Peaminister Jüri Ratas

Ratas: Brexiti edasiste kõneluste kulg sõltub seniste kokkulepete austamisest

14
Euroopa Liidu 27 liikmesriigi juhid alustasid reedel Euroopa Liidu ühisraha euro ning majandus- ja rahaliidu tuleviku aruteludega

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase sõnul astusid Euroopa Liit ja Ühendkuningriik reedel, 15. detsembril suure sammu edasi Brexiti rahvahääletusele järgnenud ebaselguse klaarimisele.

"Mul on hea meel, et liigume Brexiti läbirääkimistel järgmisesse etappi, kus hakkame Ühendkuningriigiga läbi rääkima kaubanduse, lennunduse, kalanduse, justiitskoostöö, kaitsepoliitika ja teisi teemasid," rääkis Ratas.

Tallinna Kultuuri katlas toimusid eesistumise raames tähtsamad üritused
© Sputnik / Денис Грабусов

"Ma ei salga, et edasised kõnelused saavad olema keerulised. Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tänast suhet ehitati 44 aastat, meie elud on tihedalt omavahel põimunud. Uus suhe tuleb üles ehitada aga kõigest mõne aastaga. Seda vajalikum on üleminekuaeg, mis tagab nii Euroopa Liidu kui ka Ühendkuningriigi asutustele ja ettevõtetele loodetavasti pehmema maandumise," lisas peaminister.

Ratase hinnangul on Euroopa Komisjoni pealäbirääkija Michel Barnier oma meeskonnaga teinud tänuväärset tööd Euroopa Liidu huvide kaitsmisel ning Eesti võib läbirääkimiste senise tulemusega igati rahul olla.

Tusk ei lubanud Tallinna tippkohtumisel Brexitit arutada>>

"Umbes 10 000 Ühendkuningriigis elavat Eesti kodanikku said kindlustunde, et nende elu jätkub senisel viisil. Inimestele tagatakse samad õigused, mis neil on praegu Euroopa Liidu kodanikena Ühendkuningriigis, sealhulgas sotsiaaltoetuste ja pensionite osas. Siiski, tegu on alles esialgse aumeeste kokkuleppega, mis tuleb viia juriidiliselt siduva lepingu vormi. Järgnevad läbirääkimised tulevase suhte üle sõltuvad ka sellest, kuidas esimese ringi kokkulepetest kinni peetakse," tõdes Ratas.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kahe päeva jooksul toimunud Euroopa Ülemkogu ehk Euroopa riigi- või valitsusjuhtide kohtumine oli viimane Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal. Kõige pikemaks ja keerulisemaks kujunes arutelu Euroopa Liidu rändepoliitika, täpsemalt varjupaigapoliitika üle.

"Selleks, et oleks üldse lootust kokkulepeteks ja lahendusteks, tuleb asjadest rääkida nii, nagu nad on, isegi kui see on valulik. Tõsi, Euroopa Liidus ei valitse praegu üksmeel selles osas, kuidas põgenikke ümber paigutada. Arvan, et eilne tuline arutelu, ja kahtlemata ka järgmised, on heaks eelduseks, et järgmise aasta suvel saaksime jõuda lahendusteni," ütles Ratas.

Peaminister lisas, et senine rändepoliitika on siiski olnud tema hinnangul tulemuslik, sest Euroopa Liidu välispiir peab palju paremini, koostöö rände lähte- ja transiitriikidega on paranenud ja põgenikke on reaalselt ümber paigutatud.

Ida ja lääne Euroopa ei suutnud ületada lõhet rändeküsimuses>>

"Rändekriisist on saanud taas kontrollitud rändehaldus," märkis Ratas.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi juhid alustasid reedel ka Euroopa Liidu ühisraha euro ning majandus- ja rahaliidu tuleviku aruteludega, mis jätkuvad järgmisel aastal.

"Oma majanduse konkurentsivõimelise ja paindlikuna hoidmine peab olema iga riigi enda huvi ja vastutus. Seda ei asenda euroala riikide ühisvastutuse suurendamine ega Euroopa Keskpanga erakorralised kriisimeetmed. Eesti on alati rõhutanud, et majandus- ja rahaliidu toimimiseks kokku lepitud reegleid tuleb täita, kuid nõustume, et rahaliidu ülesehitus vajab tugevdamist. Edasised arutelud on vajalikud ja Eesti osaleb neil konstruktiivselt ja avatult," ütles Ratas.

Peaminister kohtus ka Bulgaaria kolleegi Bojko Borissoviga, kes võtab aastavahetusel Eestilt eesistumise teatepulga üle.

Jaak Madison: eesistumine on suuresti ilufunktsioon>>

Ühtlasi tänas Ratas kõiki oma Euroopa Liidu kolleege, Euroopa Liidu Nõukogu, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi esindajaid ning kõiki ametnikke ja ajakirjanikke, kes toetasid Eesti eesistumise õnnestumist.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja>>

14
Tagid:
eesistumine, Jüri Ratas, EL, Eesti
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega