Tuhanded relvastatud sisserändajad valmistuvad läbimurdeks Euroopa Liitu, illustreeriv foto

Tuhanded relvastatud pagulased valmistuvad Euroliitu tungima

232
(Uuendatud 12:47 05.11.2018)
Austria siseministeeriumi andmetel moodustavad valdava enamuse tuhandete migrantide seas, kes valmistuvad läbimurdeks Euroopa Liitu, noored mehed Põhja-Aafrikast ja Lähis-Idast.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Vähemalt 20 000 külmrelvadega relvastatud migranti valmistub üle Bosnia ja Horvaatia piiri Euroopa Liidu territooriumile läbimurdmiseks. Sellest teavitab RIA Novosti viitega Austria väljaandele Kronen Zeitung.

Tagasi saata: Saksamaal ei õnnestu oma migrantidest vabaneda >>

Ajaleht märgib, et Austria siseministeeriumi andmetel on valdav enamus sisserändajaist pärit Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida riikidest: "95% nendest sisserändajatest, kes tahavad läbimurde sooritada, on noored mehed, peaaegu kõik nad on nugadega relvastatud. Üht politseinikku juba üritati surnuks pussitada."

Saksamaa alustab pagulaste tagasisaatmist EL riikidesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Екатерина Соловьева

Samas, nagu ministeeriumist teatatakse, EL-i läbimurdmiseks valmistuvate relvastatud meeste hulgas Süüriast väljarännanuid – mitmetuhandepealine rahvasumm koosneb peamiselt marokolastest, pakistanlastest, alžeerlastest ja iraanlastest. Austria siseministeeriumi info kohaselt on nende põhiliseks sihiks Saksamaa, aga ka Skandinaavia riigid.

Teatavasti sai sisserände Lääne-Balkani marsruut 2016. aastal suletud. Kuid teekonna asemel läbi Kreeka – Makedoonia – Serbia – Horvaatia läksid pagulased Euroopa Liidu riikidesse Albaania, Montenegro ning Bosnia ja Hertsegoviina kaudu. Nagu teatab telekanal Mor24, hoiatas Bosnia ja Hertsegoviina parlamendi riigikaitse- ja julgeolekukomisjon ohu eest ligi 50 000 migrandi sissevooluks, kes püüavad kasutada riiki edasipääsuks Euroopa Liidu riikidesse.

Austria ei allkirjasta ÜRO ülemaailmset migratsioonilepet >>

Kas "ülitublid piirivalvurid" suudavad kaitsta

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on viimaste aastatega ebaseaduslikult Euroopasse valgunud ligikaudu 1,5 miljonit sisserändajat ja põgenikku Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia riikidest. Rändekriis sundis EL-i võime algatama üleliidulise piiri- ja rannavalve moodustamise, mille töötajad saab vajaduse korral suunata Euroopa Liidu mis tahes piiririiki ilma kohalike võimude nõusolekuta. 

Brüssel ei arva, et see uue teenistuse staatus tähendaks suveräänse riigi piiridel välismaise juhtimise kehtestamise võimalust.

Arusaadav, et niisugust meedet nagu piirivalvele sunniviisiline "abi osutamine" käsitletakse äärmiselt väheusutavana, kuid ette nähtud see siiski on ja on läbinud kinnitused kõikides liidu instantsides.

Teisisõnu, sel juhul, kui Brüssel ja Schengeni vööndi riikide pealinnad otsustavad, et teatud EL-i riik, olgu selleks taas Kreeka või siis samuti piiririik Eesti, ei rakenda adekvaatselt kaasaegseid meetmeid, et sisserändajate voog kontrolli alla võtta ja seab seeläbi ohtu teiste Schengeni riikide heaolu, siis võidakse sundkorras viia selle riigi territooriumile välismaa piirivalvurite üksused.

USA saadab Mehhiko piirile rohkem kui viis tuhat sõdurit >>

Tänaseks on piirivalveteenistuse koosseisus 1 500 ohvitseri, kes on põhimõtteliselt valmis probleemidega silmitsi seisva EL-i riigi palvel viivitamatult kriisipiirkonda siirduma. Peaaegu kõik need spetsialistid, sealhulgas mõned Eesti esindajad, teenivad igapäevaselt oma riikide allüksustes, olles samaaegselt arvatud üleeuroopalise piirivalverühma reservi.

232
Tagid:
relvastatud, sisserändajad, ebaseaduslik, EL, Põhja-Aafrika, Bosnia, Lähis-Ida, Horvaatia
Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega