Meediagrupi Rossija Segodnja, uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva

Sputnik Eesti juht on üks Venemaa meedialiidritest

172
(Uuendatud 21:13 05.07.2018)
Meediagrupi "Rossija Segodnja", uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva sai 2018. aasta riikliku meediapreemia nominatsioonis "Venemaa meediajuht" ("Медиа-менеджер России").

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Konkursivalikus märgiti ära tema tegevus Sputnik Eesti juhina kui "väljapaistev panus venekeelse meedia propageerimisse väljaspool Venemaad," teatas RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistus.

"Tunnustamine sellise auhinnaga nagu "Venemaa meediajuht" on rohkem kui lihtsalt autasu. See on tõsine toetus Sputniku ajakirjanikele, kes töötavad siin, Eestis ja toimetustes üle kogu maailma. Vaatamata survele, keeldudele ja piirangutele demonstreerivad meie inimesed alati kõrgeimat professionaalset taset. Tänan nende töö väärtustamise eest," ütles Elena Cherysheva oma tänukõnes.

Призы Золотая чайка
© Sputnik /
Meediagrupi "Rossija Segodnja", uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva sai 2018. aasta riikliku meediapreemia nominatsioonis "Venemaa meediajuht."

 

 

Vjatšeslav Murugov, preemia "Meediajuht" järelevalvenõukogu esimees: "Töötada maailma praeguses poliitilises olukorras Venemaa infogaentuuri esinduses välismaal on äärmiselt keeruline ülesanne. Teaberindel tuleb pidevalt lahingut pidada. Elena Cherysheva ja tema meeskond tegid möödunud aastal ära tohutu töö väga keerukas valdkonnas. Me hindame seda tööd vähimagi kahtluseta ja oleme uhked selle üle, et preemia "Rahvuslik meediajuht" läks niivõrd vastutustundlikule, eredale ja professionaalsele laureaadile."

Tseremoonial, mis toimus jalgpalli maailmameistrivõistluse ajal, kutsus Sputnik kõiki autasustamistseremoonial osalejaid osa saama jalgpallilahingute kirest. Sputniku fännitsoonis oli üles seatud virtuaalne reaalsusevärav, millesse igaüks võis lüüa võiduvärava.

Eesti ajakirjadus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Üks Venemaa juhtivaid meediapreemiaid tõi kokku erinevate meediatööstuse esindajad suurtest föderaalsetest valdusettevõtetest kuni regionaalsete väljaanneteni. Auhind asutati 2001. aastal meediaajakirja Meediauudised" ("Новости СМИ") algatusel. See on erialane auhind meedia, reklaami ja PR-eriala tippjuhtidele, mis asutati professionaalsusel ja juhtimisoskusel põhinevate olulisemate tegevuste ja protsesside edendamiseks meediasektoris ja kommunikatsioonivaldkonnas.

2018. aastal anti auhind välja 11 nominatsioonis: "Trükimeedia", "Elektrooniline meedia", "Internet-meedia", "Meediavaldus", "Meediapartnerid", "Reklaam ja turunduskommunikatsioon", "Kommunikatsioon/Avalikud suhted", "Meedia sotsiaalne vastutus", "Panus valdkonna arendamise eest", "Silmapaistva panuse eest venekeelse meedia edendamisse väljaspool Venemaad", "Kõige stiilsem meediajuht". Auhinna väljaandmise ajaloo jooksul on selle pälvinud mitusada meedia tippjuhti.

RIA "Rossija Segodnja" tippjuhid on samuti korduvalt "Venemaa meediajuhi" auhinna võitnud.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

2017. aastal võitis selle RIA "Rossija Segodnja" peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko silmapaistva panuse eest venekeelses meedia edendamisse väljaspool Venemaad ja agentuuri fotoosakonna juht Aleksandr Stoll fotoajakirjanduse uute trendide kujundamise eest.

Sputnik Eesti toimetus alustas tööd 2016. aasta veebruaris vene ja eesti keeles. Tänaseks on võrguleht püsivalt riigi viie loetuma võrguväljaande hulgas. Toimetuses töötab 30 inimest ja tema koosseisus on multimeedia-pressikeskus, mis võimaldab korraldada erinevates formaatides üritusi.

RIA "Rossija Segodnja" on rahvusvaheline meediakontsern, mille missiooniks on maailmas toimuvate sündmuste kiire ja tasakaalustatud kajastamine ning auditooriumi teavitamine erinevatest vaadetest tähtsamatele sündmustele.

Meedialahingud>>

RIA "Rossija Segodnja" sisaldab agentuuri erinevaid teabekanaleid: RIA Novosti, R-Sport, RIA Kinnisvara, Prime, RIA Reiting, InoSMI. Välismaal esindab meediagruppi rahvusvaheline uudisteagentuur ja raadio Sputnik.

172
Tagid:
RIA Rossija Segodnja, Sputnik, Elena Cherysheva, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega