Välisminister Sven Mikser osales eile Londonis Põhjamaade ja Balti riikide (NB8) kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri Boris Johnsoniga

Mikser tänas UK kolleegi panuse eest regiooni julgeolekusse

11
(Uuendatud 09:39 05.09.2017)
Välisminister Sven Mikser osales eile Londonis Põhjamaade ja Balti riikide (NB8) kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri Boris Johnsoniga

TALLINN, 5. september — Sputnik. Kohtumine keskendus regionaalsele ja globaalsele julgeolekule, kõne all oli ka atlandiülene koostöö, olukord Lähis-Idas ja idapartnerlus, edastas Välisministeerium.

Mikser tänas Boris Johnsonit Ühendkuningriigi panuse eest NATO liitlaste suurendatud kohalolekusse (eFP), mis aitab Balti piirkonda stabiilsena hoida. "Ühendkuningriigi roll Eestis paikneva NATO eFP lahingugrupi juhtriigina on meie julgeoleku tõstnud uuele tasemele ning oluliselt kaasa aidanud stabiilsuse tagamisele Läänemere piirkonnas," sõnas Mikser.

Mikser tänas Poola kolleegi panuse eest Baltikumi julgeolekusse >>

Välisminister rõhutas, et NATO kohandumine peab jätkuma ning atlandiülene side ja USA sõjaline kohalolek meie regioonis, samuti kaitsekulude tõstmine, on jätkuvalt olulised. "Euroopa Liidu ja NATO koostöö on olulisem kui kunagi varem," kinnitas Mikser.

Kohtumisel vahetati mõtteid ka ÜRO Julgeolekunõukogus toimuvast, sealhulgas Põhja-Korea teemal.

Välisminister tunnustas ka Ühendkuningriigi pühendumust Euroopa Liidu idapartnerlusele, tänades oma Briti kolleegi kõrgetasemelise Ukraina reformikonverentsi korraldamise eest käesoleva aasta juulis.

Välisminister Mikser mõistis hukka Põhja-Korea tegevuse >> 

Londonis toimunud Põhjamaade, Balti riikide ja Suurbritannia välisministrite kohtumisel osalesid Ühendkuningriigi välisministri Boris Johnsoni kutsel välisminister Sven Mikser, Soome välisminister Timo Soini, Rootsi välisminister Margot Wallström, Islandi välisminister Gudlaugur Thór Thórdarson, Norra välisminister Børge Brende, Taani välisminister Anders Samuelsen, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs ja Leedu asevälisminister Darius Skusevicius.

NATO paigutas 2016. aasta Varssavi tippkohtumise otsuste alusel tänavu Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola umbes tuhandemehelised rahvusvahelised pataljonid. Eestis on pataljoni juhtriik Suurbritannia, Lätis Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas USA.

Moskva on korduvalt rõhutanud, et ei kavatse kedagi hirmutada ja püüab vaid kaitsta oma riiklikke huvisid. Kusjuures Poolasse ja Baltimaadesse paigutatud väekontingendid ei suuda loomulikult mitte kuidagi Venemaad hirmutada.

Välisminister Sven Mikser kohtus eile ka oma Poola kolleegi Witold Waszczykowskiga, kellega arutati Eesti ja Poola suhteid, julgeolekuolukorda, Eesti EL Nõukogu eesistumist ja idapartnerlusega seonduvat.

11
Tagid:
julgeolek, NATO, välisministeerium, Sven Mikser, Boris Johnson, Eesti, Ühendkuningriik