Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi, illustreeriv foto

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi

67
(Uuendatud 12:02 07.11.2018)
Prantsuse president Emmanuel Macron ei välista Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vastasseisu, mis kujutab endast EL julgeolekule täiendavat ohtu.

TALLINN, 7. november — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit peaks looma täisväärtuslikud ühendatud relvajõud, et kaitsta end potentsiaalsete vaenlaste, sealhulgas Ameerika Ühendriikide vastu, teatas Prantsusmaa president Emmanuel Macron, nimetades Euroopa Liitu Washingtoni poolt Venemaaga sõlmitud keskmise ja lühimaa rakettide lepingust taganemise peamise ohvriks.

"Me ei ole tulevikus võimelised eurooplasi kaitsma, kui me ei otsusta praegu Euroopa armee loomist," ütles Prantsusmaa president 5. novembril raadiojaamale Europe 1 antud intervjuus.

Macron kaitseb Euroopa sõjalise sõltumatuse ideed ja vajadust lõpetada EL julgeolekustruktuuri täielik sõltuvus Ameerika Ühendriikidest. President Macroni intervjuu, millest Sputnik Eesti on teatanud, oli pühendatud mitte ainult välispoliitika- ja julgeolekuküsimustele, tähelepanu köitsid ka tema avaldused suhetest Ameerika Ühendriikidega ja esialgu alles virtuaalse Euroopa armee kohta.

Ангела Меркель (слева) и Эммануэль Макрон
© REUTERS / Arif Hudaverdi Yaman
Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Arvatakse, et pärast Saksamaa igipõlise kantsleri Angela Merkeli teadet poliitilise karjääri peatsest lõpetamisest saab just Macronist Euroopa Liidu poliitiline juhtfiguur. Teda nähakse ka ühtse Euroopa idee edasiviiva jõu ja päästjana, Macron kaitseb vajadust arendada ja süvendada Euroopa integratsiooni ning anda liikmesriikide suveräänsuse arvelt üha rohkem võimu üleeuroopalistele struktuuridele.

Pariis kardab natsionalismi ja kolmandaid riike

Emmanuel Macron kutsus Europe 1 kuulajaid üles "kaitsma end Hiina, Venemaa ja isegi Ameerika Ühendriikide vastu", kuna Donald Trumpi hiljutine otsus Ameerika Ühendriikide taganemise kohta 1987. aasta keskmise ja lühimaa rakettide piiramise lepingust ohustab Euroopa julgeolekut.

Miks Macron Euroopa armeed vajab — sõna on eksperdil >>

Macroni raadioesinemine kordab enamuses tema hiljutist intervjuud Prantsuse ajalehele Ouest-France, et praegune olukord Euroopas meenutab talle eelmise sajandi 30-ndaid aastaid, kui Hitleri võimuletulek natsionalismilainel lõi eeldused Teise maailmasõja puhkemiseks. Prantsusmaa president märkis samuti, et Euroopa julgeolekut ähvardab mitte ainult populismi ja natsionalismi kasvav populaarsus, vaid ka kolmandate riikide sekkumine.

Euroopa Komisjoni esitatud EL eelarveprojektis on kavandatud eraldada enneolematu summa — 245 miljonit eurot Euroopa riikide sõjavägedele relvade, tehnika ja varustuse hankimiseks. Kavandatud on ka muid kulusid, mis on seotud EL kaitsevõime tugevdamise ja ühiste sõjaliste struktuuride loomisega. Kuid ühtse Euroopa armee loomist ei ole seal mainitud.

"Kohutav" Venemaa kui ühisarmee loomise stiimul

Euroopa Liidule, nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, ei meeldinud USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda keskmise ja lühimaarakettide kokkuleppest sugugi. Kuid on raske ette kujutada, et see oleks Euroopa "raskekaallastele" ka nii ebameeldiv, et president Emmanuel Macron ei välista vastasseisu koguni Ameerika Ühendriikidega. Pärast seda, kui Ühendkuningriik lahkub 2019. aasta märtsis EL-st, jääb Prantsusmaa organisatsiooni ainsaks tuumariigiks.

Endine sõjaväeluure kõrge ametnik ja sõjandusekspert Villem Rooda on väljendanud kahtlust, kas prantslased ikka oleksid nõus oma rakette hüpoteetilisele üle-Euroopalisele armeele üle andma. Kuid siseriiklikult väga laiaulatuslike võimuvolitustega Prantsusmaa presidendi avaldused viivad mõttele, et pikemas perspektiivis võib Macron pidada sellist sammu siiski võimalikuks.

Виллем Роода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Endine sõjaväeluure kõrge ametnik ja sõjandusekspert Villem Rooda

Emmanuel Macron nimetas Venemaad taas Euroopa Liidu potentsiaalseks vastaseks, kuigi ametlik Moskva on korduvalt ja erinevatel tasanditel deklareerinud, et ei hau kellegi vastu agressiivseid plaane ega kavatse rünnata ühtegi riiki ega riikide blokki.

67
Tagid:
armee, kaitse, oht, julgeolek, sõjavägi, armee, Emmanuel Macron, USA, Venemaa, Suurbritannia, Saksamaa, Euroopa, Prantsusmaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega