Ararat

"Pole selle mäe otsas" - Noa laeva mõistatus

1 / 2
172
(Uuendatud 02:14 09.12.2018)
Teadlased otsivad väsimatult üht salapäraseimat reliikviat - Noa laeva, kuigi isegi selle olemasolu ei ole tõestatud. Hiljuti tegid Iraani teadlased sensatsioonilise avalduse: laev ei olegi üldse mitte Ararati mäel.

TALLINN, 8. detsember – Sputnik. Sellest, kust otsida seda kõigi Aabrami religioonide — miljonite juutide, kristlaste ja moslemite kõige olulisemat reliikviat, järgnevas RIA Novosti materjalis.

"Vastuolus piibliga"

Kummaline, kuid isegi piiblis pole vastupidiselt levinud arvamusele nimetatud täpset kohta, kus Noa laev maabus. On vaid öeldud, et ta peatus "Ararati mägedes", täpsemaid asjaolusid selgitamata. Just see andis Iraani teadlastele alust väita, et Ararat, mis asub kaasaegse Türgi territooriumil, ei ole üldse see mägi, mida piibliloos silmas peetakse. "On vähetõenäoline, et Noa järeltulijad asusid seejärel, nagu piiblis öeldakse, elama Mesopotaamia tasandikele – sellisel juhul oleks nende teele jäänud läbimatud mäeahelikud ja kõige lihtsam oleks sinna sõita Eufrati jõge mööda, mis oleks aga vastuolus Ilmutusraamatu 11. peatükiga, mille järgi Noa järeltulijad tulid Mesopotaamiasse idapoolt," on Iraani Piibliuurijate seltsi teadlased veendunud.

"Ararati mägede" all pidasid Ilmutusraamatu autorid silmas ilmselt Urartu riiki, mis eksisteeris XIII-VI sajandil eKr tänapäeva Armeenia, Ida-Türgi ja Loode-Iraani territooriumil.

 

Noa

Pärast seda, kui kõiki piiblis olevaid tõendeid selle riigi kohta uuriti, jõudsid Iraani teadlased järeldusele, et Noa laeva tuleks otsida Loode-Iraanist. Arheoloogid oletavad, et Piiblis räägitakse Takht-e-Sulaimani mäest. Selle kustunud vulkaani ülaosas leiti "kivistunud puidu jäänuseid", mis langevat mõõtmetelt kokku Noa laeva kirjeldusega piiblis. Kes teab, võib-olla ongi need selle sama piiblilaeva jäljed. Siiski on mitmeid valgeid laike, mis ei luba üheselt väita, et siin avastatud mitu tuhat aastat vana massiivne puidust objekt on seesama laev. Näiteks öeldakse piiblis, et see on ehitatud "goferipuust". "Me ei tea siiamaani, mis puu see on," tunnustavad Iraani teadlased.

Teaduslikud vaidlused

Iraani teadlaste ebatavalise teooria kriitikud ei pea esitatud argumente veenvateks ja juhivad tähelepanu mitmetele ebatäpsustele. "Takht-e-Sulaimani mägi pole kunagi olnud Urartu riigi territooriumil," väidab teoloog Ilja Vevjurko. Suure veeuputuse loos on oluline detail: Noa maabus kohal, mis esimesena veest välja ulatus. "Põhjuseks, miks just Ararati mäge peetakse piiblijärgseks Araratiks, on asjaolu, et ta on kõige kõrgem piirkonnas," selgitab Vevjurko. See lugu on vähemalt kaks tuhat aastat vana. Juudi ajaloolane Flavius Josephus kirjutas 1. sajandil, et see mägi asub Armeenias. "Seal korjavad inimesed amulettide tegemiseks vaiku. armeenlased nimetavad seda kohta "kaiks", kus Noa laev igaveseks sildus ja näidatakse siiani selle säilinud osi," väitis ta.

Koraanis on samuti lugu Suurest veeuputusest ja seal nimetatakse Noa laeva viimase ankrupaigana Al-Judy mäge. "Vesi alanes ja öeldu sündis. Laev sildus Al-Judy's ja öeldi: "Ülekohtused inimesed hukkugu!"," öeldakse islami pühas raamatus. Mäe enda nime saab tõlkida kui "ülendus". Selle täpse asukoha kohta vaieldakse juba sajandeid.

