käima lükkamisel pidid kõik e-residendid käima dokumendil järel Eesti PPA esinduses, seejärel laienes e-residentsuse digitaalse isikutunnistuse väljastamine Eesti välisesindustesse ning nüüd juba rohkem kui aasta väljastab Lõuna-Koreas Soulis neid dokumente meie partnerettevõte. See kogemus andis kindluse, et partnerite kaasamine dokumentide väljastamiseks on võimalik," ütles ta.

"PPA vaates on kõige tähtsam, et e-residendiks saab välismaalane, kes ei väärkasuta seda süsteemi ning dokumendi väljastamine on turvaline kogu protsessi ulatuses. Seetõttu algab ka Ühendriikide ja Jaapani partnerite puhul reaalne koostöö alles siis, kui teenusepakkuja nõuetele vastavuse, väljastusprotsessi korraldamise ja töötajate kvalifikatsiooni osas on tehtud põhjalik kontroll ning ka koolitus e-residendi digitaalse isikutunnistuse kohta," rõhutas Vaher.

"Viimastel kuudel laekub riikidest üle maailma keskmiselt 400-500 e-residentsuse taotlust nädalas. See number võiks olla veel suurem, kui kaardi kättesaamisvõimalused paranevad," ütles e-residentsuse programmi tegevjuhi kohusetäitja Ott Vatter.

E-residentsuse programm näeb juba mõnda aega tugevat huvi e-residentsuse vastu nii Jaapanis kui Ameerika Ühendriikides. "Usume, et Eesti sisuline majanduslik koostöö sealsete e-residentidega kasvab tänu parematele kaardi väljastamise tingimustele oluliselt," lisas Vatter.

Ratas: Eesti e-riigi kogemusel on palju pakkuda nii riikidele kui ka ettevõtetele >>

Lepingu allkirjastasid siseminister Katri Raik, PPA peadirektor Elmar Vaher ja teenusepakkuja VF Worldwide Holdings Ltd regionaalne äriarenduse juht Vivek Sharma.

Mida saab välismaalane e-residendi digi-IDga teha

E-residentsus pakub välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. E-residendi digi-ID-kaardiga saab dokumente digitaalselt allkirjastada ning logida sisse kõikidesse portaalidesse ja infosüsteemidesse, mis tunnistavad Eesti ID-kaarti, selgitab riigiportaal eesti.ee.

E-residendil on võimalik interneti teel asutada Eestis äriühing ning osaleda aktiivselt selle juhtimises, elades ise teise riigis. E-residentsus teeb asjaajamise lihtsamaks ka Eestisse juba investeerinud ja ettevõtte loonud ettevõtjatele.

Väljaspoolt Euroopa Liitu pärit ettevõtjatel tekib tänu e-residentsusele võimalus luua Eestis mugavalt ettevõte ja korraldada nii asjaajamist Euroopa Liidu sees.

Näiteks saab E-residendist ettevõtja teha internetipangas tehinguid, esitada elektrooniliselt maksudeklaratsioone ning digitaalselt allkirjastada dokumente ja lepinguid.

E-residentsus ei anna maksuresidentsust, Eestis elamise õigust ega Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba. E-residendi digi-ID ei ole füüsiline isikut tõendav või reisidokument ja sellel ei ole fotot.

Peaminister Jüri Ratas kõneles Davosis kohtumistel riikide juhtide ning rahvusvaheliste suurettevõtete esindajatega Eesti e-riigist ning digikoostöö tihendamisest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Jüri Ratas kohtus Davosis Apple'i, Accenture'i, BenevolentAI, Booking.com, Coca-Cola Company, Ericssoni, Facebooki, Investor AB, Koç Holding ASi, Proteus Digital Healthi, Paypali ja Uber Technologies juhtidega. Kõigiga oli arutelu keskmes koostöö edasine arendamine.

"Eesti e-riigi kogemusel on palju pakkuda nii teistele riikidele kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele. Usun, et need kohtumised toovad juurde koostööprojekte ja investeeringuid," sõnas Ratas.

103
Tagid:
Eesti, Jaapan, USA, e-riik, e-residentsus
Samal teemal
E-riik saab kauaoodatud lisarahastuse
Norra e-riik on Eestiga vähemalt sama hea kui mitte parem
President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema
Paavst Franciscusest sai Eesti e-resident
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega