Margarita Simonjan

Simonjan soovitas BNS-ile oma kliente mitte petta

37
(Uuendatud 13:20 11.07.2018)
Vilniuse ringkonnakohus lükkas tagasi Sputniku apellatsioonikaebuse agentuuriga Baltic News Service (BNS) sõlmitud lepingu ebaseadusliku lõpetamise asjus. Olukorda kommenteeris RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan märkis, kommenteerides Vilniuse ringkonnakohtu otsust Sputniku edasikaebus BNS-i ebaseadusliku sammu üle tagasi lükata, et kolleegid Baltic News Service´ist eksitavad oma lugejaid.

"BNS teatab oma veebilehel uhkesti, nagu ei pruugiks tema kliendid kahelda, et nad saavad olulisi uudiseid igal nädalapäeval ja igal kellaajal. Kolleegid, usaldusväärsuse nimel eemaldage sõnake "ei". Seda vähemalt venekeelselt veebilehelt," tsiteerib Simonjani RIA Novosti.

Põhjuseid selgitamata

2017. aasta jaanuaris lõpetas Baltikumi teabeagentuur BNS ühepoolses korras ja põhjuseid selgitamata uudiste edastamise lepingu Sputnik Lietuvaga. Vastuseks pöördus Sputnik, olles veendunud BNS-i sammu ebaseaduslikkuses, Vilniuse regionaalsesse halduskohtusse.

„Nakkuslik paranoia">>

2017. aasta juunis lükkas esimese astme kohus hagiavalduse tagasi, määrates BNS-i kasuks kohtukulude sissenõude ligi poolteise tuhande euro ulatuses. Kohus möönis, et lepingus ei olnud sätestatud võimalust lepingu ühepoolses korras lõpetamiseks, kuid põhjendas oma otsust sellega, et Sputnik Lietuva olevat levitanud "ebatõest teavet, käitunud seadusevastaselt ja kostja suhtes pahatahtlikult". Mingisuguseid tõendeid kohus seejuures ei esitanud.

Seejärel pöördus Sputnik apellatsioonikaebusega Vilniuse ringkonnakohtusse, kes, nagu sai teatavaks 2018. aasta juulis, langetas samuti otsuse Venemaa meediaväljaande kahjuks. Kaebust tagasi lükates põhjendas kohus oma tegu sellega, et Sputnik Lietuva ja BNS-i lepingut ei saanud pikendada Euroopa Liidu Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu. Jääb aga selgusetuks, mispärast lepingut selle sõlmimise hetkest 2016. aastal probleemideta täideti.

Vilniuse ringkonnakohus tunnistas ühtlasi "põhjendatuks" esimese kohtuastme järelmi sellest, nagu oleks Venemaa agentuur rikkunud "Leedu riigi, välisriikide ja ühiskonna või selle osa huve". BNS-il oli kohtu hinnangul täielik õigus leping ühepoolses korras üles öelda, et mitte kahjustada oma mainet. Sputniku argumendid selle kohta, et Balti agentuuril ei ole volitusi kaitsta "ühiskonna huve" ega anda hinnangut teiste meediakanalite lugude sisule nende "propaganda" osas, jäid tähelepanuta. Pealegi ei ole kohtuotsuses täpsustatud, millisel viisil ja kelle huve konkreetselt Sputnik Lietuva tegevuse tulemusena rikuti.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

BNS lõpetab Sputniku alternatiivse vaatenurga tõttu temaga lepingu>>

Venemaa agentuuri huve kaitsvad advokaadid osutavad samuti kaheldavusele kohtu väidete puhul, mis tegelikult kopeerivad esimese astme kohtu argumente. "Põhimõtteliselt ei ole apellatsioonikohus paraku andnud üksikasjalikku hinnangut edasikaebuses esitatud argumentidele, vaid vastanud neile valikuliselt, korrates ja pisut laiendades esimese astme kohtu väiteid," rõhutasid advokaadid.

Kaikaid kodaratesse

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, lõpetas agentuur BNS 2017. aasta algul ühepoolses korras ja põhjuseid selgitamata lepingu ka Sputnik Eestiga ja Sputnik Latviaga. Samaviisi toimis ka Läti teabeagentuur LETA.

Katsetel piirata agentuuri Sputnik mõju Balti riikides on kauakestev ja püsiv iseloom. Meedias käib poliitikute ja ühiskonnategelaste tellimusel ulatuslik infokampaania agentuuri mustamiseks, ametivõimud – nii kohalikud kui riigiametid – takistavad Sputniku ajakirjanike fotograafide tööd ja keelduvad koostööst.

BNS lõpetab lepingu uudisteportaaliga Sputnik Eesti põhjuseid selgitamata>>

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova on öelnud, et Venemaa välisministeeriumile on hästi teada raskused, millega vene meediakanalid Eesti territooriumil kokku põrkuvad. Tema sõnul läheb ametliku Tallinna säärane hoiak vastuollu väljakuulutatud sõna- ja teabevabaduse kaitsmise eesmärkidega. Zahharova avaldas kartust, et niisugune suhtumine Venemaa meediasse ei ole juhuslik, vaid kujutab endast ametivõimude poliitikat alternatiivsete teabeallikate tõkestamisel.

Meedialahingud>>

37
Tagid:
BNS, Sputnik, Margarita Simonjan, Leedu, Läti, Eesti
Teema:
Meedialahingud (196)