Mihhail Hodorkovski

Moskvast levib Euroopasse nakkav vaimuhaigus - endine oligarh jäi haigeks

191
(Uuendatud 19:02 24.09.2018)
Berliinis ravil viibiv Vene protestirühmituse Pussy Riot liige Pjotr Verzilov suure tõenäosusega mürgitati, ütlesid Saksa arstid eelmisel nädalal. Mihhail Hodorkovski jätkab oma paljastustega.

Maksim Sokolov, RIA Novosti

Pärast seda, kui sai teatavaks, et 31. juulil Kesk-Aafrika Vabariigis tapetud võttegrupi (Džemal, Rastorgujev ja Rodtšenko) saatis sinna ja rahastas Mihhail Hodorkovski, selgus ka kogu ürituse korralduse hullumeelsus — grupi liikmed oleks päästnud vaid ime, mida ei juhtunud. Nüüd oleks võitlejast oligarhil olnud kõige targem areenilt kaduda.

Kesk-Aafrika Vabariigis hukkusid Venemaa ajakirjanikud >>

Kuid Hodorkovski pole selline ja jätkab oma paljastustega, viidates usaldusväärse allikana Pussy Rioti liikmele Pjotr Verzilovile, kes vaevleb praegu Berliini haiglavoodis raske tõve käes, tema mõistus on segi, kuid oligarhi see ei heiduta. Ta teatab juba kui sündinud faktist, et võttegrupi tapsid erarelvarühmituse Wagner liikmed ja Verzilov uuris kõike omal käel, mille pärast ta kahtlemata mürgitatigi.

Mis puutub mürgitamisse, siis mõned viitavad patustamisele mõistust segiajavate preparaatidega, mida Verzilov võis kuritarvitada. Teised märgivad, et mõned sümptomid viitavad võimalikule verevalumile peaajus — insult rabab tänapäeval järjest nooremaid inimesi. Loomulikult on uudistevoo põhjal diagnoosi panemine, eriti kui ise arst ei ole, viimane asi, kuid see kehtib võrdselt kõigi versioonide kohta, olgu see siis insult, narkootikumid või aqua tofana (keskajal levinud nn mürgine vesi, mis sisaldas arseeni ja belladonna ekstrakti – toim.).

Kindlalt pole kellelegi midagi selge, välja arvatud Hodorkovskile. Praeguse psühhoosi tingimustes, kus mürgid viirastuvad progressiivsele inimkonnale kõikjal ja sealsete ettekujutuste taustal on Medici ja Borgia nurjatute Venemaa ülemustega võrreldes süütud lapsukesed, kõlbab see Lääne publikule küll ja küll.

Hodorkovski on umbes samas vaimses seisundis nagu tavaline nõukogude inimene tänavalt 1950. aastate alguses, kui purjus invaliid (CNN rollis) karjus Tišini turul, et juudid tahtsid Stalini ära mürgitada ja patsiendid keeldusid haiglates ravimeid võtmast, kartes, et kahjuritest arstid neid mürgitada tahavad. See ei ole liialdus.

Eskortdaam Anna Shapiro, kellel Salisbury restoranis halb hakkas, teatas kohe, et Putin on ta mürgitanud, lisades, et on kindrali tütar ja paar päeva teda isegi usuti.

New Yorgi politsei aga valmistub juba mürkainete rünnakute tõrjumiseks, sest pärast Salisbury valmistuvad pahasoovijad mürgitama ka USA elanikke, eriti põgenikke Venemaalt. Sellises meelteseisundis piisab igast oksendamisest, et selle põhjuseks oleks Putini kuritegu.

Putin mürgitas ka tema: tõde Salisburys mürgitatud orgiakuninga kohta >>

Kuid Hodorkovski on juba korduvalt demonstreerinud oma võimet kaotada isegi kõige soodsamast positsioonist. Näib, et Verzilovi juhtum on veel üks näide oligarhi sellest andest. Uurida mõrva Kesk-Aafrika vabariigis, kus vanakuratki jala murrab, kus tegelikult pole mingit riigivõimu, vaid rändavad röövlijõugud, on väga raske ülesanne. Ja uurida seda veretööd mitte kohapeal, vaid Moskvast, on veelgi raskem.

Endise naftakompanii JUKOS juhi Mihhail Hodorkovski
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Verzilov kavatses tema sõnul — kuigi mis tähendab tema sõnul, kui ta tõsises deliiriumis oli – koos Džemali grupiga Kesk-Aafrika Vabariiki sõita, kuid muutis siis meelt, otsustades, et tähtsam (ja pangem tähele, ka palju turvalisem) on püüda nurjata 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalmängu. Selline otsus on igati mõistetav: tema asemel oleks nii toiminud paljud, sest oma elu on ikkagi kõige kallim.

Millist väärtus võis Verzilov endast kujutada Džemali grupile, kui ta isegi oleks Kesk-Aafrika Vabariiki läinud, on samuti ebaselge. Džemalil, sõltumata sellest, kuidas temasse suhtuda, oli siiski kuumades paikades viibimise kogemusi ja võimalik, et tal olid isegi mingid teadmised Kesk-Aafrikast. Tema kaaslased Rastorgujev ja Rodtšenko olid kogenud, mitte rumalad kinematografistid. Kuid Verzilovi ainuke oskus oli korraldada aktsioone ehk provokatsioone, kusjuures võimaluse korral oma totse tanki lükates, et ise kuivalt veest välja tulla. Jahmatav patt 2008. aastal muuseumis, tantsimine katedraali kantslis 2012. aastal, jalgpalliväljakule tormamine 2018. aastal. See on kõik, mida ta oskab.

Võib-olla ongi kaasaegse kunsti sügav mõte selles ja kui profaanid sellest aru ei saa, on nad oma mõistmatuses vabad. Võibolla on Pussy Riot kättesaamatu tipp, mille kõrval kõik muu kunst on saast, kuid aktsioonikorraldaja ei saa ise ka uurija olla.

Kasvõi juba sellepärast, et aktsiooni korraldaja valetab nagu hingab ja põlgab kõike: seadusi, südametunnistust, usku — uurija on aga ajukääbik. Hodorkovski oleks võinud parema usutavuse huvides uurimisse kaasata P. Pavlenski (Pjotr Pavlenski, kaasaja Venemaa kõige mässumeelsem kunstnik, on valinud performansite väljendusvahendiks enda keha ja selle deformeerimise – toim.), siis oleks asi veel kõrgemast klassist.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad lükkasid kõik süüdistused tagasi >>

Aga jumal nende, Hodorkovski ja Verziloviga. Täiesti mõttetu inimesed. Siinkohal on siiski huvitav tähele panna, kas lääne kodanikule on see põnev lugu nagu pimedale hobusele, ükskõik, kas noogutada või silma pilgutada või on Hodorkovski oma vaimset puudujääki kuritarvitanud? See on kogu publiku süüdivuse test. Mis on muidugi huvitav iseenesest.

Ja lõpuks kõige ebameeldivamast. Kogu selle plära käis Hodorkovski välja viitega Verzilovile, kui too oli (justkui) ebaadekvaatses seisundis. Seega on Hodorkovski kas mingil põhjusel kindel, et mõistusele tulles Verzilov kõike kinnitab, või on Hodorkovski veendunud, et Verzilov ei tulegi mõistusele ja seepärast saab ta mistahes rumalusi rääkida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

191
Tagid:
vaimuhaige, mürgitus, oligarh, analüütika, poliitika, Pussy Riot, haigla, Pjotr Verzilov, Mihhail Hodorkovski, Orhan Džemal, Saksamaa, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega