Venemaa suursaatkond Eesti Vabariigis

Eestis tekkinud paanikast Venemaa viisade väljaandmise ümber

158
(Uuendatud 19:40 03.10.2017)
Venemaa suursaatkond Eesti Vabariigis andis pädevaid selgitusi Eesti ajakirjanduses levitatud kuulduste teemal

TALLINN, 30. september — Sputnik. Venemaa Föderatsiooni Eesti suursaatkonna pressiteenistus kommenteeris sel nädalal paljudes Eesti meediaväljaannetes ilmunud teateid selle kohta, nagu oleks Eesti kodanikel tekkimas teatud raskusi Venemaa viisade saamisel.

Nii näiteks avaldati ajalehes Postimees artikkel pealkirja all "Venemaa meelemuutus jätab eestlased viisata". Kuid Venemaa suursaatkonna pressiatašee Deniss Mosjukovi sõnul pole selle kirjutise autor pidanud isegi vajalikuks selgituste saamiseks saatkonna poole pöörduda.

27. septembri Aktuaalse Kaamera uudislugu samal teemal alustati ülepea kinnitusega, et "reis Venemaale algab Venemaa saatkonna bürokraatia kadalipuga." Ning samas kinnitab Venemaa pressiatašee, et ETV ajakirjanikele selgitati üksikasjalikult ja konkteetset statistikat esile tuues, et mitte mingeid probleeme Venemaa viisa saamisega ei esine. Mingil põhjusel aga need selgitused videosalvestisse ei jõudnud. 

Mis siis tegelikult toimub?

Vene Föderatsiooni suursaatkonna teavituse kohaselt käis mainitud eestimaistes meediakanalites jutt viisadest, mida antakse Venemaa poolt välja Eesti ja Venemaa riigipiiriäärsete alade ehk piiriülese koostöö liinis. Selle formaadi raames võivad Eesti elanikud saada tasuta Venemaa korduvkülastuste viisa näiteks eesmärgiga külastada sugulasi, käia omaste kalmudel, võtta osa kultuurisündmustest ja nii edasi. Sellistel eesmärkidel sooritatavate reiside puhul oli mõlema poole kokkuleppe kohaselt kehtestatud iga-aastaseks kvoodiks 2000 soodustingimustel viisaväljastust.

Vene saatkond Tallinnas
© Sputnik / Денис Грабусов

Protsessi tõhusama korralduse tagamiseks määras Eesti pool viisakoordinaatoriks Andi Karjuse. Tema otseste tööülesannete hulka kuulub nimekirjade koostamine ning nende inimeste dokumentide kogumine ja kontrollimine, kes tahavad külastada Venemaad piiriülese koostöö raame.

Kuid Venemaa Eesti suursaatkonna info kohaselt on Tartu konsulaarosakonna kantseleis, kuhu vastavad taotlused kokkuvõttes laekuvad, hakatud viimasel ajal täheldama, et härra Karjuse poolt esitatud nimekirjades võib kohata inimesi, kelle tegelik reisieemärk ei vasta kõnealuse lepingu raames kokku lepitule. Selliseid juhtumeid ei ole palju, kuid neid siiski esineb.

Venemaa saatkonna oletuste kohaselt on härra Karjusel nähtavasti tekkinud väär ettekujutus, et samahästi kui igaüks, kes elab näiteks Tartumaal, võib saada tasuta Venemaa viisa üksnes põhjendusega, et elab Pihkva oblasti piiri läheduses. See ei ole aga õige arusaam ega vasta Venemaa ja Eesti vahelise kokkuleppe tingimustele.

Palju kära eimillestki

Vene diplomaadid on selle teema vestlustes Eesti välisministeeriumi esindajatega korduvalt tõstatanud, kutsudes üles juhtima viisakoordinaatori tähelepanu sellele, et nimekirjadesse on pahatihti sattunud isikuid, kellel ei ole Venemaa ja Eesti naaberpiirkondade koostööga vähimatki pistmist.

Pressiatašee sõnul tasub iseäranis rõhutada, et Venemaa pool ei ole isegi tuvastatult põhjendamatute taotluste korral viisa väljastamisest keeldunud, vaid üksnes palub esitada tõele vastavad põhjendused ja selgitada kavandatud reisi eesmärki. Kui inimene on tõepoolest seotud piiriülese vahetuspõhise viisavabadusega, ei teki viisa saamisega kindlasti mingeid probleeme, kuid Venemaa konsulil on täielik ja vääramatu õigus ning, enamgi veel – seadusest tulenev kohustus veenduda viisataotleja tegelikes kavatsustes.

Venemaa suursaatkona andmetel andsid Venemaa konsulaarasutused Eestis möödunud aastal välja ligi 90 000 viisat – võrdluseks olgu teada, et 2014. aastal vormistati neid 73 000. Venemaa pressiatašee hinnangul ei haaku sedavõrd suur väljastatud viisade arvu kasv – 17 000 viisa võrra – mitte sugugi "bürokraatia kadalipuga" ega "võimatusega viisat saada".

Kogu seda kära mitte millestki oleks saanud vältida, öeldakse Venemaa saatkonna selgitustes, juhul kui mõned ajakirjanikud – nagu ka ajakirjandusele sobilik – oleks juhindunud soovist küsimuse sisusse süveneda, aga mitte võimalikult kiiresti väljastada järjekordne Venemaad puudutav pseudosensatsioon. Deniss Mosjukovi sõnul tekitab meelepaha isegi mitte niivõrd pahatahtlikud teemakäsitlused ise, vaid tõsiasi, et nende autoritel ei jätkunud tahtmist käsitleda küsimust kvaliteetselt, faktitäpselt ja nende väljaannete vääriliselt, mida nad esindavad.

158
Tagid:
kommentaar, paanika, viisa, meedia, Venemaa suursaatkond, Postimees, ETV, Deniss Mosjukov, Andi Karjus, Eesti, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega