Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel Tallinnas

Tallinnas toimub digitaalvaldkonna tippkohtumine

59
(Uuendatud 14:30 29.09.2017)
Reedel, 29. septembril arutavad ELi riikide juhid Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumisel, kuidas tõsta Euroopa konkurentsivõimet ja atraktiivsust kiiresti arenevate tehnoloogia- ning digitaalsete võimaluste olukorras

TALLINN, 29. september — Sputnik. Tegemist on esimese täies mahus digitaalküsimuste arutamisele pühendatud ELi tippkohtumisega, milles osalemist on oluliseks pidanud 25 liikmesriigi valitsusjuhid ja riigipead, seisab eesistumise kodulehel. Tippkohtumine toimub Tallinnas Eesti ELi nõukogu eesistumise raames ning koostöös Euroopa Ülemkogu eesistuja ja Euroopa Komisjoniga. Kohtumise avalikke momente saab jälgida tippkohtumise veebilehel, liidrite saabumisest teeb otseülekande ETV.

"Võib öelda, et omamoodi on meil käimas digitaalne revolutsioon, millest on võita kõigil – nii avalikul sektoril, ettevõtetel kui ka eelkõige tavakodanikel ja lastel. Kui langetame õigeid valikuid, on Euroopal digitaalsest ühiskonnast võimalik võita miljardeid eurosid majanduskasvu, miljoneid töökohti, paindlikke töötunde ning enam tasakaalus töö- ja pereelu," sõnas eesistujariigina digitaalvaldkonna tippkohtumise arutelusid modereeriv peaminister Jüri Ratas.

"Tehnoloogia üha kiirenev areng on juba toonud meie igapäevaellu märkimisväärseid muudatusi, samas ei ole Euroopa Liit seniste arengute omaksvõtmisel piisavalt kiiresti järgi jõudnud. Näeme juba täna, kuidas digitaalse arengu keskused on koondumas üha enam väljapoole Euroopa Liitu – kui vaadata 20 suuremat internetiplatvormi, ei ole ükski neist pärit Euroopast ning valdav enamus idufirmadest eelistab kasvukeskkonnana Silicon Valleyt. Kui tahame, et Euroopa ei jääks maailma ääremaaks, peame nii ELi kui ka riikide tasandil tegema teadlikke ja ettenägelikke valikuid atraktiivse keskkonna loomiseks," avas Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumise eesmärki Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jäärats.

Euroopa Liidu valitsusjuhide ja riigipeade arutluse põhifookus on küsimusel, millisena me tahaks näha Euroopat aastal 2025 ning millised on vajalikud sammud loomaks Euroopas atraktiivne keskkond ja vajalikud tingimused digitaalsete lahenduste väljatöötamiseks ja kasutuselevõtuks.

Kahe töösessiooni jooksul keskendutakse sammudele, mis on vajalikud digitaalsete avalike teenuste arendamiseks, turvalise küberruumi loomiseks ning ettevõtetele ja tööstusvaldkondadele atraktiivse infrastruktuuri ülesehitamiseks. Iga ELi poliitika keskmes on samas ELi kodanike heaolu, mistõttu on oluline osa arutelust pühendatud sellele, kuidas aidata inimestel kohaneda järjest suureneva vajadusega õppida üha uusi, sealhulgas digitaalseid, oskuseid.

Seoses EL eesistumise digitaalvaldkonna tippkohtumisega on 28.-29. septembril Tallinna kesklinnas ulatuslikud liikluspiirangud. Politsei palub liiklejatel varuda tavapärasest oluliselt rohkem aega, vahendas Sputnik Eesti.

Käegakatsutav tehnoloogia areng, mis laupäeval avatud kõigile huvilistele

Tehnoloogia arengut näitlikustab Euroopa Liidu liidritele tippkohtumise ajaks Kultuurikatla õue püstitatud näituseala, kus saab näha valikut Euroopa teadus- ja arendustöö tippsaavutusi – kõik seotud tippkohtumisel käsitletavate teemade ja eluvaldkondadega.

"On vaid aja küsimus, millal täna prototüübi või laboritehnoloogia tasemel välja töötatud uudsed digilahendused laiema tarbijani jõuavad ning ühiskonda täiesti uueks vormima asuvad. Näitusealal on väljas ülikiirel 5G andmesidel töötavad tehnoloogilised kauglahendused, millel on potentsiaal muuta nii tööstuse kui ka meelelahutuse tulevikku. Samuti on väljas töötava prototüübina alles paari nädala eest avalikustatud Audi isejuhtiv auto ja 3D-prinditud inimsüda – mõlemal on potentsiaal muuta tänaseid normaalsuseid sellest, kuidas toimib liiklus või millised võimalused on seotud personaliseeritud tervishoiuga. Just seda tahamegi Euroopa riikide tippudele näidata – kuidas tehnoloogia areng võib tuua käegakatsutavaid muutuseid," rääkis näituseala sõnumist ELi eesistumise digilahenduste nõunik Valdek Laur.

Näitus keskendub viiele suurele valdkonnale – ühenduvus, tippteadus, transport, oskused ning e-riik ja küberturvalisus. Täpsemat ülevaadet näitusel osalevatest eksponaatidest näeb Eesti ELi nõukogu eesistumise veebilehelt.

Kui reedel on näitus avatud üksnes Euroopa riigipeadele, siis laupäeval avaneb võimalus tehnoloogianäitust külastada kõikidel huvilistel. Näitus on üleval Kultuurikatla hoovi spetsiaalselt püstitatud telkides ning on linnarahva jaoks avatud 30. septembril kell 11–17. Näitusele pääseb ligi nii Mere pst, Kultuurikilomeetri kui ka sadama poolt, hoovi saab Kultuurikatla korstna kõrvalt. Näitus on tasuta.

59
Tagid:
digivaldkond, tippkohtumine, eesistumine, Tallinn
Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega