Itaalia lipp, illustreeriv foto

Itaalia tahtis Venemaa sanktsioonid tühistada - ei lubatud

99
(Uuendatud 16:28 31.05.2018)
Moskvaga sõbralike suhete taastamine, Itaalia kaupade naasmine Vene turule, sanktsioonide tühistamine - kõik see kuulus "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" poolt kokku lepitud valitsusprogrammi, kirjutab autor.

Igor Gaškov, RIA Novosti

Itaalia president Sergio Mattarella blokeeris EL nõudmisel koalitsioonivalitsuse moodustamise. Agentuurile RIA Novosti teadaolevalt kavatsesid valimised võitnud "Liiga" ja "Viie tähe liikumine" tühistada Venemaa-vastased sanktsioonid ja alustada lähenemist Moskvale. Riigil seisavad tõenäoliselt ees uued valimised. Nendel võivad riigipea poolt tagasi lükatud poliitilised jõud võtta veenva revanši ja tõstatada sanktsioonide kaotamise küsimuse uuesti.

Itaalia pusle

Moskvaga sõbralike suhete taastamine, Itaalia kaupade naasmine Vene turule, sanktsioonide tühistamine — kõik see kuulus "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" poolt kokku lepitud valitsusprogrammi. Valmisolekut need lubadused täita kinnitasid Itaalia poliitikud ka Peterburi majandusfoorumil. 'Liiga' esindaja Paolo Grimoldi märkis, et "uus valitsuse tõstatab, vaatamata survele, sanktsioonide tühistamise" ja kavatseb "saada esimeseks valitsuseks Euroopas, mis järgib selget sellesuunalist poliitikat". Vestlusega ühinenud Vladimir Putin ütles, et Kreml oli Itaalia poliitikute meeleoludestteadlik  ja peab neid "erakordselt positiivseteks". 

Joondumine paremale: Itaalia peaministriks saab advokaat >>

RIA Novosti allikad kinnitavad, et mõni päev enne Conte erruminekut teatati Euroopa Parlamendi esimehele Antonio Tajanile ametlikult Itaalia kavatsusest blokeerida Venemaa-vastaste sanktsioonide pikendamine järgmisel EL tippkohtumisel 2018. aasta juulis. See põhjustas Brüsseli kõrgetes kabinettides pahameeletormi. Paar tundi pärast Peterburi foorumi lõppemist muutus poliitiline olukord Itaalias dramaatiliselt. Koalitsioonivalitsuse juht Giuseppe Conte teatas oma suhete katkestamisest Sergio Mattarella'ga ja astus tagasi. Poliitikud ei nõustunud majandusministri kandidaadiga, kelle president tagasi lükkas. Mattarella tegevusest solvunud "Liiga" ja "Viie tähe liikumise" esindajad katkestasid läbirääkimised.

Riigipea nimetas tehnilise peaministri, kes töötas varem Rahvusvahelises Valuutafondis. Reaalne sanktsioonide tühistamise võimalus lükkus edasi määramatusse tulevikku.

EL kaotab usaldusväärsust

Vestluses agentuuriga RIA Novosti kinnitas Veneto piirkonna saadik Stefano Valdegamberi "Liiga" juhi Matteo Salvini otsustavust kaitsta oma programmi Euroopa võimustruktuurides. Tema sõnul ei soovinud uus valitsus "vaikimisi EL nõudmistega nõustuda , sest Itaalia on liidu oluliseks doonoriks".

"Liiga" toetajate silmis kaotab Euroopa Liit oma usaldusväärsuse, sest kaitseb Euroopa majandushuve vaidlustes USA-gaebaefektiivselt . "Brüssel näitab üha enam, et langetades poliitilisi ja kaubanduslikke otsuseid, mis on vastuolus tema enda huvidega, ei saa ta olla ülemaailmses konkurentsis iseseisev," ütles Valdeghamberi.

Conte valitsuse langemine, enne kui ta jõudis valitsemagi hakata, paistab EL ennetava löögina, kus kompromissitule vastasele pandi jalg ette.  

Vastasseis pole aga kaugeltki lõppenud. Itaalia presidendi valivad parlamendisaadikud ja seetõttu on tema legitiimsus piiratud. Valimistulemustel põhineva koalitsiooni mittetunnustamisega tühistas Mattarella de facto valimistulemused. Uus hääletamine on vältimatu. Vaid kaudselt valitud poliitiku vastased süüdistavad teda "lugupidamatuses otsedemokraatia vastu".

Valijate ärritus võib kaasa tuua Venemaaga lähenemise toetajate uue võidu. Itaalias ollakse EL survestväsinud . Peaminister Silvio Berlusconi lahkus 2011. aastal Brüsseli surve tõttu. Aastatel 2014-2016 sundis Euroopa Liit Roomale peale tööõiguse reformi. Veel üks riigilaeva suunamuutuse nõudmine EL poolt suurendaks "Viie tähe" ja "Liiga" toetajate viha veelgi.

Uutel valimistel võidavad Venemaa toetajad 

2018. aasta juulis toimuva EL tippkohtumise ajaks on Itaalia poliitilise kriisi lävel. 'Viie tähe liikumise" ja "Liiga" suunast on kosta üleskutseid presidendi tagandamiseks. Itaalia seaduste kohaselt pole see siiski lihtne. Ainuüksi küsimuse arutamine vastavas parlamendikomisjonis võtab ega kaheksa kuud. Ja tõestada, et Mattarella väärib sunniviisilist tagandamist, on väga problemaatiline: vaevalt et tema tegevuses suudetakse tuvastada riigireetmist. Samal ajal ei ole presidendi määratud valitsusel lootust saada parlamendi heakskiitu. 

Itaalia võttis Euroopa pantvangi >>

Lisaks "Viis tähe liikumisele" ja "Liigale", kellel on parlamendis enamus, on seadusandlikus kogus ka teisi poliitilisi jõude, kes pooldavad lähenemist Venemaale. "Eelkõige peame silmas selliseid erakondi nagu "Itaalia vennad" või Silvio Berlusconi "Forza Italia". Ka nemad on Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamise poolt," selgitab Torino ülikooli õigusteaduste professor Maurizio Marrone.

"Mis puutub president Mattarellasse, siis tema peamine mure on hoida riik EL-s ja euroalal. Väärib märkimist, et ta valiti presidendiks ajal, kui parlamendis domineeris Demokraatlik partei ja tema praegused seisukohad ei erine USA Demokraatliku partei seisukohtadest," ütles ekspert.

Itaalias juhib Berlusconi koalitsioon >>

Niisiis, ees seisavad uued valimised. Juba nimetatakse ka konkreetset kuupäeva — 29. juuli. Venemaale on selline tulemus üsna vastuvõetav. Sotsioloogilised küsitlused näitavad, et "Liiga" ja "Viie tähe liikumine" säilitavad valijate toetuse ja neil on kõik võimalused oma edu korrata. 

Itaalia euroskeptikute võitlus eurofiilidega on alles hoogu kogumas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

99
Tagid:
valitsuskriis, ennetähtaegne, valimised, sanktsioonid, Itaalia valitsus, Lega, Five Star, Itaalia parlament, EL, Sergio Mattarella, Luigi Di Maio, Giuseppe Conte, Silvio Berlusconi, Matteo Salvini, Rooma, EL, Itaalia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega