Telekanal RT

Professor Morgan: miks ma RT-d täielikult toetan

41
(Uuendatud 09:23 21.05.2018)
Miks süüdistab lääs lakkamatult telekanalit RT kõigis surmapattudes ja esmajoones "propaganda" levitamises? Hankuki võõrkeelte ülikooli professor Dennis Morgan leiab oma artiklis väljaandele Counter Punch, et need süüdistused on mitte ainult alusetud, vaid ka lääne meedia materjalid kujutavad endast propagandat.

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Artikli autori arvates järgib RT, erinevalt lääne peavoolumeediast, kindlalt sõnavabaduse põhimõtteid ega rakenda oma saadete suhtes tsensuuri.

Esimesena peavoolu vastu

20. sajandi viimasel veerandil kasvanud globaliseerumise ajastul on inglise keel hõivanud maailma keelte hulgas juhtiva koha ja kinnistanud oma staatuse põhilise rahvusvahelise suhtluskeelena.

See hirmutav sõna "alternatiiv": miks läänes Sputnikut kardetakse >>

Sugugi mitte juhuslikult ei kerkinud USA samal ajal pärast külma sõja lõppu ainsaks domineerivaks üliriigiks oma varjamatu eesmärgiga saavutada ülemaailmne hegemoonia. Inglise keel, mis oli olnud Briti impeeriumi keeleks, säilitas oma valitseva rolli, kui USA võttis endale Briti impeeriumi rolli. Ja nagu keelte puhul teada, tähendab keele valdamine võimet ajusid kontrollida.

Ja siis, aastal 2005 astus ülalmainitud konteksti taustal rahvusvahelise meedia areenile riiklik uudistesaadete telekanal Russia Today (RT). Kui Margarita Simonjan, kes oli tollal 25-aastane, määrati RT peatoimetajaks, teatas ta, et tema kanal asub tööle samavõrd kõrgem tasemel, nagu seda teevad ka juhtivad rahvusvahelised uudistekanalid, kuid seejuures hakkab see "kajastama Venemaa arvamust maailmast" ja pakkuma rahvusvahelisele vaatajaskonnale "objektiivsemat pilti" Venemaast endast.

Ent rahvusvahelised eksperdid, ametiisikud ja suurimad meediakanalid tõstsid otsekohe Venemaa kanali ümber kära, raputades maha tolmu stereotüüpidelt külma sõja aegade stereotüüpidelt kommunistliku propaganda osas. Käivitades oma ringhäälingu, mis sai suunatud USA hegemoonia vastu maailmas, ja heites veebi- ja satelliitülekannete abil väljakutse peavoolu-uudistele (ennekõike ameeriklaste omale), köitis RT kiiresti miljonite vaatajate tähelepanu kogu maailma ulatuses. Näis, et Vene telekanali populaarsuse kasvuga kasvasid ka kartused USA-s ja lääneriikides, kes võtsid nõuks ninmetada RT-d "Putini propaganda hääletoruks", mis levitab desinformatsiooni ja valet.

Sputnik Eesti pöördus kaebusega Pressinõukogusse >>

Vale kui süüdistusvahend

Kas niisugune hinnang on õiglane? Kas RT on tõepoolest pelgalt Kremli propaganda vahend, mis külvab desinformatsiooni ja valet, või on see siiski platvorm, mis kujundab vaatajates objektiivsemat ettekujutust Venemaast ja väljendab Venemaa vaateid globaalsete küsimuste osas?

Olles pühendanud küllaltki palju aega RT uudiste ja saadete vaatamisele, jõudis professor Morgan järeldusele, et nende inimeste väited, kes kritiseerivad RT-d kui "propaganda" allikat, on täiesti alusetud. Enamgi veel, niisugused väited ise osutuvad iseenesest propagandaks.

Teisest küljest ei ole kinnitused selle kohta, et kanal pakub "objektiivset pilti Venemaast" ja väljendab Venemaa vaateid, olgugi need tõele lähemal kui süüdistused "propagandas", ka siiski päris täpsed. Teisisõnu, uudiseid valgustatakse sel telekanalik läbi Venemaa vaatenurga ülemaailmsetele probleemidele, kuid enamik saatejuhtidest ei ole Venemaa kodanikud. Enamgi veel, kõigi väidete kiuste, justkui annaks RT vaatajatele ettekujutust ainult Venemaast ja kõigest, mis temaga seotud, on vaid tagasihoidlik osa saatemahust pühendatud Venemaale ja tema sisepoliitikale.

Ebamugavad küsimused: miks Sputnikut Eestis taga kiusatakse >>

Tõsiasi, et kõik, mida RT kohta räägitakse, on lausa vale, näitab, kes tegelikult propagandaga tegeleb ja avalikult väärinfot levitab, leiab professor. Levitades kogu seda räpast laimu RT suhtes, näitavad nad seeläbi oma tõelist olemust ja kui nad teile sel teemal valetavad, siis suure tõenäosusega valetavad nad teile ka kõiges muus. Tegelikult tegelevad peavoolu meediakanalid juba ammuilma pettusega ja levitavad "uudiste" tähe all võltsteavet – peaasi et reitingud kerkiksid.

Ja lõpuks peamine põhjus, miks professor Morgan RT-d toetab, peitub selles, et kõik telekanali töötajad on professionaalid, neid on hästi palju suurepäraseid saatesarju ja dokumentaalfilme ning kõik need on väga informatiivsed ja huvitavad.

Kas teenib see (mis iganes see ka oleks) Putini "tellimust" või mitte, ei ole professori vaatevinklist üldse tähtis.

Tähtis on see, et tegemist on tõelise ajakirjandusega, nendib Morgan kokkuvõtteks.

Ameeriklastel tasub niisuguse alternatiivsete vaatenurkade ja arvamuste allika eest, mis heidavad väljakutse peavoolumeedia üldlevinult ühekülgsele teabevoolule, tänulik olla.

Meedialahingud >>

Kuigi kõik meediakanalid teenivad nii või teisiti mingisuguseid huve ja ideoloogiat, saab meedia tervist tervikuna mõõta ainult meediakanalite mitmekesisusega Seetõttu pole küsimus selles, kinnitab Morgan, kas te "olete nõus" või "ei ole nõus" sellega, mida Russia Today teile näitab – olulisem on see, et meedia võrdse ligipääsetavuse ja kättesaadavuse põhimõte on demokraatia tervise ja tuleviku nurgakiviks.

41
Tagid:
propaganda, telekanal, meedia, meedialahingud, RT, Dennis Morgan, USA, Lääs, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega