Sig Sauer automaat, illustreeriv foto

Riigikaitsekomisjon kaalub automaattulirelvade hanke osas eriistungit

49
(Uuendatud 17:16 27.12.2018)
Riigikogu riigikaitsekomisjon kaalub Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse automaattulirelvade hanke osas eraldi istungit. 22 miljoni eurose hanke võitis Lewis Machine & Tool Company, kuid lõplik lepingu sõlmimine seisab veel hanke vaidlustuse taga.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Opositsioonilise Reformierakonna riigikogu riigikaitsekomisjoni liikme Madis Millingu sõnul on temani jõudnud informatsiooni Lewis Machine & Tool Company pakutavate relvade võimalike probleemide kohta, edastas ERR.

"Hetkel ei ole seda informatsiooni veel kontrollitud. Selleteemaline riigikaitsekomisjoni istung toimub 14. jaanuaril, kus me siis nendele õhku paisatud kahtlustele hakkame vastuseid otsima," ütles Milling.

Nagu Sputnik Eesti teatas varem tunnistas 4. detsembril Kaitseinvesteeringute keskuse direktor kolonel Rauno Sirk hankekomisjoni ettepanekul kaitseväe automaatulirelvade hanke edukaimaks pakkujaks USA relvatootja Lewis Machine & Tool Company (LMT) pakkumise.

Šveitsi relvatootja vaidlustas automaattulirelvade hanke>>

Pakkumuste hindamisel moodustas 40 protsenti tehingu maksumus, 30 protsenti relvasüsteemi eluiga, 20 protsenti relva vastupidavus ehk garanteeritud laskude arv ning 10 protsenti märtsis korraldatud testlaskmise tulemus, teatas Kaitseinvesteeringute keskus.

"Komisjon hindas eeskätt relvade töökindlust ja vastupidavust ning majanduslikku soodsust ehk projekti kogumaksumust," ütles kolonel Rauno Sirk.

Jüri Luik: Eesti peaks oma kaitsekulutusi suurendama>>

"Meie eesmärgiks on osta automaat, mis on täpne, käepärane ja töökindel erinevates ilmastiku- ning keskkonnatingimustes. Vähem tähtis ei ole ka tehingu maksumus. Siin hindasime kogu hangitava relvastuse elutsükli maksumust, mitte vaid relvade ja lisavarustuse ostuhinda ning arvestasime kulutusi, mis tuleb teha järgneva 20 aasta jooksul," ütles Sirk.

Kuid Šveitsi relvatootja Sig Sauer Inc. vaidlustas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse automaattulirelvade hanke, milles tunnistati edukaks Lewis Machine & Tool Company pakkumine - edastas Sputnik Eesti hiljem.

Sig Sauer oli üks kolmest, kelle pakkumine minimaalsetele nõuetele vastavaks tunnistati, lisaks veel Saksa relvatootja Heckler & Koch ning edukaks tunnistatud USA tootja Lewis Machine & Tool Company.

Kaitseväe automaattulirelvade edukaim pakkuja on Lewis Machine and Tool Company>>

Sig Sauer vaidlustas konkurendi pakkumuse nii vastavaks kui ka edukaks tunnistamise.

Eesti tahab Euroopa kaitsekoostöö raames arendada mehitamata maismaasüsteeme>>

Üks konkureerivatest pakkujatest juhtis oktoobri alguses Kaitseinvesteeringute Keskuse tähelepanu sellele, et Lewis Machine & Tool Company pole võib-olla tarninud hankedokumentides nõutud 25 000 relva viimase viie aasta jooksul, viidates Uus-Meremaale, mille kaitsejõud ostsid Ameerika tootjalt 9000 relva.

Kaitseinvesteeringute Keskuse kommunikatsioonijuht Ingrid Mühling ütles BNS-ile, et LMT on tarninud lisaks Ühendkuningriigi eriüksusele SAS täpsuspüssidele ka suurtes kogustes relvi USA kaitseministeeriumile ja erinevate osariikide politseistruktuuridele. Samuti kasutavad LMT relvi mitmete Euroopa Liidu ja NATO riigi politseijõud, teiste hulgas Ühendkuningriik, Taani, Soome ja Türgi.

"Pakkujate kvalifitseerimiseks oli hankes seatud nõue, et pakutavad relvad oleksid vähemalt ühe EL-i või NATO liikmesriigi relvastuses ja pakkuja peab esitama loetelu riikidest, kelle riiklike jõustruktuuride – näiteks armee, politsei, piirivalve, kodukaitse – relvastusse need kuuluvad. Lisaks paluti ka kinnitusi, et pakkuja on viimase viie aasta jooksul nõuetekohaselt täitnud 5,56-millimeetrise ja 7,62-millimeetrise kaliibriga automaattulirelvade müügilepingud vähemalt 25 000 relva ulatuses," ütles Mühling.

"See nõue ei olnud seotud ja vastavalt riigihangete seadusele ka ei tohi siduda ühegi kindla relvamudeliga, vaid selle alusel kontrolliti pakkuja võimekust soovitavas mahus lepingut täita. Pakkujate poolt esitatud müüdud relvade täpsed kogused pole avalik informatsioon, küll võime kinnitada, et LMT poolt USA ja teiste riikide relvajõududele tarnitud relvade kogus vastas nõutule," märkis ta.

LMT pakkumus saavutas 99,3 punkti ja oli soodsaim nii hinna, elutsükli toetuse kui ka garanteeritud laskude alusel. Kaitseväe korraldatud relvade katselaskmine näitas, et kõigi pakkujate esitatud relvade tabavustäpsus jäi esitatud nõuete piiridesse ning olulisi erinevusi nende vahel ei olnud.

Kaitseminister Jüri Luik: olen meie kaitseväe üle uhke>>

Kavandatava hankelepingu kohaselt ostab kaitseinvesteeringute keskus aastatel 2019 – 2021 ligikaudu 16000 automaattulirelva koos lisavarustusega. Tehingu maksumus on 22 miljonit eurot. Lisaks sellele peab sõlmitav raamleping võimaldama vajadusel täiendavate relvade ostmist aastani 2026. Uued automaattulirelvad lähevad esmalt 1. ja 2. jalaväebrigaadi ja seejärel kogu kaitseväe operatiivstruktuuri käsutusse, kus neid hakkavad kasutama nii kutselised kaitseväelased, ajateenijad kui ka kaitseliitlased.

Riigikaitsekomisjoni juhi ja koalitsioonipartei sotsiaaldemokraatliku erakonna liige Hannes Hanso ütles samas, et mingit selget automaatrelvade hanke teemalist istungit kokku lepitud ei ole.

"Me ei ole veel seda lõplikult otsustanud. Hanget juba arutati teiste hangetega koos," ütles Hanso ja lisas, et päevakorda sai see punkt lisatud igaks juhuks.

49
Tagid:
riigihanke, kaitseministeerium, automaattulirelvad, riigikogu