Kellakeeramise lõpetamine tuleval aastal ei ole reaalne, illustreeriv foto

Kellakeeramise lõpetamine tuleval aastal ei ole reaalne

235
(Uuendatud 19:10 29.10.2018)
Enamik Euroopa Liidu transpordiministritest ei pea realistlikuks Euroopa Komisjoni ettepanekut loobuda kellakeeramisest juba järgmisel aastal.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. "Kui seame sihiks teha seda 2019. aastal nagu komisjon soovitas, ei toeta seda enamik liikmesriike," ütles Austria transpordiminister Norbert Hofer mitteametlikul kohtumisel Grazis, vahendab ERR.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas augustis, et soovitab liikmesmaadel kellakeeramise lõpetada.

Ööl vastu pühapäeva läheb Eesti üle talveajale >>

Hofer ütles esmaspäeval, et kuigi enamik liikmesriike on sellega põhimõtteliselt nõus ning Austria sooviks seda teha "niipea kui võimalik", on 2019. aasta liiga ambitsioonikas.

"Teatud valdkondades on vajalikud tehnilised ettevalmistused, näiteks lennundusest on öeldud, et neil kulub ettevalmistusteks vähemalt 18 kuud," ütles Hofer.

Küsitlus

Kas kellakeeramine on vajalik?
 • Jah, päevavalgus kestab nii kauem, mis aitab elektrit säästa.
  22.2% (18)
 • Ei, see mõjub tervisele halvasti, eriti laste, vanurite ja haigete inimeste puhul.
  24.7% (20)
 • Jah, see tuletab meelde uue hooaja alguse, nii et sellel on sümboolne tähendus.
  4.9% (4)
 • Ei, organism peab iga kord uuesti kohanema, maailmas on ilma selletagi ehmatusi küllalt.
  44.5% (36)
 • Mul on ükskõik
  3.7% (3)
Hääleta: 6

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson osaleb 29.-30. oktoobril Austrias Euroopa Liidu transpordiministrite kohtumisel, kus ministrid arutavad kestlike transpordilahenduste, liiklusohutuse ja kella keeramise teemadel, teatas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. 

"Eesti on teinud põhimõttelise otsuse, et mõistlik on kella keeramine tulevikus lõpetada. Aga see otsus oli protsessi lihtsam osa," ütles Kadri Simson.

"Nii Eestil kui paljudel teistel Euroopa Liidu riikidel on vaja koostöös naabritega selgusele jõuda, kas mõistlik oleks valida oma vööndiaeg või sellest tund varasem suveaeg," lisas minister.

Pühapäeval, 28. oktoobril kell 4 tuli taas kellaosutid nihutada ühe tunni võrra tagasi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kella keeramisega ja talveajale üleminekuga jõuab Eesti tagasi vööndiaega. Talveajale lähevad üle kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kogu Euroopa Liidus ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse ja lõpu kohta.

Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust >>

Suveaeg algab taas märtsikuu viimasel pühapäeval kell 3 ning siis nihutatakse kellaosutid ühe tunni võrra edasi.

kas jääda suve- või vööndi- ehk talveajale, illustreeriv foto
© Sputnik / Константин Чалабов

Eesti valitsus toetab kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides iga-aastase suve- ja talveajale ülemineku lõpetamist. Kellakeeramise lõpetamise korral toetatakse ühtlustatud, kuid vöönditel põhinevat lähenemist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augustis.

Idee lõpetada Euroopa Liidu liikmesriikides suve- ja talveajale üleminek sai alguse 2017. aasta juunis Soome kodanikualgatusest, kui Soome parlamendile saadeti pea 70 000 Soome kodaniku allkirjaga pöördumine suveaja kaotamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Pöördumise põhjuseks oli negatiivne mõju inimeste tervisele suveajale üleminekul. Seoses kellakeeramisega meenutati, et Soome on olnud varem ise üks kellakeeramise pooldajaid. Samas märgitakse, et nüüd on õige aeg tehtud vead parandada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kellakeeramine on maailmas väikse osa, põhiliselt Lääneriikide eripära. Suuremas osas maailmast, sealhulgas valdavas osas Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas ei toimu mingit kellakeeramist.

235
Tagid:
talveaeg, suveaeg, ühiskond, kellakeeramine, Euroopa Komisjon, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, EL, Jean-Claude Juncker, Kadri Simson, Norbert Hofer, Austria, Eesti
Samal teemal
CV.ee: kellakeeramine röövib kümneid miljoneid eurosid aastas
Balti Assamblee arutab Jūrmalas kellakeeramise temaatikat
Eesti toetab kellakeeramise lõpetamist
Kellakeeramise saatus selgub augustis
Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust