Iisrael astub UNESCO-st välja

Iisrael astub UNESCO-st välja

35
(Uuendatud 09:05 30.12.2017)
UNESCO juht Audrey Azoulay ütles, et teda teavitati reedel ametlikult, et Iisrael lahkub organisatsioonist 31. detsembril 2018

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. USA teatas UNESCO-st lahkumisest 12. oktoobril, süüdistades organisatsiooni "kallutatuses" Iisraeli suhtes , vahendab ERR.

26 aastat UNESCO liikmena >>

USA ja Iisraeli otsus järgnes kahe araabia riikide spondeeritud resolutsiooni vastuvõtmisele UNESCO-s sel aastal. Mõlemad dokumendid olid Iisraeli suhtes vaenulikud.

Rahvusvahelise infoagentuuri ja raadiojaama Sputnik toimetus
© Sputnik / Игорь Руссак

Pinged olid kasvanud alates 2011. aastast, kui UNESCO võttis Palestiina liikmesriigina vastu. 

5. detsembril teatas USA president Donald Trump Jeruusalemma tunnustamisest Iisraeli pealinnana.

ÜRO Peaassamblee hääletas erakorralisel istungil resolutsiooni üle, milles soovitatakse eirata Ameerika Ühendriikide otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja mitte viia oma saatkondi Jeruusalemma.

Eesti hääletas sarnaselt enamuse Euroopa Liidu riikidega resolutsiooni poolt, mis kiideti heaks häältega 128-9. Samas EL-i liikmesriikidest Tšehhi, Horvaatia, Ungari, Läti, Poola ja Rumeenia jäid hääletusel erapooletuks. Hääletamata jätsid suurematest lääneriikidest ka Austraalia ja Kanada.

Eesti toetas Jeruusalemma resolutsiooni >>

USA oli enne hääletust hoiatanud teisi riike resolutsiooni toetamise eest.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Henn Põlluaas leiab, et välisminister Sven Mikser peaks tagasi astuma, kuna kaitses Eesti otsust toetada ÜRO Peaassamblees USA-kriitilist resolutsiooni Jeruusalemma küsimuses ja seega mitte tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, vahendas Pealinn möödunud nädalal.

Põlluaasa sõnul ei olnud see esimene kord, kui Mikser ja tema juhitud välisministeerium valibs Iisraeli ja araablaste vaidlustes viimaste poole.

Eesti hääletab Euroopaga ühtselt >>

"Alles see oli, kui mindi täiesti arusaamatutel põhjustel, erinevalt teistest Euroopa riikidest, kaasa islamiusuliste riikide poliitprovokatsiooniga UNESCO-s ja hääletati Iisraeli hukkamõistva otsuse poolt. Sellega rikuti ka Eesti senise seisukoha vastu, et UNESCO-t ei tohi politiseerida, see on ja peab jääma hariduse ja kultuuriga tegelevaks organisatsiooniks," selgitas Põlluaas.

"Tulles aga tagasi konkreetse juhtumi juurde, siis on tegemist äärmiselt lühinägeliku ja pikemas perspektiivis ka Eesti julgeolekut kahjustava sammuga. Eriti olukorras, kus ka EL-il puudus ühtne seisukoht," lisas Põlluaas.

UNESCO

Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon (ingl United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, lühend UNESCO) on ÜRO juures töötav organisatsioon, mis on loodud ülemaailmseks koostööks teaduse, hariduse, kultuuri, lõite, keskkonnakaitse ja inimõiguste vallas.

Hirvepark — dendraarium pealinna südames >>

UNESCO põhikirja allkirjastasid 37 riiki 16. novembril 1945 Londonis ning see jõustus pärast ratifitseerimist 20 riigis 4. novembril 1946. 2011. aasta seisuga kuulub UNESCO-sse 196 riiki. Siis moodustati ka UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon. Komisjoni kuulub 25 liiget ja selle jooksvat tööd juhib sekretariaat.

Eesti võeti UNESCO liikmeks 14. oktoobril 1991. 

35
Tagid:
poliitika, kultuur, väljaastumine, UNESCO, Palestiina, USA, Iisrael