Putin puudutas Otseliini saates Baltimaade venelaste teemat, illustreeriv foto

Putin puudutas "Otseliini" saates Baltimaade venelaste teemat

80
(Uuendatud 18:40 07.06.2018)
Venemaa riigipea sõnul jätkab Venemaa meelekindlalt, aga hoolikalt tööd Balti riikide venekeelse elanikkonna õiguste kaitsmise suunas.

ТАLLINN, 7. juuni — Sputnik. Saates "Otseliin-2018" puudutas Venemaa president Vladimir Putin muude probleemide hulgas Balti riikide venekeelsete elanike seisundit.

Vastates küsimusele venekeelse hariduse ja suhtluse piiramisest endise NSV Liidu Balti vabariikides, ütles Putin, et Baltimaade võimude antud lahendused mitte ainult ei jäta probleemi lahendamata, vaid üksnes süvendavad seda.

President Putin välispoliitika ja välismajanduse teemadel >>

"Juhime pidevalt nende riikide võimude tähelepanu. Me peame dialoogi partneritega EL-is ja loodame, et neil hakkab piinlik inimõiguste rikkumise pärast. Me jätkame meelekindlalt tööd selles küsimuses. Aga niiviisi, et neis riikides elavais kaasmaalasi mitte kahjustada," teatas Putin.

Otseliin Vladimir Putiniga
© Sputnik / Михаил Климентьев

Mittekodanike institutsioon — see ongi Eesti ja Läti "oskusteave"

Venemaa president avaldas ka oma arvamust Eesti ja Läti võimude poolt loodud kodakondsusetuse institutsiooni asjus. Tema sõnul on mõiste "mittekodanikud" ise Balti riikide poolt välja mõeldud selleks, et piirata seal elavate inimeste seaduslikke õigusi.

Vastuseks üleskutsele võtta kasutusele meetmed seoses Baltimaades elavate vene kaasmaalaste õiguste rikkumisega lausus ta, et see on see juhtum, kus, nagu vene rahvasuus öeldakse, "teise silmas pindu märgatakse, aga enese omas palki ei nähta."

"Raske on endale ette kujutada, et kaasaegses tsiviliseeritud ühiskonnas võiks olla sajad tuhanded olla kuulutatud mittekodanikeks. Sellist kategooriatki pole olemas, rahvusvahelises õiguses ei ole niisugust kategooriat ette nähtud," väitis Putin.

"Otseliinile Putiniga" on saabunud üle 1,7 miljoni küsimuse >>

Ta rõhutas, et on kodanikud, topeltkodakondsusega ja kodakondsuseta inimesed, "aga niisugust mõistet nagu mittekodanikud ei ole mite kunagi eksisteerinud."

"See on välja mõeldud, leiutatud Balti riikides. Leiutatud selleks, et piirata nende inimeste seaduslikke õigus, kes nendel territooriumidel elavad," ütles Venemaa riigipea.

Kena ja vajalik traditsioon
Otseliin Vladimir Putiniga
© Sputnik / Михаил Климентьев

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et viimatine "Otseliini" saade leidis aset 2017. aasta 15. juunil. Suhtlusseanss kestis peaaegu neli tundi, mille vältel Putin andis vastuse 73 küsimusele. Samas oli saadetud küsimuste koguarvuks ligi kaks miljonit. 2017. aasta Otseliini kolmel Venemaa kanalil vaatas 6,182 miljonit üle 4-aastast venemaalast.

Esmakordselt sai "Otseliin Vladimir Putiniga" teoks 2001. aasta 24. detsembril. Samasugused sündmused toimusid iga-aastaselt, erandiks olid 2004. ja 2012. aasta. Kusjuures, kui Putin oli ametis Venemaa peaministrina, läks telesaade eetrisse pealkirja all "Jutuajamine Vladimir Putiniga".

Esitatud küsimuste poolest rekordiliseks kujunes 2015. aasta, mil Venemaa riigipeale läkitati 3,25 pöördumist. Otseliini kestvusrekord püstitati 2013. aastal, mil Putin vastas küsimustele 4 tundi ja 48 minutit.

80
Tagid:
ühiskond, kaasmaalane, mittekodanikud, venelased, Otseliin Vladimir Putiniga, Vladimir Putin, Eesti, Balti riigid, Venemaa
Teema:
Otseliin Vladimir Putiniga - 2018 (8)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega