Venemaa välisministeerium vastas Waffen-SS-i standartenführeri heroiseerimisele Eestis

Venemaa vastas Waffen-SS-i standartenführeri heroiseerimisele Eestis

305
(Uuendatud 14:10 27.06.2018)
Waffen-SS standartenführer Alfons Rebasele mälestustahvli paigaldamine Mustlas Suure Isamaasõja puhkemise aastapäeval põhjustas Venemaa välisministeeriumi reaktsiooni, mis kutsus rahvusvahelisi organisatsioone üles peatama neofašismi jultunud propageerimist Eestis.

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. 22. juunil toimunud Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi viimase ülema auks paigaldatud mälestustahvli avamistseremoonia Viljandimaal Tarvastu vallas Mustlas on põhjustanud idanaabris järjekordselt nördimust. Veerand sajandi jooksul on see järjekordne natsismi rehabiliteerimise katse Eestis.

Venemaa välisministeeriumi info- ja pressiosakond kommenteeris ametlikult Eestis mälestustahvli paigaldamist Waffen-SS-i standartenführer Alfons Rebasele. Avalduse kohaselt võtsid Venemaa diplomaadid "nördimusega" vastu sõnumi, et Eestis jäädvustatakse mälestust mehest, kes sõja ajal juhtis natside poolt okupeeritud Nõukogude Liidu territooriumil tsiviilelanikkonna vastu tegutsevaid karistusüksusi.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

Miljonite mälestuse rüvetamine

"Eriti torkab silma selle häbiväärse sündmuse korraldajate küünilisus ürituse ajastamisega Suure Isamaasõja alguse aastapäevale. Sellist väljakutsuvat aktsiooni ei saa nimetada teisiti kui "pruuni katku" vastases võitluses langenud miljonite inimeste mälestuse rüvetamiseks," öeldakse avalduses.

Tallinna vanalinn
© REUTERS / INTS KALNINS

Venemaa välisministeerium märkis kahetsustundega, et Eesti võimud, kes kiirustasid teatama oma mitteseotusest mälestustahvli paigaldamisega, ei leidnud endas mehisust mõista hukka uus tärkav natsismiilming. Venemaa diplomaadid peavad sellist lähenemist vastuvõetamatuks. Venemaa välisministeerium kutsus asjaomaseid rahvusvahelisi struktuure mõjutama ametlikku Tallinnat, et lõpetada avalik neofašismi propageerimine Eestis.

Reetur ja timukas

22. juuni toimus Mustlas Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi viimase ülema standartenführer Alfons Rebase mälestustahvli avamistseremoonia. Mälestustahvli paigladamise algatajaks oli Eesti Sõjameeste Sakala Ühing.

Kalev Pehme valmistatud mälestustahvel paigaldati majale, kus Rebane eelmise sajandi 30-ndatel aastatel elas ja sellel on kiri: "Tammelehtedega Rüütliristi kavaler Eesti vabadusvõitleja". Eesti Sõjameeste Sakala Ühingu teatel on tseremoonia toimumine 22. juunil väidetavalt pühendatud Rebase 110. sünniaastapäevale, kuigi Rebane sündis tegelikult 24. juunil.

Alfons Rebase põrm toodi 1999. aastal Saksamaalt Eestisse Eesti valitsuse rahalisel toetusel ja maeti pidulikult ümber Tallinna Metsakalmistule. Ümbermatmise tseremooniast võtsid osa Eesti endine kaitseminister Andrus Öövel ja tolleaegne kaitseväe juhataja, praegune Riigikogu liige reformierakondlane, kindralleitnant Johannes Kert.

Seoses Eesti ametivõimude aktiivse osalemisega ümbermatmistseremoonial andis Ameerika juudi kongress Eesti suursaadikule USA-s üle protestikirja.

Euroopa Komisjonile tehakse ettepanek karistada Balti riik >>

Kellele Eesti võimud kaasa tunnevad

Kaasaegses Eestis on samm-sammult kinnistumas nende ülistamine, kes võitlesid hitlerliku Saksamaa poolel. Nii näiteks kohtuvad igal aastal juulikuu lõpus Vaivara vallas Sinimäel traditsiooniliselt need, kes hitlerlikesse väeüksustesse kuuludes tõrjusid pealetungivaid Nõukogude vägesid "Tannenbergi" liinil Narva rindelõigus.

2004. aastal paigaldati Lihulas Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi vormiriietuses sõdurit kujutav mälestuskivi. Ameerika Ühendriikide suursaadiku survel andis Eesti valitsus korralduse skandaalse mälestusmärgi demonteerimiseks.

2016. aastal avati Türi lähedal asuvas Laupa põhikoolis Waffen-SS unterscharführer Harald Nugiseksi pronksbüst. Kooli direktori Kaarel Aluoja sõnul aitab tema mälestuse jäädvustamine kaasa Eesti õpilaste patriotismi kasvule.

2018. aasta juuni alguses ilmus Eesti suurimate raamatukaupluste lettidele koomiksiraamat "Hipster Hitler". Lisaks "hipster" Hitlerile on koomiksiraamatus mängulisel ja humoorikal kujul esitatud ka SS-reichsführer Heinrich Himmler, propagandaminister Joseph Goebbels, Luftwaffe ülem Hermann Göring ja teised Kolmanda Reichi juhtfiguurid, kelle tegevus leidis rahvusvahelises sõjatribunalis Nürnbergis ühemõttelist hukkamõistu.

Euroopa Parlament on natsismi rehabiliteerimise vastu

2018. aasta mais kiitis Euroopa Parlament heaks petitsiooni võitlusest natsismiga, mille esitas organisatsiooni "Natsismivastane ühing" juht, Läti ajakirjanik ja inimõiguste aktivist Janis Kuzins. Petitsioon on suunatud parteide liikmetele ja nende sponsoritele, kes natside üritusi korraldavad või nendel osalevad.

Inimõiguste Keskus "Kitezh" direktor Mstislav Russakov ütles portaalile Sputnik Eesti, et natsismivastase petitsiooni idee on aktuaalne ka Eestis, sest seal toimuvad igal aastal Waffen-SS 20. diviisi veteranid kogunemised, mida rahastatakse Kaitseministeeriumi eelarvest ja millest võtavad osa kõrged riigiametnikud. Ja Hitleri poolel võidelnud on Eestis seadusega võrdsustatud represseeritutega ja saavad samu soodustusi.

SS-diviisi veteranide kokkutulek Sinimägedes >>

"Võimalik, et meie näite puhul tuleb sanktsioone rakendada nii Eesti parlamendi, valitsuse, kui ka kaitseministeeriumi vastu, võimalik, et ka kõigi parlamendiparteide vastu, sest kõigi nende programmides sisaldub ühe rahvuse prioriteet teistega võrreldes," ütles Russakov.

305
Tagid:
standartenführer, mälestustahvel, fašism, hukkamõistmine, natsism, Waffen-SS, Alfons Rebane, Mustla, Viljandimaa, Eesti, Venemaa
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega