Leedu keeldus rahastamast nõukogude okupatsioonikahjude kokkuarvamist

Leedu keeldus rahastamast "nõukogude okupatsioonikahjude" kokkuarvamist

29
(Uuendatud 12:08 30.08.2018)
Rahastamisest keeldumist selgitas Leedu ministrite kabinet sellega, et "kahjude" kokkuarvutamise küsimuses ei ole ka töörühma loodud.

TALLINN, 30. august — Sputnik. Leedu spetsialistid, kes tegelevad nende "kahjude" kokkuarvutamisega, mille Leedule on väidetavalt tekitanud "nõukogude okupatsioon", riigipoolset rahastust ei saa. Nagu RIA Novosti kolmapäeval teatas, rääkis sellest agentuurile antud kommentaaris Leedu genotsiidi- ja vastupanupanuliikumise uurimise keskuse direktor Teresė Birutė Burauskaitė.

Tasu "okupatsiooni" eest: Eesti valitsus Panikovskina >>

Tema sõnul ei eralda Leedu Vabariigi valitsus raha sellepärast, et selle küsimuse asjus ei ole töörühma moodustatud.

"Varem oli loodud komisjon, mis tegutses ühiskondlikel alustel. Seda tööd ei tasustatud, hiljem avaldasid komisjoni liikmed soovi edasi töötada. Komisjoni küll laiali ei saadetud, ent kukkus lihtsalt nii välja, et see küsimus ("okupatsioonikahjude" kokkuarvutamine – toim.) ei olnud vist aktuaalne. Seda enam, et see ei ole keskuse jaoks põhitöö," selgitas Burauskaitė.

Ta teavitas, et osa tööst "kahjude kokkuarvamise" osas on juba lõpule jõudnud ja nüüd on tarvis jõuda otsustele seoses tööjõu- ja rahastusküsimustega.

"Praegu ootame dialoogi Läti spetsialistidega. Seal otsustamegi, mida rahastamise asjus edasi teha," ütles ta.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et "okupatsioonikahjude" kokkuarvutamise teema järjekordne päevakorrale kerkimine leidis aset 21. augusti, pärast Eesti ja Läti valitsuste ühisistungit Riias.

Teatavasti allkirjastasid kahe riigi justiitsministerid Urmas Reinsalu ja Dzintars Rasnačs ürituse tulemuste najal kirjutasid avalduse, kus on öeldud, et "oluline on uurida kahju hüvitamise nõude võimalusi kui Venemaa Föderatsioonilt Nõukogude Liidu õigusjärgselt".

Mainitud dokumenti kommenteerides tegi Eesti peaminister Jüri ratas tähelepanuväärse avalduse. Tema sõnul ilmutas Reinsalu antud juhul isiklikku initsiatiivi, "millel puudub Eesti valitsuse mandaat."

Balti riigid, hüvitis ja Venemaa: kes kellele võlgu on? >>

Kellel veel Eesti valitsuskabineti ministritest ei olnud "mandaati" dokumentidele koos lätlastega korraldatud ühisüritusel alla kirjutada, seda peaminister ei täpsustanud.

"Nõukogude okupatsioonikahjude" teemat on Balti riikides esile upitatud juba enam kui veerand sajandi vältel peale NSV Liidu lagunemist. Riias ja Vilniuses kinnitatakse, et 1940. aastal olevat Moskva väidetavalt vägisi võtnud Eestilt, Lätilt ja Leedult sõltumatuse ning seega oli tegemist "okupatsiooniga".

Venemaa kui NSV Liidu õigusjärglase juhtkond on korduvalt osutanud antud juhul termini "okupatsioon" kasutamise absurdsusele, nentides, et Balti riikide astumine NSV Liitu vastas kõigile tol hetkel kehtinud rahvusvahelise õiguse normidele.

Moskva argumentide õigsus on väljaspool kahtlust, kuna Balti vabariikide NSV Liitu vastuvõtmise hetkel mõisteti rahvusvahelises õiguses okupatsiooni all osa või kogu vastaspoole territooriumi ajutist hõivamist vaenlase armee poolt ilma hõivatud territooriumi suveräänsuse üleandmiseta okupeerivale riigile.

Teisisõnu, okupant ja okupeeritu pidanuks sel juhul olema sõjaseisundis. Eesti, Läti ja Leedu puhul mingisugust sõda Nõukogude Liiduga enne nende iseseisvuse kaotamist 1940. aastal need riigid ei pidanud.

29
Tagid:
kokkuarvutamine, russofoobia, tasu, okupatsioon, NSV Liit, Teresė Birutė Burauskaitė, Balti riigid, Venemaa, Leedu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega