5. detsembri õhtust kuni 7. detsembri hommikuni oli Stenbocki maja Tallinnas valgustatud Soome lipu värvidesse

Eesti saaks sõja korral Soomelt tuge ainult gei-presidendilt

122
(Uuendatud 13:06 17.12.2017)
Soome presidendikandidaatidest ainus, kes kaaluks sõjalise konflikti korral Eestile abi andmist, on avalikult homoseksuaalne roheliste esindaja Pekka Haavisto

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. Presidendikandidaadid vastasid debatil küsimusele, mida nad teeksid, kui Eesti paluks Soomelt sõjalist abi konfliktis Venemaa vastu, vahendab portaal Eestinen viitega väljaandele Helsingin Sanomat.

Soome ja Rootsi mõistavad Venemaa tähtsust Euroopa jaoks >>

Haavisto oli presidendikandidaatidest ainus, kes ütles neljapäeval toimunud teledebatil välja, et saadaks sõjalise konflikti korral presidendina Eestile abi. Kõik ülejäänud olid sõjalise abi andmise vastu.

Kandidaadid ütlesid, et Soome peaks eelkõige kaistma oma piire. "Soome parim võimalus Balti riike abistada on püsida oma piirides," ütles teiseks ametiajaks tagasi kandideeriv president Sauli Niinistö, "ükski NATO ja Venemaa vaheline konflikt ei piirdu ainult Balti riikidega, kuigi see võib sealt alata."

Sotside kandidaat Tuula Haataine ütles, et see tähendaks kolmanda maailmasõja algust.

Põlissoomlaste kandidaat Laura Huhtasaari noogutas Niinistöle kaasa. "Soome ei anna oma maad teistele kasutada. Kaitseme oma maad, õhuruumi ja veepiiri," ütles Huhtasaari.

Soome ei tunne Venemaa poolt ohtu >>

Keskerakonna kandidaat Matti Vanhanen ütles samuti, et Soome peab eelkõige kaitsma oma piiri. "On tõenäoline, et Soome kaudu tahetakse rünnata Eestit, mistõttu me peame seda ära hoidma."

Rahva poolt esitatud presidendikandidaat Paavo Väyrynen ütles, et Soome oleks sõja korral üks osapooltest ja Venemaa ründaks ka Soomet. "Püsime väljaspool," ütles Väyrynen.

Soome president Sauli Niinistö ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© Фото : Vabariigi Presidendi Kantselei / Raul Mee

Rootslaste kandidaat Nils Torvald ütles, et Lissaboni leping nõuab sõjalise abi andmise osas Euroopa Liidu üksmeelt, mida aga ei sünni. Niinistö vaidles üksmeele nõudele vastu.

Eesti väljakutse neutraalsele Soomele >>

Paavo Väyrynen lisas, et Lissaboni lepe ei näe ette sõjalise abi andmist ning sellist kohtustust ei saa ELi riikidele panna.

Presidendikandidaadid vastasid debatil küsimusele, mida nad teeksid, kui Eesti paluks Soomelt sõjalist abi konfliktis Venemaa vastu. President on Soomes nii riigipea kui sõjaväe ülemjuhataja.

122
Tagid:
teledebatt, abi, tugi, konflikt, sõjaline, presidendikandidaat, Helsingin Sanomat, Pekka Haavisto, Sauli Niinistö, Venemaa, Eesti, Soome