Illustreeriv foto

GRUrvastate, tüdrukud. Kas NATO võiks Nelja ratsu klubiks ümber nimetada?

99
(Uuendatud 05:25 07.10.2018)
Holland saatis venelased välja juba aprillis, kui kõik teisedki, kuid see, et nad OPCW (Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon) järgi luurasid, meenus neile alles nüüd. "Nii peab," öeldi neile USA-s, kui nad ise seda täpsustada soovisid ja lisati: "Kui midagi on, siis viidake meile." Nii tehtigi. Kurb on, tüdrukud

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kurb on, tüdrukud. Kas NATO saaks Nelja ratsu klubiks (Ilfi ja Petrovi "12 tooli" järgi) ümber nimetada? Tundub, et see nende banaalne NATO tuleks kuidagi ümber nimetada millekski originaalsemaks. Miks mitte "Nelja hobuse klubiks".

Seal öeldi kunagi nende venevastastest asjade kohta: "Igav on, tüdrukud." Nii nad siis otsustasid, et see pole igav, see peaks olema kurb. Eriti seetõttu, et erinevalt GRU-st, mis oskab ainult sisse murda ja mürgitada, ja sedagi mitte korralikult, USA luure toimib aga eksimatult.

See teadis täpselt, millal Venemaa kaitseministeerium hakkab rääkima Pentagoni bioloogide surmavatest katsetest Gruusia Lugari laboratooriumis.

Tegelikult teadsid seda kõik, sest kõik Moskva saatkondade sõjaväeatašeed said sellele briifingule kutse. Kuid ainult ameeriklased tegid sellest vajalikud järeldused. Kuigi mitte ainult, ka hollandlased ja britid. Nendele piisab vaid märguandest. Ja see antigi just õigel ajal, et summutada kogupauguga süüdistused bakterioloogilise relva väljatöötamises.

Putin rääkis miljonitest küberrünnakute katsetest tänavusel MM-il, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Ja läkski lahti. Alustati Haagis, Londonis noogutati kaasa, apoteoosini läks asi Washingtonis ja kõik pandi kokku Brüsselis. Siin polnud NATO kaitseministritel küll piisavalt liha luudel, et luua kiberväejuhatus ja kutsuda üles sellesse panustama. Kas sellel nüüd enam mõtetki on, kui vene agendid niigi muudkui kõrbevad, isegi kui midagi sellist ei tehtagi? Kohatu küsimus. Nagu ka see, miks saatis Holland venelased välja aprillis, kui kõik teisedki, kuid alles nüüd meenus neile, et nad luurasid OPCW tegevuse järele.

Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva>>

"Nii on vaja," öeldi neile USA-st, kui nad seda täpsustada tahtsid ja lisati: "Kui midagi on, viidake meile." Nii tehtigi. "Kõike selgitavad teile ameeriklased," lõpetasid hollandlased oma osa "paljastustest", varjamatagi, kust see pärineb. Ja seda kogunes piisavalt. Lisaks OPCW-le sattusid "Venemaa küberründe" alla WADA, USADA, FIFA, Haagi keemialabor ja Ameerika tuumatehnoloogiaettevõte Westinghouse. Enesestki mõista Trumpi valimised 2016. aastal ja Boeingu uurimine 2014. aastal. Üldiselt kogu tsükkel. Hollandile piisas neljast GRU-šnikust, USA-s töötasid samad mehed ja lisaks neile veel kolm. Ei ühtki Boširovit aga Petrovi. Seegi on juba edu. Kuid ega needki kaugel olnud – neid nähti iga nurga peal.

Häkkerid ei pea tingimata kohale tulema, arvutivõrku saab tungida ka kodust, diivanilt tõusmata. Ega see pole mõni Skripali mürgitamine. Nende ilmumist OPCW väravasse seletavad hollandlased lihtsalt — eemalt sissetungimine ei tulnud välja. Loogiline ju. See on nagu televisioonis, kui tahad selget pilti, tuleb tulla Ostankino teletorni. Imelik, et nende autost ei leitud antennide, muude vidinate ja prahi hulgast nende põhitööriistu — muukrauda ja kirvest.

Eesti diplomaadid Gruusias taluvad pliimürgitust, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Läänele pole mingeid etteheiteid. Vastupidi. Lõpuks ometi võeti seal Putinit kuulda. Ta ütles, et oleks parem, kui kõik, kes ikka veel soovivad sanktsioone kehtestada, teeksid seda kõik korraga. Nii nad siis käisidki välja kõik, mis neil oli. Naudingut võib loomulikult pikemaks venitada. Seal venitab iga episood eraldi karistuse välja, kuid iga episood võib ka põrmuks muutuda. Ja kui väikesed mehed kampa kogunevad, siis on neid palju raskem laiali peksta. Pole mingit tegu ollagi, kuid üheskoos sumiseb ja häirib. Ühe võib kergelt maha lüüa aga kõiki minema ajada on võimatu. Selle peale loodetaksegi. Lugari laboris samamoodi.

Muide, ameeriklasi ei kahtlustanud bioloogilise relva väljatöötamises mitte ainult meie. Prantsusmaa ja Saksamaa teadlased paljastasid Pentagoni samuti putukate kasutamises ja viiruste levitamises. Seda programmi nimetatakse "Liitlasputukateks". Muide, ka nii võiks NATO ümber nimetada, sest hobused on nende jaoks liiga üllad loomad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

99
Tagid:
GRU, NATO, Eesti
Teema:
Kas USA toodab Gruusias bakterioloogilist relva (7)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega