USA president Donald Trump ja Saksamaa kantsler Angela Merkel

Washington ja Berliin on kõigest hoolimata liitlased

32
(Uuendatud 19:43 11.07.2018)
USA president Donald Trump ütles täna, et saab väga hästi läbi Saksa kantsleri Angela Merkeliga, kelle riiki ta oli sama päeva hommikul teravalt kritiseerinud.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. "Me oleme pidamas suurepärast kohtumist. Me arutame sõjalisi kulutusi ja räägime kaubandusest," ütles Trump NATO tippkohtumise kõrvalt peetava kahepoolse kohtumise algul Saksa kantsleriga, vahendas Pealinn.

"Meil on väga, väga hea suhe," lausus Ühendriikide riigipea.

Merkel kordas, et Washington ja Berliin on kõigest hoolimata liitlased. "Me oleme head partnerid ja tahame jätkata koostööd ka tulevikus. Mul on hea meel selle võimaluse olla siin selleks arvamuste vahetuseks," sõnas ta tõlgi vahendusel.

NATO "koorem": milliseid otsuseid on tippkohtumiselt oodata >>

"Tõepoolest, meil on võimalus arutada arenguid majanduses, rännet ning kaubandussuhete tulevikku," lausus Saksa valitsusjuht.

Trump omalt poolt tunnustas Saksamaa "tohutut edu". "Ma usun, et me näeme kaubavahetuse ja paljude teiste asjade suurenemist," ütles USA president enne, kui ajakirjanikud toast välja juhatati.

Trump nimetas kolmapäeval Saksamaad Venemaa vangiks, viidates uuele gaasijuhtmeleppele Saksamaa ja Venemaa vahel. "Saksamaa on langenud Venemaa kätte vangi, sest ta saab nii suure osa oma energiast Venemaalt," ütles Trump hommikusöögikohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, lisades, et Saksamaa on Venemaa "täieliku kontrolli all".

Merkel tõrjus tippkohtumisele suundudes Trumpi kriitikat sõnumiga, et Saksamaa langetab iseseisvalt ja sõltumatult oma otsuseid ja valikuid.

Trump heitis kolmapäeval Saksamaale ette ka madalaid kaitsekulutusi. "Saksamaa on rikas riik. Nad räägivad sellest, et saavad 2030. aastaks tillukese osa juurde panna. Tegelikult saaksid nad suurendada seda homme ilma, et see tekitaks neile mingeid probleeme. Ma arvan, et see ei ole USA suhtes õiglane," lausus president.

Merkeli sõnul võlgneb Saksamaa NATO-le palju. "Asjaolul, et taasühinemine üldse aset leidis, on tugev seos NATO-ga, kuid ka Saksamaa teeb NATO heaks palju," lausus kantsler.

NATO "koorem": milliseid otsuseid on tippkohtumiselt oodata >>

Ta tõstis esile, et Saksamaa on suuruselt teine NATO missioonidele sõdurite saatja ning riik annab enamiku oma kaitsevõimetest alliansi kasutusse. Merkel rõhutas, et Saksamaa plaanib kulutada aastaks 2024 kaitsele 80 protsenti rohkem kui kümme aastat varem.

Peaminister Jüri Ratas osaleb 11.-12. juulil Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel koos välisminister Sven Mikseri, kaitseminister Jüri Luige ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul.

NATO Brüsseli tippkohtumine keskendub transatlantilisele ühtsusele, õiglasele koormajagamisele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning NATO ja EL koostööle. Samuti on päevakorras liitlaste kohtumine Gruusia ja Ukraina riigipeadega ning NATO juhitud Afganistani väljaõppe- ja nõustamismissiooni formaadi kohtumine.

"Brüsseli tippkohtumine toob taas kokku 29 riigipead ja valitsusjuhti, et arutada, kuidas transatlantiline allianss püsiks edaspidigi oma ülesannete kõrgusel. Loodetavasti tehakse kohtumisel mitmeid otsuseid, mis tugevdavad Eesti ja kõigi meie liitlaste julgeolekut," ütles peaminister Ratas.

RIA Novosti eksperdid usuvad, et 16. juulil Helsingis algavad läbirääkimised USA ja Venemaa juhtide vahel võivad oma tähtsuselt varju jätta sel nädalal toimuva NATO tippkohtumise, mil on suur tõenäosus kujuneda ühe mehe — ettearvamatu Donald Trumpi – sooloetteasteks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Alliansi tippkohtumine toimub 11.-12. juulil Brüsselis. Mõni päev pärast seda saavad Helsingis kokku Venemaa ja Ameerika presidendid.

32
Tagid:
tippkohtumine, poliitika, kaitsekulutused, julgeolek, NATO, Donald Trump, Angela Merkel, Brüssel, Saksamaa, USA