Roomikdroon TheMIS

Eesti osaleb Euroopa "tapjaroboti" arendamises

50
(Uuendatud 09:54 21.11.2018)
Esmaspäeval, 19. novembril Brüsselis toimunud EL riikide välis- ja kaitseministrite kohtumisel kirjutas Eesti alla kolmele sõjalisele programmile, laiendades sellega osalemist NATO-st sõltumatus Euroopa kaitsealgatuses.

TALLINN, 21. november — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti kirjutas alla osalusele kolmes NATO-st sõltumatus Euroopa Liidu sõjalise kaitsealgatuse programmis. Lisaks teede ja sildade moderniseerimisele sõjaväe vajadusteks otsustas Tallinn osaleda ka rahvusvahelises lahingrobotite ja küberkaitsesüsteemide loomise programmides.

Eesti tahab Euroopa kaitsekoostöö raames arendada mehitamata maismaasüsteeme>>

19. novembril kiitis ELi välis- ja kaitseministrite nõukogu Brüsselis heaks nimekirja 17 kaitseprojektist ja —programmist, sealhulgas lahingrobotite, maapinnal paiknevate taktikaliste rakettide, jalaväe amfiib-lahingumasina, kaugtule suurtükisüsteemi ja poolautomaatse demineerimissüsteemi loomiseks ning luurajate ettevalmistuseks.

Sama struktureeritud koostööprogrammi (PESCO) raames kavatsetakse arendada edasi Tiger Mk III helikopterit kaugjuhitavaid lahingulennukeid, õhu- ja veealuseid droone, luureõhupalle ning rajada sõjaväe välja- ja ümberõppekeskusi.

ELi riigid, täpsemalt 25 liikmesriigi pärast Ühendkuningriigi lahkumist liitu 27 alles jääva riigi (Taani ja Malta sõjalistes programmides ei osale) esindajad arutasid liidu pressiteenistuse sõnul kaitsealgatuse ja Euroopa Kaitsefondi vahendite eraldamise üksikasju ning rääkisid EL ja NATO "vankumatust" sõprusest ja koostööst.

Pole päris Euroopa, pigem täiesti NATO programm

Nagu Sputnik Eesti on varem kirjutanud, nõustus Eesti PESCO programmide esialgsel heakskiitmisel 2017. aasta detsembris osalema ainult "Sõjalise mobiilsuse" programmis, mis tähendab ametlike teadete kohaselt vaid Euroopa teede, sildade, tunnelite ja muu transporditaristu läbilaskevõime suurendamist raske soomusveeremi vajadusteks.

Eesti kaitsetööstuse Taaveti suured ambitsioonid>>

Sellistel juhtudel tunnevad sõjaväeeksperdid kohe siiralt huvi, kui raske on selline tehnika on, ja kuuldes, et umbes 60 tonni ja rohkem, järeldavad, et kelle toodetud tankidele on need mõeldud.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© AFP 2019 / LUDOVIC MARIN

Nii rasked on NATO üksustes ainult Ameerika "Abrams" tankid, prantsuse "Leclerc" ja Saksa "Leopard" on palju kergemad. Järelikult peab Brüssel, hinnates kulmu kortsutades projekti maksumuseks vähemalt 5 miljardit eurot, tegelikult silmas ettevalmistusi USA relvajõudude hüpoteetilist ümberpaigutamist Euroopa teid mööda.

Samuti räägitakse Pentagonis tihti Euroopa transpordisüsteemi sobimatusest USA sõjatehnika kiireks ümberpaigutamiseks, kutsudes üles "sõjalise Schengeni" loomisele. Kõik see annab alust arvata, et PESCO "Sõjalise mobiilsuse" programmi võib pidada pigem NATO kui Euroopa omaks. Seepärast tundus see Eesti ja teiste Ameerika Ühendriikide Ida-Euroopa "parimate sõprade" reveransina Washingtonile, mitte aga tegeliku valmisolekuna osaleda ELi kaitsealgatuses ja soovina astuda konflikti Ameerika Ühendriikidega.

Euroopa loob kiirkorras armeed — kaotajateks jäävad Ida-Euroopa riigid>>

Sõjapidamiseks on vaja kolme asja: raha, raha ja veel kord raha

Ametlik Tallinn, nagu portaal Sputnik Eesti on juba teatanud, järgib Euroopa armee loomises endiselt üsna ettevaatlikku poliitikat. Riigi peaministri Jüri Ratase sõnul on idee hea ja kasulik, kuid peaksime tegema nii, et mitte dubleerida NATO funktsioone. Samal ajal muutuvad Uue ja Vana maailma poliitilise ja kaubanduskonflikti arenedes ka USA Euroopa sõjaliste partnerite seisukohad ja EL projektid muutuvad NATO-st üha sõltumatumaks.

Nii ongi Eesti otsustanud osaleda mitte ühes, vaid kolmes PESCO projektis. "Sõjalisele mobiilsusele" on lisandunud autonoomsed lahingrobotite platvormid (kõnekeeles "tapjarobotid", kõige tõenäolisemalt roomikdroonid TheMIS) ja küberturvalisus.

EL-i 25 riigi välisministrid käivitasid ametlikult PESCO>>

On ilmne, et hoolimata Euroopa poliitikute avaldustest kasvab EL kaitsealgatus, mida praegu nimetatakse ebamääraselt PESCO-ks, paratamatult üle täiemahuliseks kaitseprogrammiks, nagu arvab Sputnik Eesti sõjaline ekspert, sõjaväeluure kõrgem ohvitser erus Villem Rooda. Ja sealt edasi, nagu ütlesid Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel veendunult "tõeliseks Euroopa armeeks".

EL kavatseb juba praegu "magusate" kaitsetellimuste jaotamisega kahjustada Ameerika relvastuse ja lahingutehnika tootjate huve, eelistades omaenda sõjatööstust.

50
Tagid:
tapjarobot, kaitsealgatus, EL, NATO, Euroopa, Eesti