Eesti ja EL lipud, illustreeriv foto

Eesti toetab EL plaani tõsta elanikkonnakaitse taset

22
(Uuendatud 15:45 15.02.2018)
Valitsus kiitis heaks Eesti seisukohad Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi muutmise kohta.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Euroopa Komisjoni algatatud eelnõu kohaselt tekiks Euroopa Liitu lisaks riikide endi elanikkonnakaitse võimele ning riikidevahelistele vastastikuse abistamise vabatahtlikele kokkulepetele kolmas tasand, kust tõsisemate hädaolukordade lahendamiseks abi paluda, nimelt Euroopa Liidu keskne valmisolek hädaolukordade lahendamiseks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

TTÜ teadlased töötavad joogivee kvaliteedi parandamise kallal >>

Euroopa Komisjoni plaani kohaselt kannaks säärane üleeuroopaline hädaabivõimekus nime rescEU ning seda hakkaks kontrollima ja juhtima komisjon ise.

"Meie esimene eelistus on tõsta hädaolukordadeks valmisolekut Euroopa Liidu vabatahtlikku hädaabivõimekust arendades, kuid toetame ka keskse rescEU loomist. RescEU jääks viimaseks kaitseliiniks juhul, kui hädas oleva riigi enda võimetest ega Euroopa elanikkonnakaitse vabatahtlikust ühisressursist ei piisa. Seejuures on ülioluline, et rescEU loomine ei vähendaks vähimalgi määral riikide motivatsiooni hädaolukordi iseseisvalt ennetada, nendeks valmistuda või neid lahendada," selgitas siseminister Andres Anvelt.

Anvelti sõnul näitasid 2017. aastal Lõuna-Euroopas toimunud ulatuslikud metsatulekahjud selgelt, et Euroopa Liidu ülene võimekus reageerida suurtele hädaolukordadele ei ole hetkel piisav. "Eriti teravalt andis tunda metsatulekahjude kustutamiseks mõeldud lennukite vähesus," tõi siseminister näite.

Kartuli hind võib veelgi tõusta >>

Seni on Eesti olnud rahvusvaheliselt pigem abi pakkuja, aga ei saa välistada, et vajame tulevikus hoopis ise abi. Praeguse seisuga on Eesti registreerinud Euroopa elanikkonnakaitse vabatahtlikku ühisressurssi kaks üksust: varingupäästemeeskonna (USAR) ja üleujutuste pumbameeskonna (BFC HCP).

Eesti võib lahendada Euroopa vanarehviprobleemi, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Аньков

USA administratsioon taotleb kongressilt Pentagoni 2019. majandusaasta eelarve raames 6,3 miljardi dollari eraldamist "Euroopa heidutusinitsiatiivile", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval. Dokumendis märgitakse, et uus eelarve taotleb lisa miljardeid just "Venemaa agressiooni ohjeldamiseks" regioonis, muuhulgas Ameerika kohaloleku suurendamise abil.

Venemaal sõnastati võimalik vastus USA sõjalise kohaloleku suurenemisele Euroopas >>

"Need sammud ei ole Venemaa jaoks kohutavad, kuid me näeme toimuvat ja peame seda oma praktilises tegevuses silmas. Meil on õigus korrigeerida oma suhteid nii kahe- kui mitmepoolses formaadis nende riikidega, kelle territooriumilt meid mõjutada püütakse ning kes muutuvad meile suunatud aktiivse vastasseisu kantsideks," teatas Venemaa Föderatsiooninõukogu riikliku suveräänsuse kaitse komisjoni esimees Andrei Klimov.

22
Tagid:
hädaolukord, elanikkonnakaitse, abi, toetus, kriisiolukord, EL, rescEU, Andres Anvelt, Eesti