Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk

Politico hinded Eesti eesistumisele

34
(Uuendatud 21:50 01.01.2018)
Rahvusvaheline poliitikaväljaanne Politico hindab Eesti saavutusi EL Nõukogu eesistujana valdavalt positiivselt, kõrgeima hinde - 9 punkti kümnest - saab Eesti tööhõive ja sotsiaalpoliitika ning energiapoliitika valdkondades

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Politico toob esile kokkuleppe saavutamise lähetatud töötajate direktiivi osas ning kokkuleppele jõudmist seaduses, mis teeb kohustuslikuks arvestada toodete ja teenuste pakkumisel, et need oleksid kättesaadavad ka puudega inimestele, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja >>

Politico viitab Eesti plaanidele viia Euroopa Liitu edasi digitaalvaldkonnas ning tunnustab Eestit selle teema tõstmisel suurema tähelepanu alla, isegi kui Eesti ei saavutanud siin kõike mida lootis.

Samuti tunnustab Politico Eestit Euroopa Liidu ühtsuse hoidmise eest Brexiti kõnelustel ning märgib, et tänu Euroopa Liitu saabuvate migrantide arvu tuntavale langusele kaotas rändeteema oma aktuaalsust.

Hinnates Eesti saavutusi valdkondade kaupa, seab Politico kõige kõrgemale edu energeetikas ning tööhõive- ja sotsiaalvaldkonnas, milles mõlemas tunnustab Eestit 9 punktiga kümnest võimalikust.

Juncker ja Tusk kiitsid Eesti eesistumist >>

Energia valdkonnas saavutas Eesti nõukogu üksmeele valdkonnas, mida paljud pidasid võimatuks, kirjutab Politico — nõukogu ühispositsiooni läbirääkimisteks Euroopa Parlamendiga nelja õigusakti üle, mis puudutavd Euroopa eletrituru valmisolekut rohkemate taastuvate energiallikate kasutuselevõtuks, elektrivarustuse senisest enamaks piiriüleseks korraldamiseks, suurema konkurentsi võimaldamist energeetikas ja tarbijatele suurema osalusvõimaluse pakkumist.

Sotsiaal- ja tööhõive valdkonnas toob Politico esile kokkuleppe saavutamise lähetatud töötajate direktiivi osas, nõukogu toetuse Göteborgis alla kirjutatud Euroopa sotaiaalõiguste samba dokumendile.

Samuti jõudis nõukogu Eesti eesistumise ajal kokkuleppele seaduses, mis teeb kohustuslikuks arvestada toodete ja teenuste pakkumisel, et need oleksid kättesaadavad ka puudega inimestele. Lisaks edendas Eesti märgatavalt sotsiaalkaitse süsteemide koordineerimise meetmetes kokku leppimist riikide vahel.

Esimene üritus Kultuurikatlas Eesti eesistumise ajal >>

Kliima- ja energiavaldkonnas muutis Politico enne lõunat Eesti hinde kaheksast üheksaks, võttes arvesse eelmise nädala lõpul saavutatud kokkuleppe ühe kliima valdkonna teema osas. Eestlased suutsid sisuliselt lõpule viia kõik kavandatud kliimateemad, märkis Politico oma kokkvõttes.

Kaheksa punktiga kümnest võimalikust hindab Politico Eesti tegutsemist Ühendkuningriigi lahkumisläbirääkimiste (Brexit) valdkonnas, kaubanduse ja transpordi osas.

Seitse ja pool punkti kümnest pälvis Eesti Politicolt rände ja naabruspoliitika valdkonnas, seitse punkti põllumajanduse valdkonnas, digitaalteemade osas, finantsteenuste vallas, merenduse ja kalapüügi teemal.

Kuus punkti kümnest sai Eesti justiits ja siseküsimuste valdkonnas, viie punktiga hindas Politico Eestit tervishoiu valdkonnas saavutatu eest. Eesti saavutas tervishoiu valdkonnas vähe, kuid ka ei seadnud kõrgeid sihte, märgib Politico.

Tallinnas toimub alkoholipoliitika konverents >>

Eesti keskendus alkoholikahjude vähendamisele Euroopa-üleselt ning püüdis jutlustada e-tervise vajalikkust, kuid sellekohaased nõukogu järeldused jäid varasemalt juba välja öeldud initsiatiivide tasemele. Eesti ei suutnud ka mõjutada Euroopa Komisjoni esitama uut Euroopa alkoholipoliitika strateegiat. Eesti eesistumise ajal valiti Euroopa meditsiiniagentuuri uueks peakorteriks Amsterdam.

34
Tagid:
sotsiaalpoliitika, energeetika, tööhõive, eesistumine, Politico, EL, Eesti
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)