President Kersti Kaljulaid Madalmaade kuninga Willem-Alexanderiga

President ja peaminister kohtusid Madalmaade kuningaga

18
(Uuendatud 18:58 12.06.2018)
President Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas kohtusid teisipäeval, 12. juunil Eestis visiidil viibiva Madalmaade kuninga Willem-Alexanderiga.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. President Kersti Kaljulaid ütles täna Madalmaade kuninga Willem-Alexanderiga kohtudes, et meie riikide inimesed oskavad hinnata digiühiskonnaks olemise eeliseid, aga saavad ühtmoodi aru ka kodust kaugemale jäävast, edastas presidnedi kantselei.

Eesti riigipea rääkis kohtumise järel toimunud pressikonverentsil, et nii Eesti kui Madalmaade inimesed väärtustavad oma igapäevaelu korraldamise lihtsust:

"Me hindame digitaalse ühiskonna eeliseid ja Eesti jagab hea meelega oma kogemusi. Kasutan ka võimalust tänada Madalmaid selle eest, et nad tunnustavad meie digiallkirja," lisas president Kaljulaid.

"Side meie inimeste vahel ei piirdu vaid kontaktiga poliitilisel tasandil. Meie ettevõtted, tudengid ja teadlased toimetavad koos, mis on minu jaoks selge märk sellest, et mõtleme ühtemoodi. Madalmaad on muide meie lähinaabrite järel kolmas suurem Eesti välisinvestor," selgitas president Kaljulaid.

Madalmaade kuningapaar külastab juunis Eestit >>

Kaitsevaldkonna koostöös tõi president Kersti Kaljulaid välja, et Madalmaad on aastaid NATO küberkaitsekeskuse tööle kaasa aidanud, samuti on riigi võitlejad Eesti õhuruumi turvanud ja Madalmaad on ka meie suurim kaitsealaste hangete partner.

Madalmaade monarh Willem-Alexander
© AP Photo / Natascha Libbert

"Selline omavaheline usaldus põhineb meie ajaloolistel kogemustel, sarnastel väärtustel ja hinnangutel rahvusvahelisele olukorrale, mis ei erine üheski olulises küsimuses, olgu selleks Brexit või Euroopa Liidus toimuv," selgitas president Kaljulaid.

Peaministri kohtumine Madalmaade kuningaga

Peaminister Jüri Ratas tervitas täna Stenbocki majas Eestis visiidil viibivat Madalmaade kuningas Willem-Alexanderit, teatas valitsuse kommuniktasioonibüroo. 

Ratas rääkis kohtumisel, et tal on hea meel Eesti ja Madalmaade aina konkreetsemat kuju võtva koostöö üle. Peaminister kinnitas kuningas Willem-Alexanderile, et digiühiskonna arendamisel on lisaks avalikule sektorile Madalmaadega valmis koostööd tegema ka Eesti IT-tööstus ja eksperdid.

Eesti ja Madalmaade kaubavahetus kasvab pidevalt. Madalmaad on suuruselt kolmas välisinvestor Eestis ning meie väliskaubanduspartnerite esikümnes. Kaubavahetuse kogukäive kasvas 2017. aastal võrreldes eelmise aastaga 14 protsenti, ulatudes 1,345 miljardi euroni. "Meie majanduskoostöö ja ettevõtete ärisidemed on head, kuid kindlasti on siin omajagu arenguruumi kasvuks," märkis Ratas.

Peaminister ja kuningas Willem-Alexander kõnelesid ka kaitse- ja julgeolekukoostööst, eriti vajadusest pöörata senisest enam tähelepanu võitlusele küberrünnakutega ja valeuudistega.

"Oleme liitlased NATOs. Madalmaad osalevad NATO küberkaitsekeskuse sõjalistel õppustel ning on panustanud Balti riikide õhuruumi kaitsmisesse ja NATO staabielementi Eestis. Meie partnerlus on suurepärane," kinnitas Ratas.

Madalmaade kuningas Willem-Alexander on 12.–13. juunini Eestis riigivisiidil. Kuningas külastab Eestit ja teisi Balti riike nende iseseisvumise 100. aastapäeva tähistamise puhul. Willem-Alexander külastab Eestit teist korda, eelmine visiit toimus 16 aastat tagasi ning keskendus IT koostööle.

Kuningas Willem-Alexander töötab poole kohaga lennufirmas KLM piloodina, tehes tööd kaks korda kuus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

18
Tagid:
majandus, küberkaitse, digiallkiri, IT, poliitika, Stenbocki maja, NATO, Jüri Ratas, Kersti Kaljulaid, Willem-Alexander, Madalmaad, Eesti