Jalaväe lahingumasin CV90

Soomukite ümberehitushankele ei laekunud ühtki edukat pakkumist

110
(Uuendatud 11:13 03.01.2019)
Kaitseinvesteeringute keskus ei tunnistanud Norra jalaväe lahingumasinate ümberehitamise hankel ühtki pakkujat edukaks.

TALLINN, 3. jaanuar – Sputnik. Hankele kvalifitseerus neli ettevõtet, neist pakkumise esitasid vaid kolm - BAE Systems, Bristol Trust ning ühise pakkumuse esitasid Ühinenud Depood ja Scania Eesti, vahendas Pealinn BNS-iga suhelnud kaitseinvesteeringute keskuse pressiesindajat. 

Ta märkis, et kõigil kolmel pakkumisel oli puudusi ning nad ei vastanud riigihanke alusdokumentides kehtestatud tingimustele. Eeskätt olid probleemiks varuosade maksumus ja toote elukaare juhtimisega seonduv info ning ühel juhul oli tegemist eelarvet ületava hinnaga.

"Riigihangete seadus näeb ette, et puuduliku dokumentatsiooniga pakkumusi vastavaks tunnistada ei saa, seetõttu oli ainus võimalus kõik pakkumused tagasi lükata," ütles pressiesindaja.

Riigihangete seadus võimaldab tellimuse esitamist ka otse valmistajatehasele ilma hanget välja kuulutamata, kuid konkurentsi suurendamiseks ning Eesti kaitsetööstuse kaasamiseks otsustati riigihange siiski korraldada.

"Praeguse Sisu soomukite hoolduse ja remondiga, mida teostavad Eesti ettevõtted, on meil positiivne kogemus olemas, seetõttu oli Eesti ettevõtetele kaasamine loomulik," ütles kaitseinvesteeringute keskuse direktor kolonel Rauno Sirk.

"Scoutspataljonis on CV9035 lahingumasinal väljaõpet läbimas juba teine kompanii ning viimaste saabunud masinate sidelahenduste väljaehitamise järel läheb 2019. aasta suvel väljaõppesse kolmas soomusjalaväekompanii, mille ettevalmistus ning esmase lahinguvõime saavutamine läheb praegu plaanipäraselt. Kui toetussoomukid valmivad hiljem, ei jää manööverüksused toetamata, nii kaua on kasutusel Sisu soomukid, kuid lint- ja ratasplatvormide erinev maastikuläbivus seab allüksuste ülematele suuremad väljakutsed," ütles jalaväeinspektor kolonelleitnant Tarvo Luga.

Kaitseministeerium ostis Norrast 37 tornita jalaväe lahingumasinat CV-90, et need Eesti kaitseväe vajaduste kohaselt ümber ehitada. Uuendatud soomukid oli kavas anda Scoutspataljoni käsutusse erinevate lahingutoetusülesannete täitmiseks lisaks olemasolevaile Hollandist ostetud 44-le CV-9035 lahingumasinale.

Kaitseinvesteeringute keskus kuulutas välja hanke soomukite ümberehituseks, hoolduseks ja remondiks 2017. aasta augustis. Hanke raames oli kavas tellida 31 soomustransportööri ümberehitus ning kuue masina remont ja hooldus. Lisaks oli kavas sõlmida kuni seitsme aasta pikkune elukaare toetuse raamleping soomukite hoolduseks ja remondiks ning varuosade tarneks.

Kaitseväe automaattulirelvade edukaim pakkuja on Lewis Machine and Tool Company >>

Hanke eeldatavaks maksumuseks oli planeeritud 30 miljonit eurot.

Kaitsevägi ja kaitseministeerium viivad läbi analüüsi, kuidas soomusmanöövervõime projekti jätkata mille osas lähikuudel otsus langetatakse.

110
Tagid:
Eesti kaitsevägi, Norra, CV9035, CV90, soomukid
Samal teemal
Scoutspataljon harjutas Järvamaal ja Lääne-Virumaal linnalahingut
Tapal teenivad kaitseväelased liiguvad Lätti õppusele