"Koraani geograafia seisukohalt asub see mägi Lähis-Idas ja võimalik, et isegi Põhja-Kaukaasias. Hiljuti teatati Tšetšeenias, et Hindoi külas leiti kivistunud laeva jäänused. Muide, tšetšeenid ise nimetavad end nohtši, mida saab nende keelt tundmata tõlgendada kui "prohveti Nuhi (Noa) järeltulijaid," märkis kuulus moslemiteoloog Farid Salman. Teise versiooni kohaselt asub Al-Judy Türgi kaguosas, Süüria piiri lähedal. Araabia traditsiooni kohaselt maabus laev tänapäeva Saudi Araabia territooriumil asuval mäel.

Kas üleujutus üldse oli?

Judaismi, kristluse ja islami pühad raamatud lahknevad Noa laeva asukoha osas, kuid on ühel meelel selles, et ülemaailmne veeuputus toimus. Kaasaegsed teadlased ei lükka seda hüpoteesi kategooriliselt ümber ja mõned isegi toetavad seda.

Juba 1996. aastal leidsid Columbia ülikooli geoloogid Ameerika Ühendriikides kaudseid tõendeid suurest üleujutusest Väike-Aasias. Tookord avastasid William Ryan ja Walter Pitman Põhja-Türgis mitmeid seitse ja pool tuhat aastat vanu ehitisi, mis hävisid üleujutuses. Et kindlaks teha katastroofi põhjused, pöördusid teadlased Maa "kliimakroonika" — Arktika liustike poole, mis on kümneid tuhandeid aastaid vanad. Uuring kinnitas, et umbes 7800 aastat tagasi algas planeedil "vihmaperiood", mis kestis umbes 300 aastat. "Musta meri ujutas kiiresti üle 60 000 ruutjala suuruse rannikuala," öeldakse teadlaste raportis. Lisaks on ülemaailmse veeuputuse müüt levinud kõikjal maailmas täiesti erinevates kultuurides. "Ilmalikud teadlased seostuvad seda üleujutuste ülemaailmse inimkogemusega, usuteadlased – selle sama üleujutustega, mis ei ole Noa järeltulijate mälus kustunud ajast, mil nad müüte looma hakkasid. Sellest tulenevalt on üleujutus globaalse kataklüsmi arhetüüp," rõhutab teoloog Ilja Vevjurko.

Арарат
© Sputnik / Дмитрий Донской
Ararat.

Üks "sensatsioon" teise järel

Just kaudsed tõendid ülemaailmse veeuputuse ajaloolisuse kohta ei lase paljudel piibli reliikviate otsijatel puhata. Ainuüksi viimase saja aasta jooksul on legendaarset laeva leitud umbes kakskümmend korda, peamiselt muidugi Ararati mäe piirkonnast. Näiteks 1916. aastal, Esimese maailmasõja kõrgajal, avastas Venemaa tsaariarmee leitnant Vladimir Roskolitski luurelennul (tol ajal oli seal rindejoon) mäe ülaosas väidetavalt tohutu objekti, mis meenutas kujult laeva.

"Imestasime väga objekti ebatavalist suurust, lähemal uurimisel tundus see elamukvartalina ja meenutas kujult väga suurt laeva. Ta oli "maabunud" järve kaldale ja oli pooleldi vee all. Laeva üks parras oli vööri juurest lahti võetud, teises pardas olid suured väravad, mille pindala oli umbes kuus ruutmeetrit ja millel oli ainult pool.

Ararat

Meid üllatas väga värava suurus, sest see oli laeva jaoks väga ebatavaline," kirjutas ta 1939. aastal. 1953. aastal avaldas ameeriklane George D. Green sarnase kirjelduse ja veel kaks aastat hiljem — prantslane Fernand Navarra. 1960. aasta suvel avastati Ameerika õhujõudude õppuste ajal "kummaline anomaalia", kuid mingeid tõendeid selle olemasolust, näiteks aerofotosid ei ole keegi esitanud. Vaatamata kõikidele "avastustele" jätkuvad reliikvia otsingud ja meedia teatab "sensatsioonidest" peaaegu iga päev. Noa laev jääbki üheks suurimaks inimkonna mõistatuseks.

 

172
Tagid:
laev, Noa, teadlane, Türgi, Ararat
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega