Mihhail Hodorkovski

Moskvast levib Euroopasse nakkav vaimuhaigus - endine oligarh jäi haigeks

186
(Uuendatud 19:02 24.09.2018)
Berliinis ravil viibiv Vene protestirühmituse Pussy Riot liige Pjotr Verzilov suure tõenäosusega mürgitati, ütlesid Saksa arstid eelmisel nädalal. Mihhail Hodorkovski jätkab oma paljastustega.

Maksim Sokolov, RIA Novosti

Pärast seda, kui sai teatavaks, et 31. juulil Kesk-Aafrika Vabariigis tapetud võttegrupi (Džemal, Rastorgujev ja Rodtšenko) saatis sinna ja rahastas Mihhail Hodorkovski, selgus ka kogu ürituse korralduse hullumeelsus — grupi liikmed oleks päästnud vaid ime, mida ei juhtunud. Nüüd oleks võitlejast oligarhil olnud kõige targem areenilt kaduda.

Kesk-Aafrika Vabariigis hukkusid Venemaa ajakirjanikud >>

Kuid Hodorkovski pole selline ja jätkab oma paljastustega, viidates usaldusväärse allikana Pussy Rioti liikmele Pjotr Verzilovile, kes vaevleb praegu Berliini haiglavoodis raske tõve käes, tema mõistus on segi, kuid oligarhi see ei heiduta. Ta teatab juba kui sündinud faktist, et võttegrupi tapsid erarelvarühmituse Wagner liikmed ja Verzilov uuris kõike omal käel, mille pärast ta kahtlemata mürgitatigi.

Mis puutub mürgitamisse, siis mõned viitavad patustamisele mõistust segiajavate preparaatidega, mida Verzilov võis kuritarvitada. Teised märgivad, et mõned sümptomid viitavad võimalikule verevalumile peaajus — insult rabab tänapäeval järjest nooremaid inimesi. Loomulikult on uudistevoo põhjal diagnoosi panemine, eriti kui ise arst ei ole, viimane asi, kuid see kehtib võrdselt kõigi versioonide kohta, olgu see siis insult, narkootikumid või aqua tofana (keskajal levinud nn mürgine vesi, mis sisaldas arseeni ja belladonna ekstrakti – toim.).

Kindlalt pole kellelegi midagi selge, välja arvatud Hodorkovskile. Praeguse psühhoosi tingimustes, kus mürgid viirastuvad progressiivsele inimkonnale kõikjal ja sealsete ettekujutuste taustal on Medici ja Borgia nurjatute Venemaa ülemustega võrreldes süütud lapsukesed, kõlbab see Lääne publikule küll ja küll.

Hodorkovski on umbes samas vaimses seisundis nagu tavaline nõukogude inimene tänavalt 1950. aastate alguses, kui purjus invaliid (CNN rollis) karjus Tišini turul, et juudid tahtsid Stalini ära mürgitada ja patsiendid keeldusid haiglates ravimeid võtmast, kartes, et kahjuritest arstid neid mürgitada tahavad. See ei ole liialdus.

Eskortdaam Anna Shapiro, kellel Salisbury restoranis halb hakkas, teatas kohe, et Putin on ta mürgitanud, lisades, et on kindrali tütar ja paar päeva teda isegi usuti.

New Yorgi politsei aga valmistub juba mürkainete rünnakute tõrjumiseks, sest pärast Salisbury valmistuvad pahasoovijad mürgitama ka USA elanikke, eriti põgenikke Venemaalt. Sellises meelteseisundis piisab igast oksendamisest, et selle põhjuseks oleks Putini kuritegu.

Putin mürgitas ka tema: tõde Salisburys mürgitatud orgiakuninga kohta >>

Kuid Hodorkovski on juba korduvalt demonstreerinud oma võimet kaotada isegi kõige soodsamast positsioonist. Näib, et Verzilovi juhtum on veel üks näide oligarhi sellest andest. Uurida mõrva Kesk-Aafrika vabariigis, kus vanakuratki jala murrab, kus tegelikult pole mingit riigivõimu, vaid rändavad röövlijõugud, on väga raske ülesanne. Ja uurida seda veretööd mitte kohapeal, vaid Moskvast, on veelgi raskem.

Endise naftakompanii JUKOS juhi Mihhail Hodorkovski
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Verzilov kavatses tema sõnul — kuigi mis tähendab tema sõnul, kui ta tõsises deliiriumis oli – koos Džemali grupiga Kesk-Aafrika Vabariiki sõita, kuid muutis siis meelt, otsustades, et tähtsam (ja pangem tähele, ka palju turvalisem) on püüda nurjata 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalmängu. Selline otsus on igati mõistetav: tema asemel oleks nii toiminud paljud, sest oma elu on ikkagi kõige kallim.

Millist väärtus võis Verzilov endast kujutada Džemali grupile, kui ta isegi oleks Kesk-Aafrika Vabariiki läinud, on samuti ebaselge. Džemalil, sõltumata sellest, kuidas temasse suhtuda, oli siiski kuumades paikades viibimise kogemusi ja võimalik, et tal olid isegi mingid teadmised Kesk-Aafrikast. Tema kaaslased Rastorgujev ja Rodtšenko olid kogenud, mitte rumalad kinematografistid. Kuid Verzilovi ainuke oskus oli korraldada aktsioone ehk provokatsioone, kusjuures võimaluse korral oma totse tanki lükates, et ise kuivalt veest välja tulla. Jahmatav patt 2008. aastal muuseumis, tantsimine katedraali kantslis 2012. aastal, jalgpalliväljakule tormamine 2018. aastal. See on kõik, mida ta oskab.

Võib-olla ongi kaasaegse kunsti sügav mõte selles ja kui profaanid sellest aru ei saa, on nad oma mõistmatuses vabad. Võibolla on Pussy Riot kättesaamatu tipp, mille kõrval kõik muu kunst on saast, kuid aktsioonikorraldaja ei saa ise ka uurija olla.

Kasvõi juba sellepärast, et aktsiooni korraldaja valetab nagu hingab ja põlgab kõike: seadusi, südametunnistust, usku — uurija on aga ajukääbik. Hodorkovski oleks võinud parema usutavuse huvides uurimisse kaasata P. Pavlenski (Pjotr Pavlenski, kaasaja Venemaa kõige mässumeelsem kunstnik, on valinud performansite väljendusvahendiks enda keha ja selle deformeerimise – toim.), siis oleks asi veel kõrgemast klassist.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad lükkasid kõik süüdistused tagasi >>

Aga jumal nende, Hodorkovski ja Verziloviga. Täiesti mõttetu inimesed. Siinkohal on siiski huvitav tähele panna, kas lääne kodanikule on see põnev lugu nagu pimedale hobusele, ükskõik, kas noogutada või silma pilgutada või on Hodorkovski oma vaimset puudujääki kuritarvitanud? See on kogu publiku süüdivuse test. Mis on muidugi huvitav iseenesest.

Ja lõpuks kõige ebameeldivamast. Kogu selle plära käis Hodorkovski välja viitega Verzilovile, kui too oli (justkui) ebaadekvaatses seisundis. Seega on Hodorkovski kas mingil põhjusel kindel, et mõistusele tulles Verzilov kõike kinnitab, või on Hodorkovski veendunud, et Verzilov ei tulegi mõistusele ja seepärast saab ta mistahes rumalusi rääkida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

186
Tagid:
vaimuhaige, mürgitus, oligarh, analüütika, poliitika, Pussy Riot, haigla, Pjotr Verzilov, Mihhail Hodorkovski, Orhan Džemal, Saksamaa, Venemaa