Illustreeriv foto

Kohendatud inimesed - miks on Hiina geneetikute eksperimendid ohtlikud

57
(Uuendatud 18:36 06.12.2018)
Hiina teadlane He Jiankui ütles 26. novembril Associated Pressile, et ta muundas inimese embrüote genoome enne kunstlikku viljastamist, mille tulemusena tulid ilmale kaks muudetud DNA-ga last.

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Teaduskogukond mõistis teadlase töö karmilt hukka. Hiinas on alustatud uurimist, kõik katsed inimgenoomiga on ajutiselt keelustatud. RIA Novosti uuris, miks selline lugu võis juhtuda ainult Hiinas ja miks see kogu maailma nii ärevile ajas.

Millest kõik alguse sai?

Nädala alguses tuli Lõuna-Hiina Teaduse ja Tehnoloogia Ülikoolis töötav geneetik He Jiankui Hongkongi Inimgenoomi muundamise rahvusvahelisele konverentsile, kus ta pidi esinema ettekandega.

Enne konverentsi algust rääkis teadlane korraldajatele, et ta osales esimesel inimembrüode DNA muutmises. Veidi hiljem täpsustas teadlane Associated Pressile antud intervjuus, et muutis CRISPR/Cas9 süsteemi kasutades reproduktiivravi käigus seitsme paari embrüode genoome. Ühe terve ema HIV-nakatunud isast rasestumise tulemusena sündisid muudetud DNA-ga kaksikud. Jiankui selgitas, et ta eemaldas lastel CCR5 geeni, mille tulemusena nad said eluaegse immuunsuse HIV suhtes.

Tulevased lapsevanemad olid tema tööst teadlikud ja andsid vabatahtlikult nõusoleku eksperimendis osalemiseks, väitis geneetik. Eetilistel kaalutlustel keeldus ta neid nimepidi nimetamast.

Ta ei tööta meil enam

Kaks tundi pärast Associated Pressi teadet ilmus Lõuna-Hiina Teaduse ja Tehnoloogiaülikooli võrgulehel, kus teadlane töötas, ametlik avaldus: dotsent He Jiankui lahkus ajutiselt ametikohalt juba 2. veebruaril 2018 palga säilitamisega 2021. aasta jaanuarini.

Ülikool ei teadnud tema katsetest väljaspool õppeasutust ja peab sellist tööd eetiliste põhimõtete ja teadusliku praktika rängaks rikkumiseks. 26. novembril õhtupoolikul teatas Hiina Rahvavabariigi tervishoiu ja sündivuse planeerimise riiklik komitee, et peab Jiankuya tegevust ebaseaduslikuks ja alustab tema suhtes menetlust.

"Meedia teatas AIDS-i immuunsusega geneetiliselt muundatud laste sünnist. Komitee jälgib seda tähelepanelikult ja tegi Guangdongi provintsi tervishoiuvalitsusele viivitamatult ülesandeks viia selle juhtumi kohta läbi põhjalik uurimine," öeldakse võrgulehel avaldatud dokumendis.

Löök teaduse pihta

He Jiankuya kolleegid kogu maailmas reageerisid geneetiku avaldusele äärmiselt negatiivselt.

"Kui me suudame midagi teha, ei tähenda see veel, et me peaksime seda tegema. CRISPR-tehnoloogial on suur potentsiaal, kuid Hiinas sündinud CRISPR-lapsed kahjustavad usaldust teaduse ja inimelu suhtes," kirjutas Londoni Ülikooli kolledži teadur Maryam Khosravi Twitteris.

​Austraalia biofüüsik Antoine van Oyen märkis, et see on teaduse jaoks kurb päev, sest He Jiankuya töö rikub selliste katsete tegemisele kehtestatud rahvusvahelist moratooriumi.

​Teadlase kodumaal kirjutas üle saja teadlase avaliku kirja Hiina Rahvavabariigi valitsusele, milles nõuti inimese geenide muundamise piiramist seadusega. Kiri avaldati 26. novembri õhtul Hiina teaduseportaali "Zhizhi Fenzi" ("Teadlane") Weibo mikroblogis. Teadlaste sõnul on CRISPR-i meetodi kasutamine inimestel seotud tohutute riskidega, selle rakendamises pole midagi uuenduslikku ja keegi ei ole varem selliseid eksperimente teinud just nende võimaike ettenägematute tagajärgede tõttu.

Teadusmaailma selline reaktsioon oli üsna ootuspärane, ütles Meditsiinilise geneetika uurimiskeskuse funktsionaalse analüüsi labori juhataja Mihhail Skoblov.

"Tänapäeval on teadus ise endale lati väga kõrgele seadnud. Kui see oleks juhtunud 50, või isegi 20 aastat tagasi, oleksid kõik öelnud: "Mis juhtus, nii ju tohib? Kui vahva!" Ja seda oleks hakatud rakendama. Kuid tänaseks on teadus kogenud märkimisväärsel hulgal vigu, mistõttu reaktsioon on täiesti ühene – ehmatus ja hukkamõist. Enne kui mingi ravim või tehnoloogia turule jõuab, kulutavad selle loojad aastaid ja aastakümneid kontrollimisele. Antud juhul seda ei toimunud. Mudelobjektide pidevat aastatepikkust kontrolli ei tehtud. Pole ka teada, kui palju eksperimente He Jiankui enne edust teatamist tegelikult tegi. Võib kindlalt väita, et tänasest tehnoloogia seisust kuni katseteni muuta inimese genoomi, peab mööduma veel palju aastaid," ütles teadlane RIA Novosti korrespondendile.

Lugu jätkub

Kolmapäeval, 28. novembril ilmunud lugu on saanud järje

"Kättemaksurelv": Ameerika Ühendriikides möllab nõukogude ajastu viirus>>

He Jiankui tegi inimgenoomi muutmise rahvusvahelisel konverentsil ettekande, märkides, et lähemal ajal sünnib veel kolmas muudetud DNA-ga laps. Ühtlasi rääkis ta oma eksperimendi üksikasjadest. Vastates saalist tulnud süüdistusele vastutustundetuses märkis geneetik, et "HIV-nakkusega inimesed vajavad abi, me peame ilmutama kaastunnet miljonitele perekondadele, kes selle haigusega võitlevad ja kui meil on tehnoloogia, mis lubab abi anda varem, siis saame me päästa rohkem inimesi."


Ühe tunni jooksul pärast He Jiankuya ettekannet levisid selle slaidid internetis ja mõni aja pärast avaldati sotsiaalvõrgustikes ka ettekande lahtikirjutus. Enamik spetsialiste, kes ettekandega tutvusid, märkisid, et Hiina teadlane kasutas mõtlematult CRISPR/Cas9 tehnoloogiat ega arvestanud genoomi muutmise võimalike kõrvalmõjudega. Austraalia rahvusliku ülikooli geneetik Gaetan Bourget märkis oma Twitteri kontol, et muudetud DNA-ga laste peamine probleem seisneb selles, et ei saa välistada deletsioone (kromosoomi muutused, mille käigus osa kromosoomist kaob) ega mosaiiksust (geneetiliselt erinevate rakkude tekkimine kudedes). Seetõttu on raske ennustada, mida selle tehnoloogia kasutamine kaasa toob.
Hiina on geneetikute paradiis
See ei ole esimene kord, kui Hiina teadlased satuvad inimese genoomi muutmisega seotud skandaali. Selle aasta jaanuaris teatas The Wall Street Journal oma allikatele viidates, et vähemalt 2015. aastast on Hiinas CRISPR/Cas9 tehnoloogiat katsetatud vähktõve ja HIViga patsientidel. Eksperimentaalravi tulemusena, mille käigus patsiendi immuunsete rakkude DNA-d muudeti, suri 15 inimest.

Tookord väitsid Hiina teadlased, et surma põhjuseks olid uuringualuste kroonilised haigused, mitte kasutatud ravimetoodika. Väljaande teatel on sellised eksperimendid Hiinas võimalikud tänu sellele, et inimese genoomi muutmisega seotud uuringuteks luba saada on väga lihtne. Hangzhou onkoloogiahaigla teadlased, kes inimese DNA muundamist kasutavad, hankisid selle dokumendi poole päevaga.

Võrdluseks — Ameerika Ühendriikides kulus Oregoni teaduse ja tervishoiu ülikooli teadlastel kaks aastat, et embrüote DNA muutmiseks luba saada. 2017. aastal olid nad ühed esimesed maailmas, kes muutsid inimese embrüo genoomi, kuid ei viinud neid raseduse jätkamiseks emakasse.

Siiski on Hiina DNA muutmise katseid reguleeriv seadusandlus karmistumas. 29. novembri õhtul teatas telekanal CCTV, Hiina teadus- ja tehnoloogiaministri asetäitja Xu Nanpingile viidates, et kõik embrüo DNA muutmisega seotud uuringud peatatakse. Intervjuus telekanalile rõhutas ametnik, et sellise otsuse põhjuseks olid He Jiankui tehtud avaldused ajaloo esimeste geneetiliselt muundatud laste sünni kohta.

"He Jiankui lugu on väga keeruline, kuid võib-olla saab sellest lähtepunkt põhjalikumateks tehnoloogiauuringuteks, ohutute genoomi muutmise tehnoloogiate avastamiseks, õigusaktide muutmiseks, selliste regulatsioonide ilmumiseks, et selliste tehnoloogiate kasutamine on lubatud ainult konkreetsetel eesmärkidel. Mõistis ju ka He ise oma videosõnumis genoomi muutmise tehnoloogia kasutamine muul kui meditsiinilistel eesmärkidel hukka. Kuid kõigepealt peame ootama selle loo uurimise tulemused. Siiski tahaks näha tõendeid, et lapsed on ilma sündinud ja et nad on terved," selgitas Mihhail Skoblov.

57
Tagid:
He Jiankui, geneetik, teadlane, Hiina, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega